Vlada bi na sjednici u četvrtak trebala donijeti više odluka kojima je zajednički nazivnik potpora Banskih dvora i ministarstava gradu Vukovaru, u kojem se sjednica i održava, uoči Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine.
“Donijet ćemo čitav niz konkretnih odluka iz različitih resora koji će manifestirati potporu Vlade i ministarstava gradu Vukovaru”, kazao je u srijedu u povodu sutrašnje sjednice i premijer Andrej Plenković.
Nakon što, prema dnevnom redu, prva točka bude Izvješće o dosad učinjenom i o budućim projektima u Vukovaru i Vukovarsko-srijemskoj županiji, Vlada bi, među ostalim, trebala osnovati povjerenstvo za proglašenje Grada Vukovara mjestom posebnog pijeteta.
Time bi se, obrazlažu Banski dvori, uvažila i potvrdila posebnost Vukovara u novijoj hrvatskoj povijesti te bi se odalo priznanje podnesenim žrtvama stanovnika i branitelja Vukovara iz svih krajeva Hrvatske i inozemstva na području vukovarskog Podunavlja tijekom Domovinskog rata. Ujedno bi se u budućnosti izbjegla bilo kakva politizacija koja dodatno opterećuje stradalnike i hrvatske branitelje Vukovara.
Povjerenstvo treba analizirati stanje, sve povijesne, gospodarske i demografske okolnosti i zakonske propise i do kraja prvog kvartala iduće godine izraditi tekst nacrta prijedloga zakona o proglašenju Grada Vukovara mjestom posebnog pijeteta. Na čelu povjerenstva bit će predstavnik Ministarstva hrvatskih branitelja, a članovi će biti iz ministarstava kulture, uprave, financija, vanjskih i europskih poslova, pravosuđa, regionalnoga razvoja i fondova EU, Hrvatskog instituta za povijest, Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata te Grada Vukovara.
Zaključkom u vezi s obnovom vukovarskog vodotornja Vlada će iz proračuna osigurati do 18,5 milijuna kuna (koji uključuje i porez na dodanu vrijednost) za obnovu tog simbola otpora i prkosa, stradavanja i zajedništva u Domovinskome ratu, a za provedbu zaključka zadužiti Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU. Procijenjeni troškovi obnove vukovarskog Vodotornja iznose ukupno 31 milijun kuna.
Zaključkom u vezi s darovanjem nekretnina u vlasništvu države Gradu Vukovaru zadužit će se Ministarstvo državne imovine da do konca ove godine, nakon što izvrši procjenu tržišne vrijednosti nekretnina, a suglasnost za darovanje daju Ministarstvo financija i Središnji državni ureda za šport, Vukovaru daruje gradsko plivalište, sportsku dvoranu i sportsko igralište.
Na dnevnom je redu i odluka o sufinanciranju izgradnje komunalnog pristaništa „Marina“ u Vukovaru za što će Vlada ukupno odobriti 8,75 milijuna kuna (s porezom na dodanu vrijednost).
Posebnim, pak, zaključkom Vlada će zadužiti više ministarstava da, u suradnji s Gradom Vukovarom, Hrvatskim vodama te Hrvatskim cestama i HEP-om, osiguraju pripremu izrade Programa obnove komunalne i elektroenergetske infrastrukture Grada Vukovara za razdoblje 2017.-2021. godine.
Donijet će i odluku da se Državnom izbornom povjerenstvu iz proračunske zalihe isplati četvrta rata, u iznosu od 26 milijuna kuna, za materijalne troškove, troškove naknada stručnih timova izbornih povjerenstava izbornih jedinica, troškove naknada djelatnika Ministarstva financija, Porezne uprave koji su radili poslove unosa rezultata glasovanja u informatički sustav i naknadu troškova izborne promidžbe tijekom provedbe prijevremenih izbora.
Saboru će Vlada predložiti i donošenje odluke kojom će se u idućoj godini nastaviti sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga RH u operacijama potpore miru Ujedinjenih naroda, i to u Libanonu (UNIFIL) do pet pripadnika, Zapadnoj Sahari (MINURSO) do osam pripadnika te Indiji i Pakistanu (UNMOGIP) do deset pripadnika.
Na dnevnom je redu i tehnički rebalans ovogodišnjeg proračuna, potreban zbog novog ustroja Vlade, odnosno ministarstava.
Na zatvorenom dijelu sjednice bit će i kadrovska pitanja, a premijer Plenković potvrdio je da će biti donesene odluke o imenovanjima više državnih tajnika.