Usporedite: Koliko je ljudi bilo na prosvjedu protiv IK, a koliko na kontraprosvjedu?

Foto: snimka zaslona, narod.hr

Jučer je održan prosvjed “Hrvatska protiv Istanbulske konvencije” u Splitu na kojem je prema procjenama policije bilo više od 15 000 ljudi. S druge strane Rive održao se kontraprosvjed “100 lampiona za 100 ubijenih žena”. Zagovornici ratifikacije Istanbulske u more su pustili lampione, a broj lampiona bio je jednak broju žena koje su ubijene otkad je Hrvatska potpisala Istanbulsku konvenciju 2013. godine. Međutim, broj prosvjednika bio je manji od broja lampiona. Neki mediji su detaljno izvjestili o tom prosvjedu, dok je jedan portal imao i prijenos uživo s kontraprosvjeda koji je trajao sveukupno 10 minuta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kontraprosvjed je organizirala udruga Domine koja na svojim stranicama kaže da “su feministička nevladina, neprofitna i nestranačka organizacija osnovana 2002. godine s ciljem promicanja prava žena i poticanja razvoja civilnog društva”, a među svojim ciljevima navode kontinuirano djelovanje u “zagovaranju provedbe rodno osjetljive politike i politike jednakih mogućnosti”. Udrugu Domine između ostalih financiraju Ministarstvo znanosti obrazovanja, Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi te Ministarstvo branitelja.

Na puštanju lampiona u more bio je i predsjednik gradskoga SDP-a Goran Kotur, koji je tom prilikom izjavio kako djelomično podupire nastojanja HDZ-a, ali da treba učiniti još dosta da “dođe tamo gdje europske stranke desnog centra već jesu u velikom broju država Europske unije”.

Podsjetimo, prvi prosvjed protiv Istanbulske konvencije održan je u Zagrebu 24. ožujka, na kojem se prema procjenama organizatora okupilo preko 50 000 ljudi, a prema procjenama policije oko 5 000. I na tom prosvjedu, bio je organiziran neuspješan kontraprosvjed na kojem nije sudjelovao nitko osim samih organizatora. Tada je desetak prosvjednica obučenih u “sluškinje” usamljeno protestiralo na Gornjem Gradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.