(UŽIVO) Sabor: Prepirali se Grmoja i Radin -‘Trebate boljeg psihijatra od Petrova’

Foto: Snimka zaslona

Hrvatski sabor danas zasjedanje nastavlja raspravom o prijedlogu državnog proračuna za iduću godinu, u kojemu Vlada predviđa da će ukupni prihodi biti na razini od 129 milijardi kuna, što je 6,1 posto više u odnosu na aktualni proračun. Ukupni rashodi bit će 133,3 milijardi kuna ili 5 milijardi viši. Deficit opće države bit će na razini 0,5 posto BDP-a ili 2 milijarde kuna, dok se stopa gospodarskog rasta projicira u visini od 2,9 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nikola Grmoja (MOST) rekao je kako je Jandroković prekršio poslovnik jer ne osigurava uvjete rada zastupnicima, a započeo je i sukob s Furiom Radinom. Njihova rasprava nastavila se i na hodniku. Radin je Grmoji na njegove optužbe kako je “žestoko branio Jandrokovića” odgovorio da mu “treba bolji psihijatar od Petrova”, javlja Večernji list.

“Furio Radin je urlao “ovo je puč” dok je oporba pružala otpor samovolji PHS. Nakon što sam na N1 rekao da su on i kolega Lacković bili najžešći u obrani Gordana Jandrokovića i na rubu fizičkog incidenta po završetku live prijenosa napao me da lažem. Njegovo ponašanje u Sabornici mogu posvjedočiti kolege koje sjede oko nas”, napisao je zatim Grmoja na Facebooku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rasprava se trenutačno malo primirila, a očekuje se da će potrajati do kasnih sati.

Most se pita je li Vlada poštivala nacionalni program reformi kada je izrađivala proračun budući da nije predviđeno smanjenje PDV-a.
“Premijer je rekao da imamo gospodarski rast koji je rezultat povećane potražnje i izvoza, međutim od smanjenja PDV-a nema ništa”, kazao je Tomislav Žagar i pozvao Vladu neka se drži obećanja. Zamjera i što se iz proračuna ne vide obrazovana reforma i reforma javne uprave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HSS pozdravlja uravnoteženje prihoda i rashoda u proračunu, ali je nezadovoljan skupim državnim aparatom. “Država je mogla učiniti više kako bi smanjila državni aparat i učinila više za poduzetnike”, ustvrdio je Davor Vlaović. Smatra također da je rast plaća prvo i osnovno pitanje, ali da se iz proračuna iščitava poruka da nije izgledno povećanje minimalne plaće. Smeta mu i 627 milijuna kuna više za materijalne troškove “Znači ima za automobile i računala, a nema za povećanje plaća radnicima”, kazao je Vlaović.

Iz SDP-a poručuju da se u proračunu ne ogleda HDZ-ova tvrdnja da je demografska obnova ključna. Na demografiji se ne radi, gdje su novci za najavljenu agrarnu banku, hoće li biti novih zapošljavanja u ministarstvima i agencijama, pitaju iz SDP-a.

U projekciji proračuna do 2020. izdvajanja za znanost smanjuju se u postotku, tvrdi Branimir Bunjac (ŽZ) i HNS-u poručuje da Vlada izdvaja za sebe, svoju stranku, a da je HNS samo “prirepak”. Živi zid neće glasovati za proračun, jer Vlada, kažu, ne želi prekinuti kriminal hrvatskih banaka i tako omogućiti rast BDP-a za jedan postotni bod iduće godine.

15:25 Goran Aleksić (Živi zid i SNAGA): Neću glasati za proračun iz jednog vrlo važnog razloga, jer ne želite kriminal hrvatskih banaka prekinuti. Vaša Vlada propustila je povećati BDP sljedeće godine za najmanje jedan postotni bod, a kako bi to bilo moguće. Bilo bi moguće tako da zakon po kojem će se uskoro glasati prihvati, a to je zakon kojim bi se konačno nezakonite kamatne stope u kreditima hrvatskih građana dovele u zakonite okvire. Na taj način bi kamatne stope pale u prosjeku za 50%. Poštovani premijeru, vaša stranka HDZ, podržala je taj prijedlog u srpnju ove godine, poslala je službeni dopis udruzi Franak gdje potvrđuje da će tijekom 2017. godine propisati metodologiju za iznalaženje početnih fiksnih marži u svim kreditima u kojima te marže nisu ugovorene. To je obećanje HDZ-a koje je dano javno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

15:20 Stjepan Čuraj (HNS): Dobro je da se u sljedeće tri godine planira anulirati deficit, pozitivno je što se potiče gospodarstvenike i poduzetnike kroz programe i to treba poticati. Volio bih vidjeti da građani mogu dobiti plaću koja je poput one u zapadnim zemljama. Trebamo reagirati u dijelovima zemlje gdje je vrlo niska kupovna moć i gdje su plaće jako male.

15:10 Vesna Pusić (GLAS i HSU): Proračun za Ministarstvo znanosti i obrazovanja koji je naveo premijer Plenković u svojem izlaganju, proračun za kurikularnu reformu izgledao je optimistično, kao da se povećava za 24,4 milijuna kuna. Međutim, boljim uvidom od tih 33,9 milijuna kuna, koje je sad predviđeno u odnosu na onih 9,5 milijuna što je bilo navedeno ranije, vidi se da 29 milijuna kuna ide na opremu i na honorare, pretpostavljam da su to ljudi koji će raditi na kurikularnoj reformi. Što to govori? Govori da sljedeće godine ništa od reforme. Usporedit ću to s novcem koji je dr. Jokić rekao da treba za kurikularnu reformu. Rekao je da treba 500 milijuna kuna. Po ovome, ako je 500 milijuna kuna potrebno, a odračunamo tehničku opremu, i uz povećanje je ostalo 4,9 milijuna, trebat će oko 100 godina da se provede kurikularna reforma.

15:00 Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i čelnici oporbenih klubova zastupnika nakon jednosatnih konzultacija u srijedu su ipak postigli kompromis – predsjednik HSS-a Krešo Beljak dobio je priliku da se obrati po stanci koju je još prijepodne zatražio, što je bio “okidač” za višesatni kaos u sabornici, a nakon Beljaka rasprava je nastavljena replikama na prijedlog državnog proračuna za 2018.

Beljak, koji je stanku zatražio zbog stanja u prometu, ustvrdio je kako se, dok Hrvatsku muče demografski problemi, gube životi po hrvatskim prometnicama.

“Tamo gdje bi se moglo čuvati živote građana ne radimo ništa”, ustvrdio je Beljak dodavši kako će njegova stranka predložiti izmjene zakona u skladu s najboljom europskom praksom.

Potom je svoju stanku opetovano usmjerio na Agrokor i saborsko istražno povjerenstvo optužujući vladajuće kako žele “zataškati i krivotvoriti povijest”.

“HDZ je, igrajući slalom između zakona, ukinuo saborsko povjerenstvo, što je sramota, a mi ćemo iz opozicije raditi na tome da sto puta ponovljena laž ne postane istina”, poručio je Beljak.

Konačno, nešto prije 15 sati, nastavljena je još jutros započeta rasprava o državnom proračunu za iduću godinu.

Imamo 30-ak replika, namjera je da se sa čitavim nizom stanki onemogući da se raspravlja o proračunu, rekao je predsjednik Sabora Gordan Jandroković nakon što su zastupnici zatražili stanke i nakon što su kolektivno počeli lupati po stolu jer je Jandroković odlučio stanku dati tek nakon replika.

Predsjedniče Sabora, vi biste trebali štitit dignitet ove institucije. Sve ste članke prekršili, rekao je Petrov Jandrokoviću. Imate mogućnost da date saborskim zastupnicima da se izjasne, prekršili ste članak 248 za stanku gdje jasno stoji da u trenutku gdje saborski zastupnik jasno zatraži stanku da u tom trenutku i odobravate stanku, a ne da sami odlučivate kako se treba držati red Sabora, rekao je Petrov. Rado bih vama prepustio mjesto, ali imali ste priliku, odgovorio je Jandroković Petrovu.

Član saborskog Istražnog povjerenstva o Agrokoru Stjepan Čuraj (HNS) rekao je u srijedu da je to povjerenstvo prestalo s radom sukladno Zakonu o istražnim povjerenstvima te da ga nitko nije ukinuo.

Napominjući kako nije potpisana nikakva odluka već izjava da su nastupile zakonske pretpostavke temeljem Zakona o istražnim povjerenstvima, Čuraj je novinarima rekao da je to Povjerenstvo prestalo s radom sukladno tom Zakonu.

Naveo je i da mu nije jasno tumačenje članka 4. stavak 2. tog Zakona predsjednika tog povjerenstva Orsata Miljenića. Ocijenio je i da on (Miljenić) vjerojatno mora, u dogovoru sa svojim stranačkim kolegama, nastaviti predsjedavati tim Povjerenstvom i davati takva tumačenja zakona.

“Ukoliko je pokrenut sudbeni postupak po nekom pitanju za čije je istraživanje prethodno osnovano istražno tijelo, ono će odmah prestati s radom. Takav je zakon”, istaknuo je Čuraj. Dodao je i da prethodna saborska istražna povjerenstva nisu završila rad formalnom odlukom Sabora, već ispunjavanjem zakonskih pretpostavki.

Anka Mrak Taritaš (GLAS i HSU): Tema istražnog povjerenstva je iz sapunice pretvorena u cirkus i to se nastavlja dalje.

Nikola Grmoja (MOST): Ovo je nasilan uzurpatorski čin koji zahtjeva više stanki u Hrvatskom saboru.

Orsat Miljenić (SDP): Mi danas imamo situaciju da nepoznati netko nalaže stručnim službama Sabora ne samo da ne dolaze na sjednicu koja je već zakazana nego da javlja svjedocima Istražnog povjerenstva za Agrokor da ne trebaju doći na sjednicu. Neki od svjedoka su se vratili i otišli. Bez ikakave ovlasti je netko prekršio zaključak i odluku Hrvatskog sabora. Ako je većina mislila da ex lege prestajemo s radom onda se to moralo konstatirati. Netko se morao sastati i reći – nastupila je zakonska pretpostavka da povjerenstvo treba prestati i mora se prestati. Što je s materijalom i rokovima? Ovdje se dogodila potpuna uzurpacija Hrvatskog sabora. Ne postoji formalna odluka koja se konstatira. Mi nemamo odluku suda. Vi ste sada donijeli odluku, obavijestili kolege da ne dolaze i uzeli ovlasti koje nemate.

Miro Bulj (Most) je tražio stanku zbog “totalitarnog načina prekida rada Istražnog povjerenstva Agrokora bez odluke Hrvatskog sabora koje je i donijelo tu odluku, znači većina, a ne pet članova tog Povjerenstva.”

Pozivajući se na Zakon o istražnim povjerenstvima, klubovi saborske većine u srijedu su ponovili da povjerenstvo za Agrokor treba prestati s radom, jer je istraga protiv Ivice Todorića postala pravomoćna.

10:40 Branko Bačić (HDZ): Selektivno pamćenje stanuje posebno u SDP-u. Taj zaborav postaje uočljiv kada se raspravlja o radu Vlade SDP-a i mandatu od 2012.-2015. Podsjetit ću vas kako je kredit iz 2016. godine, koji je HBOR dao Jamnici, Ledu, Zvijezdi i PIK Vrbovcu, dan istom kreditnom ocjenom kojom se unutar HBOR-a ocjenjivao status i kreditni potencijal Agrokora, u vrijeme kada je taj isti HBOR u vrijeme Zorana Milanovića i SDP-a također odobrio kredite u vrijednosti od 360 milijuna kuna. Ako vam je sporan taj kredit onda su na isti način sporni krediti koji su dani od 2012.. do 2015. godine. Zaboravlja se i da je to vrijeme bilo vrijeme u kojemu je eksplodirao dug Agrokora, kada se Agrokor zadužio kod Sberbanke. Da su tada pojedini ministri čestitali gospodinu Todoriću na najboljoj akviziciji u regiji u to vrijeme, a danas su vrlo ažurni kad treba napadati te kredite.

10:23 Tulio Demetlika (IDS, PGS, LRI): Naš klub je podržao osnivanje Istražnog povjerenstva za Agrokor. Stav IDS-a je da saborsko Istražno povjerenstvo treba nastaviti svoj rad. Građani zaslužuju istinu.

10:18 Branimir Bunjac (Živi zid): Trenutno u RH postoji 50-ak osoba koja boluju od spinraze i treba im lijek. HZZO je odobrio samo jednoj osobi, govoreći da nema novaca, a to je jedino ministarstvo koje se kupa u novcu, rekao je Bunjac.

10:12 Milorad Pupovac (SDSS) govorio je o poljoprivrednom zemljištu: O smanjenju oranica i vrtova. Smanjenje povrtnica, tu je pad najveći. Obiteljska seoska gospodarstva u Hrvatskoj nestaju iz različitih razloga. Što se povećalo. Povećala su se livade i pašnjaci od 230 posto. Realno povećanje je povećanje uzgoja maslina, od 154 posto. RH je izdvojila značajna sredstva. Kako je moguće da imamo povećanje pašnjaka i livada a smanjenje stoke.

10:07 Željko Glasnović (Nezavisni za Hrvatsku): Agrokor je priča Hrvatske privatizacije, što je s tom genezom, o tome nitko ne priča. Teško je pratiti kud je otišao taj novac. Kumrovački đaci, pripadnici OZNE, zamislite svi imaju nekakvu amneziju. To je samo dimna zavjesa koja prikriva geneze privatizacije. Bit će nedostupan dosje UDBAša to nikoga ovdje ne dira. Nemamo retroaktivne sabore da se može ganjati nekoga. Gdje su dosjei SDP-a, što je s njima? Jesu li oni završili tamo gdje su se palili dosjei UDBE ’90-ih? Oni koji sjede ovdje imaju kodna imena. Što smo dobili? Ne znamo ništa o našoj povijesti. Dobili smo Titu nakon Tita.

10:02 Tomislav Panenić (MOST): Sjetio sam se razdjelnika, najava ministra Čorića da se nastavlja politika ugradnje razdijelnika je nastavak politike tadašnjeg ministra Vrdoljaka. Dvije studije su pokazale cjelokupni problem razdjelnika. Došlo je do smanjenja toplinske energije, ali na način da su ljudi zatvarali radijatore i smrzavali se. Cijena je pokazala da tijekom radnoga vijeka razdijelnika (negdje oko 10 godina) ne ostvari se povrat investicije. Tražimo riješenje kako da ljudi koji su dobili razdijelnike imaju dobrobit od toga. Ako je ovaj nastavak s razdijelnicima rezultat političke trgovine, onda je to pitanje odgovornosti. Nadam se da se neće nastaviti ugradnja.

9:58 Davor Bernardić (SDP): “Kakav premijer takav proračun, napuhan i prazan”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.