(VIDEO) Kamion koji je usmrtio djevojke na odmorištu kod Novske bio je ispravan, vozač nije usporio – što kažu stručnjaci?

Foto: Snimka zaslona

Kočnice, tempomat, svi vitalni dijelovi kamiona MAN zagrebačke tvrtke Marin Promet, koji je u petak oko 9.30 na odmorištu autoceste A3 sijao smrt, bili su ispravni, objavio je u nedjelju Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Utvrđeno je to u subotu ujutro u kutinskoj Stanici za tehnički pregled uz prisustvo vještaka MUP-ova Centra za forenzička ispitivanja i vještačenja, a to se pokazalo i tijekom probne vožnje. Isprobani su i tempomat i kočnice i nisu uočeni nikakvi nedostaci tijekom pregleda. Nisu radila samo svjetla koja su uništena u naletu na druga vozila, ali sve ostalo je na kamionu bilo ispravno, navodi dnevnik.

Jutarnji navodi da je očitanjem digitalnog tahografa ustanovljeno da je vozač Ivan F. (59) iz Zagreba od trenutka kad je krenuo s odmorišta kod Županje, gdje je odmarao nakon što je krenuo put Zagreba iz Beograda u kojem je utovario građevinsko ljepilo u vrećama, prevalio 140 kilometra i stalno je vozio brzinom od 90 kilometara na sat, sve do trenutka udara u auto zagrebačkih oznaka.

Upravo taj podatak ukazuje da je vozač cijelo vrijeme koristio tempomat jer je nemoguće da bi nogom na papučici gasa čitavim putem održavao istu brzinu, ističe Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“59-godišnji Ivo F. policiji je u razgovoru rekao da je skrenuo kako bi natočio gorivo. Umjesto da je smanjio brzinu, on je brzinom od 90 kilometara na sat ušao na od morište. Prvo je udario u teretnjak zagrebačkih registracija i nastavio se dalje kretati kroz prostor benzinske postaje, gdje je naletio na 26-godišnju i 28-godišnju pješakinju, koje su od siline udarca odbačene na asfaltnu površinu, nakon čega je udario u dvije 14-godišnje pješakinje”, navodi Jutarnji list.

Podsjećaju i da je po nalogu Općinskog državnog odvjetništva u Sisku određeno i toksikološko vještačenje krvi izuzeto od vozača. Alkotestom je ustanovljeno da vozač nije bio pod utjecajem alkohola. U petak je uhićen, a tijekom subotnjeg popodneva predan je pritvorskom nadzorniku. Uz kaznenu prijavu , ne za nehajno, nego za namjerno izazivanje prometne nesreće u kojoj su smrtno stradale dvije osobe odveden je na ispitivanje u tužiteljstvo. Zapriječena kazna za to djelo je od tri do 15 godina zatvora, piše Jutarnji list.

Što stručnjaci kažu o mogućim uzrocima stravične nesreće?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O mogućim uzrocima ove nesreće, ali i o novim kamerama za nadzor brzine i prometnih prekršaja koje se postavljaju diljem Hrvatske, razgovaralo se u Temi dana s voditeljem Službe za sigurnost cestovnog prometa MUP-a Josipom Mataijom te docentom Rajkom Horvatom sa zagrebačkog Fakulteta prometnih znanosti.

– Na početku bih izrazio sućut obiteljima stradalih djevojčica, mislim da je njima u ovome trenutku najteže. O samim uzrocima prometne nesreće u ovom trenutku ne mogu govoriti. Istraga je u tijeku, a ono što je do sada poznato jest da se nesreća dogodila na odmorištu kada je vozač naletio prvo na teretni automobil, potom na skupinu pješaka, a nakon toga na parkirani automobil te sletio na travnatu površinu. Kriminalističko istraživanje je u tijeku, provest će se još niz vještačenja da bi se sa sigurnošću utvrdilo zašto je došlo do prometne nesreće, ističe Josip Mataija za HRT:

Što se tiče samih vještačenja, vještačit će se tehničko stanje kamiona, upravljača, kočnica i svega onoga što je bitno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, vozač je rekao da mu je tempomat zablokirao i da su mu kočnice otkazale.

– Kočnice na kamionima su tako projektirane da se on ne može pokrenuti ako nema zraka u kočionom sustavu. Ako se bilo kakav kvar na kočnicama dogodi, kamion se automatski zaustavlja. Jedina mogućnost otkazivanja jest na velikoj nizbrdici, pa bi eventualno nakon dugog kočenja moglo doći do spaljivanja kočnica. No i u tom slučaju kamion ima pomoćne kočnice, jednu elektromehaničku te mehaničku. To usporava kamion i ublažava eventualnu prometnu nesreću. Što se tiče tempomata. Ako se bilo koja komanda od kočnice ili kvačila stisne, on prestaje raditi, ističe Rajko Horvat sa zagrebačkog Fakulteta prometnih znanosti.

O prometnoj nesreći u Dnevniku 2 HTV-a govorio je i sudsko-prometni vještak Goran Husinec za HRT:

U emisiji se govorilo i o supermodernim nadzornim kamerama koje se postavljaju diljem zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– One su prvenstveno namijenjene za nadzor brzine, ali moći ćemo otkriti prekršaje poput nepropisnog pretjecanja, nevezanja sigurnosnim pojasom te korištenja mobitela tijekom vožnje. Trenutno imamo 28 kamera na 62 lokacije. Sada se postavlja 59 na 122 lokacije, a sljedeće godine ćemo postaviti još kamera te ih imati ukupno 75 kamera na 150 lokacija. Osim samih fiksnih kamera u ove dvije godine nabavit će se i 100 ručnih kamera. One će se mijenjati s pozicije na poziciju. Tri puta ćemo povećati kapacitet što se tiče mjerenja brzine, dodaje Mataija.

Rajko Horvat dodaje da kamere odvraćaju vozače od počinjenja prekršaja.

– Naša istraživanja te istraživanja drugih sveučilišta u Europi, dokazala su da je postavljanje ovakvih kamera vrlo učinkovito i da vozači poštuju ograničenje brzine, odnosno, znatno se smanjuje broj prometnih nesreća. Sve ovo ima velikog učinka. Vozači će biti svjesni da moraju poštivati brzinu.

Na kraju Teme dana najavljeno je da će sljedeće subote u emisiji Istrage prometnih nesreća biti prikazani uzroci prometnih nesreća koje se događaju upravo na odmorištima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.