“Danas, na godišnjicu njegove smrti, prisjetimo se Zvonka Bušića 23. siječnja 1946. – 1. rujna 2013. kojem je MPT posvetio pjesmu „Duh ratnika“ i čiji zatvorski broj nosi na svojoj majci na koncertima turneje Ora et labora”, napisao je menadžment Marka Perkovića Thompson na Twitteru, prisjetivši se pokojnog hrvatskog junaka i mučenika Zvonka Bušića.
Danas, na godišnjicu njegove smrti, prisjetimo se Zvonka Bušića 23. siječnja 1946. – 1. rujna 2013. kojem je MPT posvetio pjesmu „Duh ratnika“ i čiji zatvorski broj nosi na svojoj majci na koncertima turneje Ora et labora. pic.twitter.com/fYpm5Ihulo
— Ora et labora (@Sokolov_krik) September 1, 2020
U utorak, 1. rujna, održat će se misa zadušnica za borca za hrvatsku slobodu i neovisnost Zvonka Bušića – Taika.
Misa će se održati u crkvi Sv. Mati Slobode na Jarunu s početkom u 19 sati.
> Misa zadušnica za Zvonka Bušića u utorak u crkvi Sv. Mati Slobode na Jarunu
Zvonko Bušić proveo je u zatvoru 11.639 dana, odnosno 31 godinu, 10 mjeseci i 13 dana. Bušić je, podsjetimo, bio hrvatski politički emigrant koji je zbog otmice američkog zrakoplova i postavljanja eksploziva, od kojega je neplanirano poginuo američki policajac, u zatvorima u SAD-u proveo skoro 32 godine. Pomilovan je 7. srpnja 2008. nakon čega se vratio u Hrvatsku.
Bio je u braku s spisateljicom, političkom aktivisticom Amerikankom Julienne Bušić koja je vjerno čekala duge 32 godine.
Upoznali su se Beču, a vjenčali su se 1972. u Frankfurtu. Zajedno s njime bila je uhićena i osuđena.
Godine 1989. puštena je iz zatvora nakon 13 godina, a nakon stjecanja hrvatske nezavisnosti došla je u Hrvatsku.
Pokretala je akcije kako bi se na slobodu pustio i njen suprug, Zvonko. To se dogodilo tek 2008. Živjeli su u Rovanjskoj kod Zadra. Iste godine objavila je knjigu „Tvoja krv i moja“, zbirku eseja, kratkih priča i kolumni. 2012. izišao joj je roman „Živa glava“, romansirana biografija stvarne Vukovarke koja je prošla tešku borbu za vlastiti život. Na Hrvatskoj radioteleviziji je 2013. godine prikazan dokumentarni film pod imenom Ljubavnici i luđaci u kojem je prikazan aktivizam i borba Julienne i Zvonka Bušić za hrvatsku neovisnost.
Na česta pitanja kako se kao Amerikanka toliko angažirala oko slobode i borbe za Hrvatsku odgovarala bi: „Voleći svog supruga, voljela sam sve što je on volio“. A Zvonko Bušić je neizmjerno volio – Hrvatsku.