Vesna Pusić: Predsjednica je ocijenila da bi moja kandidatura bila dobra za Hrvatsku

Izbori će vjerojatno biti u ranu jesen – ako ih se stavi oko Božića i Nove godine, to ljude živcira, dakle nije racionalno vrijeme za to, za razliku od desetog mjeseca. Druga mogućnost je početak 2016. godine, izjavila je šefica HNS-a i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić gostujući u emisiji Javna stvar na HRT-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potvrdila je da su koalicijski partneri razgovarali o datumu parlamentarnih izbora i rekla da bi dobro vrijeme za održavanje izbora bio listopad ove godine. Istaknula je da ranije održavanje izbora nije potrebno jer je Kukuriku koalicija dobila povjerenje građana i treba ‘odraditi’ svoj mandat, a smatra i da ta koalicija zaslužuje drugi mandat.

Pusić je rekla da je o svojoj kandidaturi za glavnu tajnicu UN-a razgovarala s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović koja je ocijenila da bi to bilo dobro za Hrvatsku.

Predsjednica ocijenila da bi moja kandidatura bila dobra za Hrvatsku

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Razgovarale smo o tome…ocijenila je da bi to za Hrvatsku bilo dobro”, rekla je Pusić koja se spominje među aspirantima za nasljednika sadašnjeg glavnog tajnika Ban Ki-moona.

Pusić smatra da bi kandidaturu hrvatskog političara za jednu od najviših dužnosti u međunarodnoj zajednici trebao poduprijeti svatko kome je stalo do promocije zemlje.

“Sama činjenica da bih ja ili netko drugi iz Hrvatske mogli biti ozbiljni kandidat za to mjesto je samo plus za promociju zemlje”, dodala je Pusić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da bi naslijedila Bana čiji mandat ističe krajem 2016., kandidaturu šefice hrvatske diplomacije trebaju poduprijeti premijer i predsjednica države. Kandidate predlaže Vijeće sigurnosti, a glavnog tajnika bira Opća skupština UN-a.

Suradnju s novoizabranom predsjednicom Pusić je ocijenila vrlo dobrom, ali se s njome ne slaže da ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak nije trebao ići na hrvatsko-ruski gospodarski forum u Moskvu prošlog mjeseca.

“Ja mislim da je trebao biti tako i da Hrvatska mora imati svoj stav. Kolko god bili mali, imamo svoju glavu i ne trebamo bit previše snishodljivi”, ustvrdila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo vanjskih poslova stoji predsjednici na raspolaganju

Po njezinim riječima, Vrdoljak je u Rusiji bio potpora hrvatskim gospodarstvenicima i njegov posjet ne treba tumačiti kao podržku ruskoj politici u Ukrajini.

“U međuvrmenu je u Moskvi bio talijanski premijer, španjolski ministar vanjskih poslova. Ako imaš stav, ne treba se bojati”, dodala je.

O neslužbenim najavama da će Grabar-Kitarović u prva tri mjeseca mandata posjetiti Vatikan, SAD i Njemačku gdje je već bila ovaj tjedan, Pusić nije razgovarala s predsjedniciom s kojom po ustavu koordinira vanjsku politiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To nije posao o kojem smo dosad razgovarale. Ali možda bi se trebalo predsjednicu pitati o njezinim posjetima. Ministarstvo vanjskih poslova stoji joj na raspolaganju”, rekla je Pusić.

Komentirajući prekomjerni deficit, odnosno najave ministra financija Borisa Lalovca o bolnim rezovima, Pusić je navela kako je sve u skladu sa zahtjevima Europske komisije s kojom se intenzivno razgovara te da se uključene mjere neće odnositi na temeljne usluge građanima.

No Bruxellesu dajemo na znanje da ne mogu biti isti kriteriji za zemlje koje su u Uniji već desetak godina i za npr. Hrvatsku. Europska unija može dati preporuke, no odgovornost je naša, rekla je Pusić.

Mogući referendum za eksploatiranje jadranske nafte i plina ministrica ne smatra dobrim rješenjem.

U pitanju je hrvatska energetska neovisnost, riječ je o našoj velikoj prilici. Talijani na 189 mjesta u Jadranu istražuju i eksploatiraju. Mislim da treba ići u raspravu, ali se to pitanje ne može rješavati referendumom, istaknula je Pusić.

Nisam uvjerena da treba odustati od monetizacije autocesta i da se ide burzu. Ovakav plan o autocestama treba više vremena za javnu raspravu, kazala je.

Odnose u Kukuriku koaliciji ministrica je ocijenila dobrim: Odnosi su cijelo vrijeme isti, dobri, no u ovom trenutku s više povjerenja i otvorenosti nego na početku mandata.

Ako se utvrde nepravilnosti kod Zlatar Violić izlazi iz Vlade

“Ministricu kulture nisam pozvala na odgovornost, ali ću zatražiti punu informaciju o tome što se događalo i ako je bilo što od navedenoga istinito ministricu ću pozvati na odgovornost i ona će snositi sve konsekvence. Ali baš zato što se radi o stvarima koje su, po mome spoznavanju, vrlo neobične i dosta drastične, neću donositi nikakav sud niti bilo koga napadati, dok ne vidim sve činjenice”, izjavila je potpredsjednica Vlade.

Na pitanje voditelja što znači snositi sve konsekvence, Pusić je kratko odgovorila: “Izlazak iz Vlade”.

Podsjetimo, u izvješću o radu Državnog ureda za reviziju u 2014. godini o kojemu je u četvrtak raspravljao Hrvatski sabor stoji da je u Ministarstvu kulture tijekom 2013. godine sa službene kartice podizana gotovina, što nije evidentirano u okviru blagajničkog poslovanja, nego na računu ostalih nespomenutih rashoda, bez specifikacije troškova.

Kandidaturu Anke Mrak Taritaš za gradonačelnicu Zagreba Pusić je nazvala blagoslovom: To je sreća za grad, blagoslov jer bi došao netko tko zna i hoće raditi, bez cirkusa.

Ministrica Pusić je najavila i da će HNS na izbore vjerojatno u formatu Kukuriku koalicije.

U stranci ima i drugih stavova, procijenit ćemo situaciju. U svakom slučaju ćemo poslije izbora biti u koaliciji sa SDP-om, zaključila je Pusić.

Zadržala bi Titovu bistu

Potpredsjednica Pusić kako je rekla “ne doživljava naročito dramatičnim iznošenje biste Josipa Broza Tita s Pantovčaka” iako bi ju ona, dodala je, zadržala zbog kontinuiteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.