Za nisku izlaznost jedno od rješenja je i obavezno glasovanje: Kakva su iskustva drugih zemalja?

Foto: Thinkstock

Hrvatska je na nedavnim izborima za Europski parlament imala uvjerljivo najnižu izlaznost od svih država članica – tek 21,34%. Radi se o mizernom postotku koji je u usporedbi s izborima 2019. pao za 8,5%. Razmjer nezainteresiranosti hrvatskih birača za EU izbore posebno je vidljiv imajući u vidu države članice s najvišim postocima izlaznosti. Predvode ih Belgija s 89,82% i Luksemburg s 82,29%. U njima je, važno je napomenuti, propisano obavezno glasovanje koje, očito, znatno motivira birače da ispune svoju građansku dužnost. Već se dugo u našem javnom prostoru, istina sporadično, javljaju ideje za uvođenjem obaveznog glasovanja. Nakon nedavnih poraznih brojki o izlaznosti na EU izbore takav je stav ponovio bivši ministar vanjskih poslova Miro Kovač.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>EU izbori u Njemačkoj: AfD druga stranka po snazi, ljevica potučena

Prijedlog Kovača

Bivši ministar vanjskih poslova HDZ-ov Miro Kovač gostovao je u N1 Studiju uživo gdje je komentirao rezultate izbora za Europski parlament.

Hrvatska je imala najnižu izlaznost na ovim europskim izborima, a Kovač kaže da ga je to šokiralo.

“Ovo je ipak za mene veliko razočaranje. Krajnje je vrijeme da razmislimo svi skupa u Hrvatskoj o tome treba li uvesti obvezno glasovanje. Imamo očito problem”, dodaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Kovač: Krajnje je vrijeme da razmislimo o uvođenju obveznog glasovanja u Hrvatskoj

Obavezno glasovanje

Obvezno glasovanje naziva se i glasovanje po općoj građanskoj dužnosti. Njime se uvjetuje da registrirani birači sudjeluju na izborima. U praksi se glasač treba prijaviti na biračko mjesto, glasati ili predati prazan glasački listić ili navesti opravdani razlog neizlaska na glasanje (npr. invaliditet, bolest, visoka životna dob, putovanje, prirodna katastrofa, vjerski prigovori i sl.).

U malom broju zemalja postoji obvezno glasanje i u tim slučajevima postoji skup zakona kojim se obvezuju građani koji ispunjavaju zakonske uvjete na glasanje na izborima.

Najčešći je slučaj u zemljama s obveznim sustavom glasanja da se nameću kazne za one građane koji se ne odazovu na glasanje na izborima, navodi se u komentaru dr. sc. Dubravke Jurline Alibegović na stranicama Ekonomskog instituta Zagreb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svijetu samo 27 država ima obavezu glasovanja na izborima. Neke od njih su: Australija, Belgija, Egipat, Luksemburg…

Primjer Belgije

U Belgiji nekoliko dana prije izbora, svaki punoljetni građanin prima na svoju kućnu adresu poziv za izbore zajedno s glasačkim listićem. Ondje je građanska obaveza odazvati se na izbore i pojaviti se na biračkom mjestu.

Za one koji nemaju opciju kojoj žele dati glas postoji mogućnost predaje praznog glasačkog listića. Ako birač ne ispuni svoju građansku dužnost i pritom ne opravda svoj izostanak, može biti novčano kažnjen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za prvi neodlazak na izbore kazne su manje, ali se s ponovljenim izostancima iznos kazne povećava. Ako birač izostane s izbora četiri puta u razdoblju od posljednjih 15 godina, njegova se građanska prava privremeno ukidaju, briše se iz registra birača na 10 godina te gubi pravo kandidiranja ili obavljanja javnih funkcija.

Zanimljivo, u Belgiji je teško dobiti posao u javnom sektoru ako se ne sudjeluje na izborima. Zakonska obaveza glasovanja u Belgiji daje rezultate – prosječna izlaznost na izbore je oko 90%.

Primjer Luksemburga

U Luksemburgu je obveza glasovanja na izborima još uvijek na snazi. Građani koji ne izađu na izbore moraju opravdati svoj izostanak valjanim razlogom kako bi izbjegli sankcije, poput novčane kazne.

Međutim, kazne za kršenje ove obveze nisu se primjenjivale više od pedeset godina, pa birači ne trebaju brinuti o mogućoj kazni ako ne glasaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasanje je dobrovoljno za osobe starije od 75 godina i za one koji na dan izbora nisu u svojoj općini.

>Most podbacio na EU izborima, Marin Miletić prozvao vladajuće

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.