Visina upisnine u imenik odvjetnika: u Hrvatskoj 5000 eura, u EU 200-ak eura

upisnina
Foto: Unsplash

Visina upisnine za prvi upis odvjetnika u Imenik odvjetnika Hrvatske odvjetničke komore u iznosu od 37.500,00 kuna, predstavlja prekomjeran iznos te prepreku za pristup tržištu pružanja odvjetničkih usluga, mišljenje je Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prepreka za pristup tržištu

Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja analizirala je točku I. Odluke o utvrđivanju visine upisnine u Imenik odvjetnika Hrvatske odvjetničke komore (Broj: 1900/19, od 14. ožujka 2019.) kojom se za prvi upis odvjetnika u Imenik odvjetnika Hrvatske odvjetničke komore utvrđuje upisnina u iznosu od 37.500,00 kuna, te su utvrdili da ona predstavlja prekomjeran iznos te prepreku za pristup tržištu pružanja odvjetničkih usluga.

AZTN je u svojem mišljenju obrazložio kako se ova upisnina uplaćuje nakon prvog upisa u Imenik odvjetnika HOK-a, a prije davanja svečane prisege. Prilikom svakog idućeg upisa u Imenik odvjetnika HOK-a jednom upisani odvjetnik više nema obvezu plaćanja upisnine.

Obveza plaćanja ne odnosi se na odvjetničke vježbenike koji su već upisani u Imenik odvjetničkih vježbenika HOK-a i koji su od dana upisa u Imenik odvjetničkih vježbenika HOK-a pa do stjecanja prava na upis u Imenik odvjetnika na odvjetničkoj vježbi proveli efektivno najmanje 3 godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odvjetnički vježbenici koji su već upisani u Imenik odvjetničkih vježbenika HOK-a i koji su od dana upisa u Imenik odvjetničkih vježbenika HOK-a pa do stjecanja prava na upis u Imenik odvjetnika na odvjetničkoj vježbi proveli efektivno najmanje 2 godine, prilikom prvog upisa u Imenik odvjetnika HOK-a plaćaju 50% iznosa upisnine od 37.500,00 kuna.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Kako je u drugim europskim zemljama?

U svezi visine predmetne upisnine, AZTN je putem Europske mreže za tržišno natjecanje (ECN) zatražio i zaprimio podatke o visinama upisnina u pojedinim zemljama članicama Europske unije i to: Austrija, Belgija, Bugarska, Cipar, Češka, Danska, Estonija, Francuska, Njemačka, Malta, Latvija, Litva, Luxembourg, Malta, Nizozemska, Norveška, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Španjolska, Švedska, te je izvršio uvid i u iznose upisnina i u drugim zemljama, u Albaniji i Srbiji. Uvidom u dostavljene podatke te komparativnu analizu, AZTN je zaključio kako predmetna upisnina u većini analiziranih zemalja iznosi u prosjeku od 100 do 300 EUR-a, dok pojedine zemlje nemaju institut upisnine kao takve. Također, zaključeno je kako su razlike pri plaćanju upisnine ovisno o kategoriji upisnika (pravnika) značajno manje u odnosu na Republiku Hrvatsku te u pravilu iznose u prosjeku oko 200 EUR-a.

> HOK obilježio Europski dan odvjetnika na temu slobode izražavanja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članstvo u HOK-u je obvezno

Kako je članstvo u HOK-u za odvjetnike obvezno te kao je plaćanje upisnine obvezno, zaključuje se kako je upis u Imenik odvjetnika HOK-a, odnosno plaćanje upisnine uvjet za pristup tržištu pružanja odvjetničkih usluga.

Stoga, svaki uvjet za pristup odnosno sudjelovanjem na tržištu koji je nerazmjeran, prekomjeran, ograničavajući i sl. izvjesno predstavlja prepreku za pristup i sudjelovanjem na tom tržištu s aspekta propisa o zaštiti tržišnog natjecanja.

Slijedom svega navedenog, AZTN je zaključio kako je iznos upisnine od 37.500,00 kuna za prvi upis odvjetnika u Imenik odvjetnika HOK-a, prekomjeran te predstavlja prepreku za pristup tržištu navedenoj kategoriji osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, s aspekta tržišnog natjecanja, visina predmetne upisnine promatra se kao financijski uvjet odnosno moguća, izvjesna financijska prepreka za pristup tom tržištu. Stoga, ista ne bi smjela biti značajno različita, odnosno prekomjerna, nerazmjerna, ograničavajuća – zaključuje AZTN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.