Vanđelić o obnovi nakon potresa: Ministarstvo je još uvijek vrlo usporeno

Foto: snimka zaslona

Počelo je rušenje prve kuće s crvenom naljepnicom nakon potresa u Zagrebu. Prema planu obnove i donesenim propisima, zamjenske kuće bit će sagrađene ovisno o broju prijavljenih stanara koji su živjeli u njima u trenutku potresa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prva kuća koja se ruši u vlasništvu je obitelji Sunek iz četvrti Gornja Dubrava. Za njih je ovo iznimno emotivan dan.

– Emotivan, jako emotivan, a opet osjećam i sreću što je konačno krenulo i što će biti nešto novo, protupotresno. Da neće više biti tolikih šokova koje smo doživjeli do sad – kaže Nadica Sunek.

446 dana od potresa u Zagrebu počelo je rušenje prve kuće. To je simbol početka obnove Zagreba, rekao je Damir Vanđelić, ravnatelj Fonda za obnovu. Dobili smo tri odluke iz ministarstva. Druga se ruši sutra, za treću je potrebno napraviti projekt uklanjanja. Nadam se da će se proces ubrzati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O djelovanju Ministarstva koje donosi te odluke i proslijeđuje ih Fondu za obnovu, Vanđelić kaže:

– Moj dojam je da se ljudi tamo zaista trude. No, još uvijek po dvije odluke tjedno, mi se svi trebamo potruditi da se to ubrza i pojednostavi. 11 000 je zahtjeva u ministarstvu i treba ih pod hitno obraditi, do nas je došlo samo 18 odluka, tri su za uklanjanje 15 je za isplatu novčanih naknada, treba nam više ljudi, upravni postupak je dosta kompleksan i mislim da to treba riješiti digitalizacijom, rekao je Vanđelić.

Mi u Fondu smo se bojali da ćemo biti usko grlo, još uvijek nemamo dovoljan broj ljudi, dodaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Koristimo elektroničke dražbe za sve što možemo. Tvrtka koja je dobila ovo rušenje, sudjelovala je na elektroničkoj dražbi, mislim da je to transparentan sustav. Svi se mogu priključiti, a onda tijekom dražbe snižavaju cijene.

Na pitanje je li ministarstvo mjesto gdje sve zapinje, Vanđelić odgovara kako su se u Fondu bojali da će oni biti usko grlo.

– Imamo 30-ak posto zaposlenih od onoga broja koji nam je potreban za maksimalan kapacitet obnove, ali izgleda da je usko grlo u pisanju odluka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trošak rušenja snosi država nakon što Ministarstvo donese odgovarajuću odluku. U Zagrebu je evidentirano oko šest tisuća zgrada sa žutim i crvenim naljepnicama koje prema zakonu moraju biti obnovljene. Za konstrukcijsku obnovu aplicirali su stanari 461 zgrade, a obnova je odobrena za njih 63, što je samo jedan posto odobrene obnove.

Iz udruge SOS Zagreb ističu kako su nerazumijevanje, složenost uvjeta i formulara te brojnost dokumenata potrebnih za konstrukcijsku obnovu, ali i slaba pomoć institucija glavna prepreka stanarima da ubrzaju skup postupak obnove svojih zgrada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.