(VIDEO) Načelnik Uprave za granicu: ‘U 2018. uhićeno je 620 krijumčara migranata, riječ je o opasnim skupinama’

Foto: Snimka zaslona

Dva ozbiljna incidenta s krijumčarima migrantima na području Istre i Rijeke u posljednjih 48 sati. Prvo je granični policajac radi vlastite sigurnosti upotrijebio je vatreno oružje pucajući u gume automobila kojim ga je krijumčar pokušao pregaziti na Istarskom ipsilonu. Na riječkoj obilaznici, prava filmska potjera, nakon što se, poslije uhićen 27-godišnji državljnin BiH nije zaustavio na policijske signale i dao u bijeg. Oba krijumčara su naposljetku uhićena i nad njima se provodi kriminalistička istraga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zoran Ničeno, pomoćnik glavnog ravnatelja policije i načelnik Uprave za granicu, rekao je u emisiji HRT-a Tema dana komentirajući jučerašnju “filmsku” potjeru da se još jednom pokazala beskrupuloznost krijumčara.

– Zahvaljujući dobrom djelovanju policije, u 2018. je uhićeno 620 krijumčara, 93% više nego prije. Uvezali smo policiju, graničnu i kriminalističku policiju. U prošloj je godini zabilježeno oko 8.200 migranata na ruti, što generira i povećanje broja krijumčara, rekao je.

Na pitanje o sigurnosti naših granica, rekao je da u 100% slučajeva krijumčari granicu prelaze na normalnim graničnim prijelazima, da imaju svoje putovnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Kasnije migrante pokupe na ilegalnim mjestima. Nerijetko je riječ o više takvih “isporuka”. Ako je cijena viša, onda je neupadljivii način prijevoza, a ako je niža, onda ih više krijučare odjednom, objasnio je model djelovanja.

Istaknuo je da je krijumčarenje ljudi treći najorganiziraniji kriminalni biznis iza droge i oružja te da je riječ je o opasnim skupinama.

U vezi s učestalijim napadima na policiju, kazao je da je prošle godine bilo pet napada na policijske službenike, ali da je policija na oprezu, da postupa prema svim pravilima samozaštite i zaštite policijskih službenika, a kada je potrebno, upotrebljavaju sredstva prisile, odnosno vatreno oružje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje o sigurnosti građana prilikom “lova” na krijumčare tvrdi da nema bojazni za sigurnost jer da ništa ne pokazuje da bi bili na bilo koji način ugroženi.

– Hrvatska ima 6500 graničnih policajaca, što je više od Srbije, BiH, Makedonije i Crne Gore zajedno. Pripremamo se za schengenske kriterije izuzetno dugo, i kadrovski, materijalno i tehnički. Smatramo da smo spremni. Dobili smo nešto više od 160 milijuna eura zbog zalaganja u zadnje 2 godine. Inzistirali smo na povećanju novaca. Provodimo najznačajnije projekte da bi podigli tehničku razinu spremnosti granične policije na granici s BiH, Crnom Gorom. To su stacionarne termovizije, mobilne termovizije, projekt bespilotnih letjelica, psi, razne specijalne kamere koje prate promet, niz opreme koja će ove godine biti nabavljena. Nadamo se da ćemo do kraja godine ispuniti sve tehničke uvjete navedene u izvještaju o tehničkoj evaluaciji, rekao je Ničeno.

Naglašava da je riječ o dugoročnom investiranju. Od 2020. dobivamo znatno veći paket pomoći, nove mogućnosti i nove snage. Frontex sklapa statusne sporazume s trećim državama u regiji te će imati mogućnost djelovanja na migrantskoj ruti, i prije schengenske granice, podsjetio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.