-->
Srijeda, 8 siječnja, 2025
12.2 C
Zagreb
Pratite nas:

(VIDEO) HGSS-ov Prizmić o drami na Tajlandu: ‘Ako se vodostaj smanji, ne bi bilo loše pokušati s evakuacijom’

Podijeli

Cijeli svijet prati razvoj drame na Tajlandu – gdje su nakon 10 dana zatočeništva u mračnoj poplavljenoj špilji spasilačke ekipe pronašle 12 dječaka i njihova trenera. Vremena je sve manje – obilna kiša koju najavljuju prognostičari mogla bi do daljnjeg onemogućiti izvačenje mlade nogometne momčadi. U stanju pripravnosti je i naš HGSS koji čeka mogući poziv Tajlandskih vlasti. Gost Studija 4 na HRT-u bio je pročelnik Hrvatske gorske službe spašavanja, Vinko Prizmić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je da ukoliko se ova operacija ispumpavanja potopljenih kanala ne uspije i pogorša se vrijeme, djeca će biti prisiljena duže vremena boraviti tamo i tada će se morati donijeti neka procjena da li ići s izvlačenjem ili čekati neko duže vrijeme od nekoliko mjeseci da se ta voda povuče.

Tajlandske vlasti uputile su upit prema najkvalitetnijim europskim roniocima i mi čekamo odluku koju moraju donijeti oni koji su na terenu i najbolje znaju kakvu su strategiju odabrali i što im je sve potrebno. Mi raspolažemo s timovima koji su spremni i u slučaju poziva svakako ćemo se odazvati, rekao je Prizmić.

Istaknuo je da su Tajlandu potrebni speleoronioci jer je riječ o vrlo specijaliziranom načinu ronjenja. U prostorno ograničenim uvjetima, vrlo slabe vidljivost gdje je bitna orijentacija. Gdje kad nekog spašavate morat imati dobru uvježbanost i tehniku da unserećenog ili ozlijeđenog provučete kroz uske kanale koji su potopljeni. Mi to svake godine uvježbavamo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje kako su uspjeli deset dana preživjeti u špilji, Prizmić je rekao da ti speleološki objekti koji nisu kao naši. U našim speleološkim objektima temperatura je od 4 do 10 stupnjeva i dolazi do pothlađivanja. Ovdje se radi se velikom objektu sa dovoljnom količinom zraka, s podnošljivom temperaturom i sa vodom, a dobar faktor je i što se radi o mladom timu sa sportskim duhom. Oni, uz servisiranje egzistencijalim potrepštinama, u špilji mogu izdržati dovoljno dugo. Podržavamo promišljanje tajlandskih vlasti da će unijeti što manje rizika za njihove živote.

U ovom slučaju vrijeme nije kritično i uvjeti u špilji su takvi da se uz dobru organizaciju može izdražiti i dulje vrijeme, istaknuo je, te dodao da ukoliko se uspije vodostaj malo smanjiti ne bi bilo loše pokušati sa evakuacijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Strigo o situaciji na Tajlandu: Na dijelovima je špilja toliko uska da se oprema mora skinuti

Tajlandski specijalci objavili su novu videosnimku na kojoj se vidi da su 12-orica dječaka u dobi od 11 do 16 godina i njihov nogometni trener, koji su više od tjedan dana zarobljeni u špilji na sjeveru zemlje, u dobrom stanju. Još se ne zna kako će i kada skupina izaći iz četiri kilometra dugog špiljskog sustava koji je poplavljen i pun blata.

Mjerodavni kažu da dječaci uče roniti kako bi što prije izašli jer će u suprotnom mjesecima morati čekati da se voda povuče.

Koliko je realno očekivati da djeca brzo nauče roniti, HRT je pitao Vladana Strigu, speleoronioca iz HGSS-a. On kaže da je sve moguće, ali i da je to najnesigurnija i najteža opcija. Ako se spasioci odluče za nju, za to će, siguran sam, imati čvrste, objektivne razloge. To su najiskusniji i najbolji ljudi na svijetu, ondje su, procjenjuju situaciju i rizike i donijet će finalnu odluku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se gleda samo na sigurnost, najbolja bi opcija bilo isušivanje, kaže Strigo. Mi nemamo nacrte pa ne možemo nešto navesti kao bolju varijantu. Sve ovisi o morfologiji tog objekta. Špiljski sustavi mogu biti vrlo kompleksni, kanali uski, zavijeni, potopljeni, mutni i blatnjavi. Tu mogu postojati i blatne kosine koje su nesigurne za penjanje. Kompleksnost takvog sustava može varirati od vrlo jednostavnog do ekstremno kompleksnog, rekao je Strigo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je da su to razlozi zbog kojih je spasiocima bilo potrebno više od 6 sati da prođu put do dječaka. Dodao je da je za takav pothvat nužna i velika količina opreme. “Ono što znamo iz izvještaja koji dolaze do nas jest da je stanje u tom objektu iznimno teško, ima puno vode i blata. Kanali su uski, na određenim mjestima toliko da treba skinutu opremu kako bi ih se prošlo“, rekao je.

I u toj situaciji zamisliti dječake koji ne znanju ni plivati, a kamoli roniti… To je prostor koji je taman, voda mutna, ne vidi se ništa i to prirodno čovjeku stvara osjećaj tjeskobe. I potencijalno otvara prostor za paniku. A pogotovo ako ne znate ni plivati, a kamoli roniti. I sportskim roniocima koje dolaze iz mora i čistih voda veliki je stres prvi susret s takvom okolinom. To je čovjeku neprirodno okružje, rekao je Strigo.

“Slučajeve spašavanja u špiljama imali smo u Hrvatskoj, ali su srećom rijetki”, kaže Strigo. “Naši su ronioci sudjelovali u nekoliko međunarodnih akcija spašavanja”. Izrazio je zadovoljstvo što iz dna u dan raste broj speleoloških ronilaca – i zbog dostupnosti opreme, ali ponajprije zbog ljepote našeg podzemlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hrt

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci