Srijeda, 2 travnja, 2025
8.8 C
Zagreb
Pratite nas:

(VIDEO) Miro Bulj o gušenju referenduma: ‘Hrvatska ima diktaturu Vlade i premijera Plenkovića koji su protiv referenduma’

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici Hrvatskoga sabora u slobodnom su se govoru po klubovima u petak, među ostalim, osvrnuli na tragičan događaj jučer u Pagu, kada je otac s balkona bacio četvero male djece koja su teško ozlijeđena, te su poručili kako treba ojačati mehanizme sankcioniranja obiteljskog nasilja i institucije kako bi se takve pojave pravodobno prevenirale.

(VIDEO) Ministrica Murganić najavila smjenu ravnateljice Centra za socijalnu skrb: ‘Uočeni teški propusti u radu’

Miro Bulj (Klub Mosta nezavisnih lista), vezano uz prikupljene potpise za raspisivanje referenduma o izmjeni Izbornog zakona, rekao je kako se radi bojkotu, gaženju demokracije i kršenju Ustava.

“Izborni zakon je jedan od najvećih problema u Hrvatskoj jer Sabor ne održava volju naroda, jer su se u njemu našli neki koji su dobili manje glasova od nekih drugih kandidata“, smatra Bulj.

HDZ i cijela ljevica – SDP, GLAS, SDSS i HNS glasovali protiv referenduma GI Narod odlučuje

Promijenimo zakon i dajmo narodu da bira zastupnike koje želi da ga predstavljaju, poručio je Bulj, koji je izjavio da Hrvatska ima “diktaturu Vlade i premijera Plenkovića koji su protiv referenduma”.

(VIDEO) GI Narod odlučuje: ‘HDZ i SDP ukrali referendum da zaštite svoje privilegije’

Cijelo iznošenje stajališta kluba zastupnika Mosta koje je iznio Miro Bulj pogledajte u videu:

O obiteljskom nasilju na Pagu

Ivan Čelić (klub HDZ) rekao je da treba jačati mehanizme sankcioniranja, stvoriti funkcionalne i institucionalne okvire s obzirom na to da se često pojavljuju slučajevi nasilja u obitelji, nad ženama i djecom. Potrebno je reagirati već na prve znakove zanemarivanja i zlostavljanja, istaknuo je.

U konkretnom slučaju, rekao je Čelić, treba vidjeti što je najbolje za stradalu djecu kako bi im se pružila sigurnost, te je predložio da to bude u udomiteljskoj obitelji i da ih se ne razdvaja. Što se tiče roditelja, treba vidjeti je li tragedija nastala zbog teške duševne bolesti ili alkoholizma, ili se radi o psihopatu koji uživa nanoseći bol drugima. Podsjetio je kako je ministrica obitelji Nada Murganić odmah nakon sjednice Vlade otputovala u Zadar kako bi vidjela je li bilo propusta u radu mjerodavnih institucija.

(VIDEO) Centar za socijalnu skrb: ‘Obitelj je bila pod tretmanom, ali nikad nitko nije prijavio nasilje’

> (VIDEO) Tragedija na Pagu: Otac koji je bacio djecu s prvog kata prijavljen za pokušaj četverostrukog teškog ubojstva

Tomislav Žagar (Klub nezavisnih zastupnika) rekao je kako je potrebno jačati institucije u društvu koje se mogu pobrinuti da se takvo što ne događa. Nasilje se ne smije tolerirati i protiv njega se treba boriti jačanjem institucija.

Arsen Bauk (Klub SDP), vezano uz definiciju obitelji, pozvao je na uvažavanje drugih i drugačijih. Osvrnuo se na jučerašnju tragediju na Pagu, kada je otac bacio četvero male djece s prvog kata, koja se dogodila u, kako je rekao, “normalnoj” obitelji, zatim na sinovljev pokušaj ubojstva majke nožem i odrastanje djece djece pokraj tetke u zamrzivaču dugi niz godina. “Ništa od toga nije se dogodilo u nenormalnim obiteljima, nego u onima koje neki žele definirati kao normalne”, smatra Bauk.

Goran Aleksić (Klub Živi zid i Snaga) pozvao je Vrhovni sud da što prije donese presudu kako bi korisnici tzv. CHF kredita znali imaju li pravo na odštetu iako su konvertirali te kredite u eure, upozorivši kako 14. lipnja nastupa zastara za sudske tužbe protiv banaka vezane uz netransparentnu promjenu kamatnih stopa. Podsjetio je kako je valutna klauzula u Španjolskoj proglašena ništetnom, kao i u Francuskoj, Njemačkoj, Austriji i Rumunjskoj, a u Grčkoj i Hrvatskoj postoji kolektivna presuda.

Vjeruje da će odluka Vrhovnog suda biti u korist 125.000 korisnika CHF kredita i da će se otvoriti mogućnost odštete jer će se u protivnom vjerojatno samo 20 do 30 posto dužnika odlučiti pravdu potražiti na sudu. Objasnio je kako bi sudskom presudom u odnosu na konverziju odšteta bila od 60 do čak 100 posto. Iznio je podatak da bi se u slučaju pozitivne odluke Vrhovnog suda otvorila mogućnost da se dužnicima vratili preplaćeni iznosi u visini oko 10 milijarda kuna.

Odluči li Vrhovni sud da dužnici nemaju pravo na odštetu, to će biti gaženje vladavine prava, ustvrdio je Aleksić. “Kako se odluke samo formalno donose u Saboru, a stvarno u Vladi, ona je ta koja treba omogućiti dužnicima da dobiju preplaćene iznose. Hoće li to Vlada učiniti – ne znam, ali ću svakako nastaviti raditi na pronalaženju rješenja prihvatljivih za sve”, poručio je Aleksić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hina

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci