Zambija: prema informacijama zambijskih portala među 4 para koji su uhićeni početkom mjeseca je i LGBTQ aktivistkinja, D. P., nekadašnja supredsjednica udruge Trans Aid, danas udruga kolekTIRV. Postala je poznata hrvatskoj javnosti po zagovaranju transrodnosti te iznošenju svoje osobne “tranzicije” u muški rod te promjeni imena u N. P., a zatim u N. K.
Zambijski su mediji objavili imena i prezimena svih privedenih i djece koja su bila s njima. Jutarnji list je jučer objavio da je među pritvorenima i 52-godišnji gitarist Hladnog piva.
Osmero Hrvata uhićeno je 6. prosinca i pritvoreno u Zambiji, državi s 19 milijuna stanovnika na jugu Afrike. Uhićeni su u zračnoj luci Simon Mwansa Kapwepwe s četvero djece u dobi od jedne do tri godine. U policijsku postaju su privedeni na temelju prijave, a zbog sumnje da su u Zambiju iz Konga s falsificiranim dokumentima doveli četvero djece, piše Zambia News. Tamošnje vlasti sumnjaju na trgovinu ljudima, odnosno djecom. Ministarstvo vanjskih poslova potvrdilo je da su četiri bračna para 16 dana u pritvoru u Zambiji. Posjetio ih je djelatnik hrvatskog konzularnog ureda hrvatskog veleposlanstva u Pretoriji.
Narod.hr poslao je upit Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike o parovima koji su pritvoreni u Zambiji – jesu li registrirani kao potencijalni posvojitelji u RH te o valjanosti procedure posvajanja djece sukladno zakonima i Ustavu RH te međunarodnim konvencijama. Zasebnim pitanjem zatražili smo informacije o mogućoj proceduri u Hrvatskoj za par N. K. i I. K, odnosno dvije osobe ženskog spola, od kojih je jedna prošla tranziciju u muški rod te su, prema navodima nekih medija, došli u Zambiju posvojiti dijete iz Konga. Odgovore Ministarstva na ova pitanja objavit ćemo čim ih dobijemo.
> Zambija: Gitarist Hladnog piva i još 7 Hrvata u pritvoru zbog sumnje na trgovinu djecom
Zambija i Kongo: međunarodno posvajanje i Konvencija
Jutarnji list navodi da su četiri para bila u Kongu, odnosno Zambiji, jer su željeli posvojiti djecu, kroz proces međunarodnog posvojenja.
Naime, Hrvatska je od 2014. potpisnica haške Konvencije o zaštiti djece i suradnji u vezi s međudržavnim posvajanjem. Potpisnica iste Konvencije je i Zambija. Ali, Demokratska Republika Kongo nije potpisnica Konvencije. Ova je zemlja s oko 90 milijuna stanovnika vrlo nesigurna i rastrgana ratom i vojnim sukobima.
Što se tiče međunarodnog posvajanja – osobe koje imaju prebivalište u Hrvatskoj, neovisno o njihovom državljanstvu, a koje žele posvojiti dijete iz druge države ugovornice, nakon dovršenog postupka pred nadležnim centrom za socijalnu skrb radi utvrđivanja njihove prikladnosti za posvojenje djeteta (takozvana stručna obrada potencijalnih posvojitelja), podnose zahtjev za posvojenje Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, s naznakom države iz koje žele posvojiti dijete. Zahtjevu koji se podnosi Ministarstvu, potencijalni posvojitelji moraju priložiti stručno mišljenje Centra za socijalnu skrb da su podobni i prikladni za posvojenje djeteta, ne starije od godinu dana.
Istraga u tijeku
Zambijski portal – Kalemba News – objavio je da preliminarna istraga pokazuje da dokumenti u vezi s posvajanjem četvero djece za koje se vjeruje da su izdani od strane kongoanskih vlasti nisu autentični. U tu svrhu angažiran je ured generalnog konzulata Konga kroz službenika imigracijskog ureda Chiyakaa Stewarda.
Policijski zapovjednik pokrajine Copperbelt, Peacewella Mweemba rekao je za Kalembu da je u tijeku istraga kojom će se utvrditi činjenice.
Mweeba je otkrio da su četiri para pritvorena u četiri policijske postaje – Chifubu, Kansensji, Centralna Ndola i Masala dok su djeca zbrinuta u ustanovama socijalne skrbi.
Poznata neka imena – među njima i ‘transrodni’ N. K.
Kalemba News navodi imena i prezimena četiri para koji su privedeni te imena i prezimena djece koja su iz Konga, a dovedena su u Zambiju.
Među uhićenim parovima su D. M. (44) i N. M. (45), Z. S. (52) i A. I. S. (41), inače gitarist grupe Hladno pivo, L. P. (42) i A. P. (40) te N. K. (45) i I. K. (36).
Inače, N. K., odnosno D. P. i onda N. P. hrvatskoj javnosti postala je poznata po svojim medijskim nastupima vezanim za svoju “promjenu spola”.
Tako se u razgovoru koji je s D. P./N. K. napravio Jutarnji list 2014. navodi da je u to vrijeme 37-godišnja montažerka zaposlena u udruzi civilnog društva u tranziciji u drugi rod napravila mastektomiju, odnosno uklonila dojke, ali nije operacijom “promijenila” spolovilo.
Tako N. K. navodi: “Nikad ne reci nikad, ali tako sam odlučio. Operativna promjena ženskog u muško spolovilo vrlo je složena, zahtjevna i s neizvjesnim učinkom. Kad sam o tome pričao s psihijatrom, pitao me jesam li ja ovako zadovoljan i funkcioniram li u seksualnom smislu. Kad sam odgovorio potvrdno, složio se da onda nema stvarne potrebe za operacijom…”
Jutarnji list također navodi da bi D. P./N. K., kao biološka žena, a rodni muškarac – mogla roditi dijete.
“To je stvarno deplasirano. Ja sam muškarac i želim biti otac, a ne majka. Imam silnu želju za roditeljstvom i nastojat ću ga ostvariti – kao otac”, rekla je tada N. K.
Godine 2014. nakon homoseksualne povorke u Zagrebu D. P./N. K. je proglašena LGBTIQ osobom godine.
“To priznanje ove godine je dobio režiser i montažer, te supredsjednik Trans Aida, N. P.” – objavila je 2014. stranica Libela te donijela priopćenje iz Trans Aida:
“Ponosne/i smo što je naš kolega prepoznat za svoj rad, kojim solidarno promovira ljudska prava, posebice prava trans, inter i rodno varijantnih osoba, čijem prihvaćanjem i razumijevanju doprinosi i stoga značajno utječe na pomicanje granica u društvu svojom vidljivošću. Ovo je još jedna naša pobjeda u stvaranju naše povijesti ponosno i hrabro”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa