(VIDEO) Nevenko Šimunić na tribini GI Narod odlučuje u Koprivnici: “Naše pravo na referendum je kao i zdravstvena zaštita, postoji samo na papiru”

U Koprivnici je u četvrtak održana tribina GI Narod odlučuje o promjeni izbornog sustava, s koje prenosimo govor Nevenka Šimunića, koordinatora te inicijative za Koprivnicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promjene izbornog sustava su preduvjet svih promjena u Hrvatskoj, istaknuo je i naveo kako je hrvatski izborni sustav vrlo loš. Promjene na standardu i našem životu neće se osjetetiti odmah, kaže, no od toga treba početi.

(VIDEO) Održana uspješna tribina GI Narod odlučuje o promjeni izbornog sustava u Koprivnici

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je da je pravo na referendum zapisano u Ustavu, i da u Sloveniji treba u duplo duljem roku prikupiti 45.000 potpisa. Talijani, kaže, trebaju prikupiti malo više potpisa od Hrvata, 500.000, i to u roku od tri mjeseca a ima ih 15 puta više. Naveo je i primjere Švicarske, Poljske, Mađarske, Bugarske, sve redom zemalja gdje je puno lakše raspisati referendum.

Naveo je razne načine na koje su dosadašnje vlade u Hrvatskoj spriječavale referendume  ako je broj prikupljenih potpisa blizu granice koja je potrebna za referendum, onda Vlada manipulira brojkama, a ako su potpisi uvjerljivo iznad granice koja je potrebna za raspisivanje referenduma onda koriste druge metode – Ustavni sud ili povlačenje nekog zakona koji je potaknuo samo prikupljanje potpisa za referendum, objasnio je Šimunić istaknuvši kako su ‘ove godine koristili drugu metodu – nije se mogla promatrati provjera broja potpisa’.

Koordinator Narod odlučuje Nevenko Šimunić odgovorio Kuščevću na odbijanje promatrača: ‘Dostojno pisarnice nekog ministarstva Sjeverne Koreje’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je da se ponekad ide na kompromise kako se referendum ne bi održao, no kako se referendum, ako je skupljen dovoljan broj potpisa, mora održati.

Podsjetio je da je 2014. u Hrvatskoj bilo 3,5 milijuna punoljetnih, a traženo je preko 400.000 potpisa, pri čemu nikad nije objašnjeno tko su ti birači.

Sad pak vlasti pokušavaju građanske inicijative svesti na razinu političkih stranaka koje imaju svoju infrastrukturu po cijeloj državi i koje se ne mogu uspoređivati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U Hrvatskoj postoji višestranačje, ali nema demokracije”, rekao je, iako se vidi težnja hrvatskih građana za referendumom, ali i napor vlasti da ih spriječe.

Narod odlučuje traži od Kuščevića kategorizaciju 30.000 potpisa koje nije priznao i zasebno Izvješće

Na argument da je referendum skup, podsjetio je na razliku u standardu između Švicarske i Sjeverne Koreje, pri čemu prva svake godine održi nekoliko referenduma, a potonja nikad nije održala niti jedan, te zapitao “Što je uzrok visokom standardu, a što posljedica”?

Podsjetio je da je dio gradonačelnika u Hrvatskoj pozvao građane da ne daju potpise za referendume, a 13 gradova i 120 općina nije dozvolilo prikupljanje potpisa za referendum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Kuščević, kaže, iznosi neistine o GI Narod odlučuje i provodi protureferendumsku kampanju. Rekao je da se potpisi prikupljaju i nakon isteka roka, što je bila neistina.

Dr. Natalija Kanački: Ministar je poručio da tko nema skener, ne može zatražiti uvid u svoj potpis

U Povjerenstvu za provjeru broja i vjerodostojnosti potpisa je, kaže, bilo 7 članova od kojih su 4 bili iz Kuščevićevog ministarstva. Na pitanje novinarke hoće li dopustiti promatrače, rekao je “Pa naravno da nećemo”. Zapitao je otkud je pomoćnik ministra Mladen Nakić imao informacije o tijeku provjere potpisa kad su oni bili u APIS-u.

Pojasnio je koja je suština prijedloga Inicijative, prvenstveno da predsjednici stranaka ne bi instalirali u Sabor svoje poslušnike. Ideja je bila promijeniti sustav kako bi se favorizirala sposobnost, a ne podobnost, i kako bi se stranke demokratizirale iznutra. To se onda prenosi na državu, kaže.

Za kraj, naveo je da u stvarnosti postoji koalicija HDZ-a i SDP-a i da će se ona pokazati na promjenama uvjeta za referendum, koji će se postrožiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.