Nakon brojnih medijskih napisa o prijenosu vlasništva kampusa Borongaj, iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta priopćili su da je Vlada na današnjoj sjednici donijela odluku o darivanju većeg dijela zemljišta bivše vojarne Borongaj Sveučilištu u Zagrebu.
„Ukupna vrijednost darovanog zemljišta jest oko milijardu kuna, a prijenos vlasništva provest će se bez naknade. Daljnja realizacija projekta odgovornost je Sveučilišta“, napisano je u priopćenju Ureda za odnose s javnošću MZOS-a.
Darivanjem zemljišta, prema nadležnom ministru Željka Jovanoviću, Sveučilište dobiva stvarnu perspektivu da što prije bude među 300 najboljih na svijetu. Ministar je na sjednici Vlade dodao i da bi se projekt mogao samo dijelom realizirati iz fondova Europske unije, ali samo kao multidisciplinaran projekt, a to zahtijeva multiresornu i multiregionalnu suradnju tijela Republike Hrvatske i Grada Zagreba koju bi moralo kordinirati i inicirati samo Sveučilište u Zagrebu.
Poručili su iz Vlade da odluku nisu donijeli zbog lobističkih pritisaka uprave Sveučilišta u Zagrebu, nego darivanjem zemljišta pokazuju koliko im je stalo da Sveučilište učini strateški korak prema funkcionalno integriranom sveučilištu i vrsnim mladim znanstvenicima. Nisu pak zadovoljni netočnim informacijama koje su se iznosile javnosti o projektu kampusa Borongaj.
Projekti Sveučilišta u Zagrebu, vrijedni poput četiri Pelješka mosta, kako je na sjednici Vlade naglasio premijer Zoran Milanović, mogu biti samo dugoročni.
Na jučerašnjoj konferenciji za novinare o novostima s redovite sjednice Senata Sveučilišta potvrđeno da je kompletan Borongaj investicija koja je procijenjena na 500 milijuna eura, što je obrazložio prisutnima prorektor za prostorni razvoj i međuinstitucionalnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu Bojan Baletić.
U priopćenju MZOS-a istaknuto je da su planovi Sveučilišta u Zagrebu nerealni s obzirom na raspoloživa sredstva. „Naime, Republika Hrvatska u cijelom će sedmogodišnjem razdoblju – za sve infrastrukturne projekte u državi – imati na raspolaganju oko četiri i pol milijarde eura, od čega će za cjelokupnu obrazovnu infrastrukturu na raspolaganju biti oko 260 milijuna eura“, napisano je u priopćenju i navedeno da Sveučilište u Zagrebu samo za kampus na Borongaju potražuje 650 milijuna eura, a u planu imaju i projekt tzv. Sjevernog kampusa vrijedan oko 300 milijuna eura.
Na internetskim stranicama MZOS-a objavljen je 30. siječnja 2014. Javni poziv za dostavu projektnih prijedloga za pripremu zalihe infrastrukturnih projekata za Europski fond za regionalni razvoj 2014. – 2020., a kao dokument priložena je Indikativna lista. „Na Indikativnoj listi visokoobrazovane infrastrukture nalazi se 11 projekata čija je ukupna vrijednost veća od 210 milijuna eura. Tu je i cijeli niz školskih projekata barem tolike vrijednosti“, priopćili su iz Ministarstva.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.