Zambija: policija je 7. prosinca uhitila četiri para iz Hrvatske. Osumnjičeni su za trgovinu ljudima, odnsono trgovinu djecom, kako navodi Jutarnji list. Naime, iz susjedne države, Kongo, u Zambiju su došli s 4 djece. Djeca su u dobi od jedne do tri godine. Nakon privođenja 8 Hrvata, brigu o djeci preuzela je Socijalna skrb.
Hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, potvrdilo je da se 8 hrvatskih državljana još uvijek, 16. dan, nalazi u pritvoru u ovoj južnoafričkoj državi.
“Uhićeni su 44-godišnji D. M. i njegova 45-godišnja supruga N. M., gitarist Hladnog piva Z. S. i njegova supruga A. I. M., zaposlenica Ustavnog suda, zagrebački veterinar L. P. sa suprugom, te poznati aktivist za ljudska prava N. K. i njegova supruga.” – navodi Jutarnji list.
Zambijska policija sumnja da su dokumenti falsificirani
Prijatelji uhićenog gitarista neslužbeno za Jutarnji list kažu kako su on i supruga planirali posvojiti dijete iz Afrike. Izjavili su da su prije nekoliko tjedana otišli po njega. Vijest da su uhićeni ih je šokirala.
Zambijski mediji prenose izjavu policijskog zapovjednika pokrajine Copperbelt, Peacewella Mweembu koji je rekao da su imigracijski službenici u zračnoj luci Simon Mwansa Kapwepwe uhitili četiri para hrvatskog podrijetla nakon dojave koju su dobili, te da dokumenti o posvajanju koje su izdale kongoanske vlasti izgledaju kao da su falsificirani. Zato u suradnji s kolegama iz Konga provjeravaju autentičnost dokumentacije o posvojenju.
Jedno dijete staro je godinu i tri mjeseca, a ostalo troje imaju po tri godine.
Policija je dobila dojavu da je 6. prosinca troje bijelaca s četvero djece kongoanskog podrijetla rezerviralo sobe u jednom pansionu u Kansenshiju u Ndoli. Imigracijski službenici uz pomoć policije pratili su osumnjičene. Dan poslije, 7. prosinca u 12 sati imigracijski službenici u međunarodnoj zračnoj luci Simon Mwansa Kapwepwe presreli su i uhitili četiri para hrvatskog podrijetla, zajedno s djecom. Osumnjičenici su odvojeno pritvoreni u 4 policijske postaje: Chifubu, Kansenshi, Central i Masala. Dok su djeca predana ustanovama za socijalnu skrb.
“Preliminarna istraga pokazuje da dokumenti u vezi s posvajanjem četvero djece za koje se vjeruje da su izdani od strane kongoanskih vlasti nisu autentični. Zbog toga je angažiran ured generalnog konzulata Konga. “Provodi se istraga”, rekao je za zambijske medije policijski zapovjednik Mweemba.
Još u pritvoru
Iz hrvatskog Ministarstva vanjskih i europskih poslova kažu kako su Hrvati još uvijek u pritvoru, da se provodi istraga, te da još uvijek ni za što nisu optuženi.
Pritvoreni su, dodaju, zbog sumnje u valjanost dokumentacije o posvojenju.
– Izvidi su u tijeku i očekuju se odluke zambijskih vlasti. Provjerava se legalnost postupka posvojenja – potvrđuju nam u hrvatskom MVEP-u.
Hrvati pritvoreni u Zambiji su dobro, dodaju. Drugi put ih je danas posjetio djelatnik konzularnog ureda nadležnost veleposlanstva u Pretoriji. Hrvatsko veleposlanstvo im je na raspolaganju i pruža im svu potrebnu konzularnu pomoć, a hrvatski službenik razgovarao je i sa zambijskim vlastima.
Hrvatska je od 2014. potpisnica haške Konvencije o zaštiti djece i suradnji u vezi s međudržavnim posvojenjem, kao i Zambija, a u njoj se definira i međudržavno posvojenje.
Osobe koje imaju prebivalište u Hrvatskoj, neovisno o njihovom državljanstvu, a koje žele posvojiti dijete iz druge države ugovornice, nakon dovršenog postupka pred nadležnim centrom za socijalnu skrb radi utvrđivanja njihove prikladnosti za posvojenje djeteta (takozvana stručna obrada potencijalnih posvojitelja), podnose zahtjev za posvojenje Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, s naznakom države iz koje žele posvojiti dijete. Zahtjevu koji se podnosi Ministarstvu, potencijalni posvojitelji moraju priložiti stručno mišljenje Centra za socijalnu skrb da su podobni i prikladni za posvojenje djeteta, ne starije od godinu dana.
Izvor: narod.hr/jutarnji.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.