“Prajd za sve nas”, film nastao u produkciji Zagreb Pridea, prikazuje povijest gay pridea u Hrvatskoj, konkretno Zagrebu, ili kako se situacija u Hrvatskoj razvijala po pitanju lobiranja za LGBT teme i agendu od prve tzv. povorke ponosa 2002. godine do danas.
Film je jučer u cijelosti pušten na YouTubeu, te mnogi organizatori u njemu prepričavaju kako je takva vrsta aktivizma tijekom godina bujala, ističući kako je sve počelo u “dobro vrijeme”. “Pomaci na civilnoj sceni su se dogodili u doba Račanove vlade, koja je čak i institucionalno omogućila da se formira u nekakvom organiziranijem obliku nego što je to bilo prije”, objašnjava u filmu tako Trpimir Matasović, organizator Prajda, na što se nadovezuje jedna od organizatorica – Branka Juran: “Tuđman je umro, vlast se promijenila i nekako je bila atmosfera dosta optimističnija odjednom”.
U filmu se prikazuju i mnoge poznate osobe koje su podržavale pride poput glumica Nine Violić i Urše Raukar, dok se od političara posebno isticala Vesna Pusić, poznata po svojem zagovaranju LGBT agende.
Primjećuje se da se učestalo u filmu povezuju prosvjedi protiv gay pridea s Katoličkom crkvom, pri čemu se navodi rast utjecaja Crkve tijekom godina.
Isto tako, navedeno je da je 2013. godine udruga U ime obitelji, “uz jaku podršku Katolike crkve”, tražila raspisivanje referenduma kojim se u Ustav Republike Hrvatske unijela definicija da je brak zajednica muškarca i žene, nakon čega Dana Budisavljević, redateljica potpisana kao sudionica Prajda, govori o tome kako je došlo do nazadovanja i “vraćanja u geto”, a upravo zbog čega je, kako je objasnila, itekako važno održavanje prajda.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.