Baš je nekako nevidljivo prošla vijest da je pred osječkim sudom započelo suđenje u odsutnosti generalu Aleksandru Vasiljeviću, posljednjem šefu Uprave bezbednosti JNA, kolokvijalno KOS-a. Kao da je DORH-u neugodno što je tako iznenada izvukao iz ladice šest-sedam godina staru optužnicu protiv šefa vojne obavještajne službe agresorske vojske u Domovinskom ratu. I kao da je Aca Vasiljević bio neki nebitan lik, piše Višnja Starešina u kolumni za Slobodnu Dalmaciju, a koju djelomice prenosimo.
U Hrvatskoj je javnosti Aleksandar Aca Vasiljević do pred koju godinu bio gotovo nespominjan lik. No zapadni obavještajni analitičari već se petnaestak-dvadesetak godina bave i dive njegovim profesionalnim vještinama, analitici, a i rezultatima. Primjerice, nizozemski obavještajni analitičar Cees Wiebes u knjizi “Intelligence and War in Bosnia” (Obavještajne službe i rat u Bosni) s respektom opisuje kako je Vasiljević unaprijed predvidio raspad Jugoslavije i upravljao njime premreživši KOS-ovim ljudima sve obavještajne službe novih država. Bivši KOS-ovi oficiri i agenti Mustafa Čandić, Slobodan Lazarević i drugi tumačili su kao svjedoci haaškog tužiteljstva Vasiljevićevu tehniku upravljana procesima: kako je još prije rata počeo ugrađivati svoje ljude u institucije svih republika, od politike i obavještajnih službi, preko pravosuđa, medija i akademske zajednice do financijskog sektora i gospodarstva. Cilj je bio stvoriti financijski samoodrživu mrežu, bez čvrste institucionalne strukture, koja će upravljati Jugoslavijom nakon Jugoslavije.
Zato valja pozdraviti odluku glavnog državnog odvjetnika Dražena Jelenića da napokon aktivira prašnjavu optužnicu iz ladice i pokrene suđenje u odsutnosti. Ali to je tek početak moguće terapije za institucije. Suđenja u odsutnosti organiziraju se prije svega zbog spoznaje i zbog javnosti. Tiho suđenje u sjeni ne vodi tome cilju. Uz to, važno je pokazati cjelovit slučaj. A to je moguće samo ako se optužnica protiv Vasiljevića za zločine u srpskim logorima proširi na Ovčaru i druge organizirane likvidacije, kao i na operacije etničkog čišćenja… Za potpuniju sliku, dva dragocjena sudionika i potencijalna svjedoka operacija se trenutačno nalaze u hrvatskim pritvorima, bivši KOS-ovci: pukovnik Dane Lukajić (u Zagrebu, ako ga u međuvremenu nisu potiho pustili, i general Borislav Đukić u Splitu).
Kroz te bismo postupke, naime mogli dobiti i odgovore na pitanja o dosadašnjoj šutnji i brojnim “previdima”. Zašto je KOS izbačen iz podneska za hrvatsku tužbu za genocid, a njegova uloga ostala neobrađena? Zašto je Hrvatska prepustila sve istrage za zločin na Ovčari Beogradu i odrekla se nadležnosti za zločine u srpskim logorima? Zašto je stavila optužnicu protiv Vasiljevića u ladicu, umjesto da je s presudom na suđenju u odsutnosti poduprla tužbu za genocid? Zapravo, moglo bi se vidjeti u kojoj je mjeri Hrvatska i danas – čika Acina država. Zarobljenica njegovih dosjea, koji su mnogo širi, mnogo elitniji i financijski unosniji od prljavih ubojica ispred jame, piše Višnja Starešina za Slobodnu Dalmaciju.
Cijelu kolumnu pročitajte u Slobodnoj Dalmaciji.
* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Slobodna Dalmacija
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.