Ustavni stručnjak Mato Palić za Narod.hr o tvrdnji Obuljen Koržinek da sloboda govora nije za anonimce: ‘Ministrica kulture ne poznaje Ustav RH’

Foto: fah

“Teza ministrice kulture nikako ne stoji, za takvu tezu nema uopće uporišta u Ustavu RH. Ne može se pravo na slobodu mišljenja i izražavanja mišljenja na portalima ograničavati po kriteriju ima li netko profil s vlastitim imenom i prezimenom, nadimkom ili nečim desetim“, kazao je za portal Narod.hr ustavni stručnjak dr.sc. Mato Palić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naš sugovornik ističe da je sloboda govora Ustavom zajamčena samim rođenjem, odnosno činjenicom da se netko rodio kao ljudsko biće.

“Takva odredba, koju spominje ministrica, kada bi bila donesena u nekom zakonu sigurno ne bi mogla proći ocjenu ustavnosti na Ustavnom sudu. Pravo koje je propisano Ustavom, kao temeljno pravo, proizlazi iz činjenice da se netko rodio kao ljudsko biće. Sama ta činjenica je dovoljan da ima to pravo. A ovakvo, proizvoljno, ograničavanje toga prava ili ograničavanje konzumiranja toga prava na tom temelju kako je ministrica kulture zamislila – ne može biti u skladu s Ustavom, to je sigurno”, objašnjava Mato Palić.

Također, dodaje, smatra da u pozadini izjave ministrice kulture stoji neznanje, odnosno nepoznavanje Ustava Republike Hrvatske,

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mislim da je u pozadini neznanje, da ministrica ne poznaje Ustav. Prvo bi trebalo vidjeti što stoji u Ustavu, kako Ustavni sud tumači norme pa tek onda izlaziti u javnost s nekakvim izjavama”, jasan je Palić.

Podsjetimo, ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek u intervjuu za Večernji list ustvrdila je da sloboda govora vrijedi za osobe s imenom i prezimenom, a ne za anonimce, komentirajući pritom teze da će stradati sloboda mišljenja, ukoliko država bude intervenirala po internetu.

“Zakon o kojem govorite odnosit će se na platforme i društvene mreže koje se ne smatraju medijima, na njih se ne odnose medijski zakoni, a na kojima se često stavljaju i dijele sadržaji koji se mogu podvesti pod govor mržnje, ali i koji mogu poticati na nasilje, terorizam… U sklopu brojnih međunarodnih organizacija, države traže rješenja kako bi se kroz adekvatan zakonodavni okvir zaštitilo građane od takvih sadržaja. Koordinator izrade tog Zakona je Ministarstvo pravosuđa. Slobodu mišljenja nitko u demokratskom društvu ne dovodi u pitanje, a posebno slobodu izražavanja u svim umjetničkim formama. Svjesni smo da se nedopušteni sadržaji često dijele anonimno, a sloboda mišljenja i govora je sloboda osobe s imenom i prezimenom. To je jako važno imati na umu”, ustvrdila je ministrica kulture.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica kulture bi ograničila Ustavom zajamčene temeljne slobode: ‘Sloboda govora je za osobe s imenom, a ne za anonimce’

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.