Mentoriranje je djelovanje na vladinoj strani i to je nešto što talibani ne gledaju prijateljski. To je situacija gdje apsolutne sigurnosti nema, smatra vojni analitičar portala Orbis.org Igor Tabak.
“To je tip napada koji je teško uloviti u pripremnim fazama, to je jedna od većih opasnosti i to je odnijelo više života nego same borbene aktivnosti. S jedne strane ako imate posao koji vas nužno dnevno vuče na lokacije, to je jedna loša stvar ali ju je teško izbjeći. Možete varirati puteve, ići konvojima koji su više civilni, mijenjati vozila, to su mjere koje mogu pomoći, ali ne mogu sto posto zaštiti”, rekao je Igor Tabak za HRT.
Ministar Medved: ‘Napad na vojnike znak koliko je stanje u Afganistanu opasno’
Afganistan: Preminuo pripadnik Hrvatske vojske ranjen u napadu
Malo je zemalja koje nemaju mrtvih u vojnim misijama
“To su pripadnici specijalnih snaga, objašanjava Tabak. To je, kaže, obuka koja je malo drukčija od redovitog sastava. To su tipovi zadataka koji su drukčiji, i njihova sprema je bolja fizička sprema i upravo zato možda još nemamo mrtvih. Hrvatska je ondje preuzimala puno dužnosti koje su bile i opasnije od ovog mentoriranja. Ima vrlo malo zemalja koje nisu imale mrtvih i tu je Hrvatska imala puno sreće, i nadam se da će nas ta sreća poslužiti i dalje.”
Podsjetimo, bombaš samoubojica zaletio se u srijedu oko 8,45 sati motociklom trokolicom u automobil u kojem su se nalazili hrvatski vojnici.
Ozlijeđeni su pripadnici specijalnih snaga Hrvatske vojske koji u Afganistanu djeluju u okviru specijalnih snaga, njihova zadaća je savjetovati menadžment središta za obuku specijalne policije, kako organizirati i provoditi obuku. Od posljedica napada, jedan vojnik je preminuo.
Radi se o izoliranom napadu a ostali pripadnici hrvatskog kontingenta u Afganistanu su na sigurnom.
Vojnik koji je zadobio najtežu ozljedu glave dolazi iz Sesveta i u sustavu Hrvatske vojske je pet godina te mu je ovo prva međunarodna misija. Druga dvojica ranjenih su iz Osijeka i Vinkovaca. Jedan je 1987. godište i u sustavu HV-a je 12 godina dok je drugi isto 1992. godine te je 5 godina u vojsci.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.