Vilim Ribić: imamo ozbiljan problem s općom nesposobnošću političkih elita

Postoji li opasnost plaćanja 8 milijardi kuna odštete bankama zbog švicarskog franka? Hoće li sindikati javnih službi dobiti dvije milijarde kuna zbog zamrznutih plaća? Jesu li ideološki sukobi opet zasjenili gospodarske probleme? U sinoćnjem Otvorenom analizirali su predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Ivan Šuker, saborski zastupnik SDP-a Peđa Grbin, predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić i direktor Hrvatske udruge banaka Zdenko Adrović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ministar financija je prvi koji bi morao znati ukoliko i kad banke pokrenu proces protiv Hrvatske pred Arbitražnim sudom u Washingtonu zbog Zakona o švicarskom franku. Da on i počne, to je dio pravnog odnosa između banaka vlasnika. Domaće banke neće biti subjekti tog postupka. Trenutno ni Hrvatska udruga banaka nije u saznanju da je došlo do početka procesa”, objasnio je Zdenko Adrović.

“8 milijardi kuna je razina ukupnog gubitka koje su banke pretrpjele kao posljedicu konverzije švicarskog franka. U tom procesu predviđeno je da se koristi međunarodni centar za rješavanje investicijskih sporazuma u Washingtonu pri Svjetskoj banci”, kazao je Adrović.

“Takva sudišta okrenuta su prema zaštiti investitora i zato SDP želi da se sporovi vode po europskim i hrvatskim zakonima, a ne prema međunarodnom pravu, tj. u Washingtonu. Postoji presedan zbog kojih banke ne žele da se predmet rješava u sklopu hrvatskog i prava Europske unije. Zato one žele svoje predmete gurnuti u Washington”, rekao je Peđa Grbin. Raskidanjem bilateralnih ugovora i sporazuma o zaštiti i poticanju inozemnih ulaganja, Hrvatska ne bi bila u opasnosti da se predmet vodi na međunarodnim sudištima, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Građani su previše platili ovakvo olako pravno tumačenje”, komentirao je Ivan Šuker. Interpelaciju SDP-a nazvao je običnim političkim pamfletom kojim SDP želi prebaciti loptu u tuđe dvorište u trenutku kad postoji opasnost da Hrvatska treba nešto platiti. Vlada će poduzeti sva pravna sredstva za zaštiti građane i da se ne mora platiti tih 8 milijardi kuna.

Kad su u pitanju zahtjevi sindikata javnih službi, Vilim Ribić kaže da traženi iznos iznosi više od 2 milijarde kuna. Ribić kaže da ako banke mogu inzistirati na poštivanju ugovora, onda i sindikati imaju moralno pravo na to, u okviru mogućnosti. Ako se od građana traži društveno odgovorno ponašanje, onda se ono mora tražiti i od banaka, smatra Ribić.

“Sindikati očekuju da se problemu pristupi odgovorno. Ako Orešković nema vremena za sindikate, tj. ako oni nisu relevantan problem, sindikati će izvući zaključak – da država ima mogućnosti, a mi idemo s provedbom naših ugovora – idemo na sud”, rekao je. Spomenuo je da osim odlaska na sud postoje i druge mogućnosti – štrajk, pritisak, demonstracije i slično. Sindikati su spremni na kompromis, rekao je Ribić. Pitanje što će biti kompromis… Inzistirat ćemo… Neće biti ultimatuma niti jedne strane. Sporazum je na snazi, dakle vrijeme radi za nas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužbu Udruge franak Grbin smatra opravdanom – banke su dizale promjenjive kamatne stope bez objašnjenja, a odredbe kredita bile su nerazumljive. Adrović mu je odgovorio da te odredbe može razumjeti svaki prosječno obrazovani građanin te dodao da kamatne stope između 2006. i 2008.godine nisu izlazile izvan okvira kamatnih stopa zemalja EU-a.

Vilim Ribić komentirao je da imamo ozbiljan problem s općom nesposobnošću političkih elita, a teme poput ustaša i partizana potpuni su promašaj, daleke od onoga što građanima treba. Jedinu korist imaju polukorumpirane elite, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.