Željko Sakić: Doživotni zastupnik vječito obespravljene talijanske manjine

Zastupnik talijanske nacionalne manjine Furio Radin bio je aktivan u Savezu socijalističke omladine Hrvatske. Obranio je doktorat iz psihologije. Zastupnik je talijanske manjine u Hrvatskom saboru, od 1992. Dakle s 8. sazivom Sabora biti će to 30 godina kontinuiteta Furia Radina u parlamentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom izbora 2011.g. nije imao protukandidata, što je za demokratske standarde slučaj bez presedana. Vjerojatno se niti jednom drugom Talijanu u Hrvatskoj nije sjedilo u Saboru uz sve privilegije i odličnu plaću nego samo njemu. Možda je razlog tome bio to što je njegov brat Fabrizio Radin predsjednik Izvršnog odbora Talijanske unije u Hrvatskoj, a Furio predsjednik Unije. Stoga nije vodio nikakvu izbornu kampanju, niti je za potrebe te kampanje potrošio niti jednu kunu. Logično, jer za ulazak u parlament bio mu je dovoljan njegov jedan, jedini vlastiti glas. Damir Kajin ga prigodom javne polemike optužio da je „etnički fašist“.

Prigodom promjene statuta Vukovara Radin je napisao: „Više od polovice Hrvata, dakle jedna od dvije Hrvatske, unatoč svim tim činjenicama, smatra da u Vukovaru nema mjesta ćirilici. Ne iz razloga što Vukovar treba biti grad pijeteta, jer nitko, do sada, nije objasnio što bi to konkretno trebalo značiti, osim da se pripadnicima najveće manjine ukidaju prava. Pijetet, odnosno sažaljenje, oprost, čiji je jedini sadržaj diskriminacija, je u najmanju ruku čudan.“ Za doktora psihologije Furia Radina ovo je doista neshvatljiv stav.

Nimalo slučajno prigodom posljednje izborne kampanje na svojim jumbo plakatima istaknuo je samo talijansku zastavu i samo natpis na talijanskom jeziku. Time je posve jasno poručio što misli o zemlji u kojoj živi. Usprkos nevjerojatnim pravima koja ostvaruje talijanska manjina Furio Radin je nezadovoljan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako Talijana ima svega oko 4% Statutom Istarske županije omogućeno im je:
Naziv Istarske županije ispisuje se dvojezično i glasi: Istarska županija – Regione Istriana. Isto se odnosi na dvojezične ploče u svim gradovima.

Nadalje, u Istarskoj županiji hrvatski i talijanski jezik su u ravnopravnoj službenoj uporabi. Omogućuje se korištenje i priznaje valjanost privatnih pravnih isprava i kada su sastavljene na talijanskom jeziku. U Istarskoj županiji rad Skupštine odvija se na hrvatskom i talijanskom jeziku.

Na dijelu ili cijelom području općina i gradova u Istarskoj županiji, gdje prebivaju pripadnici/pripadnice talijanske nacionalne zajednice hrvatski i talijanski jezik su u ravnopravnoj službenoj uporabi. Na zgradama sjedišta Istarske županije ističe se uz zastavu Republike Hrvatske, Istarske županije i zastava talijanske nacionalne zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi ostvarivanja ravnopravnosti hrvatskog i talijanskog jezika, Županija zapošljava odgovarajući broj službenika/službenica koji se podjednako aktivno služe hrvatskim i talijanskim jezikom. Pravne osobe koje imaju javne ovlasti za obavljanje poslova za pripadnike talijanske nacionalne zajednice u međusobnim neposrednim odnosima mogu koristiti samo talijanski jezik.

Istarska županija osigurava građanima dvojezično izdavanje javnih isprava i obrazaca koji se koriste u službene svrhe.

Istarska županija priznaje status i značaj Unione Italiana – Talijanske unije, kao jedinog predstavnika pripadnika talijanske nacionalne zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za rad Unione Italiana – Talijanske unije i njezinih institucija, Istarska županija osigurava sredstva u okviru svojih mogućnosti u svom proračunu.

A potom još i posebna odredba; “U općinama i gradovima, gdje je statutom propisana dvojezičnost, učenicima/učenicama školske ustanove s nastavom na hrvatskom jeziku, osigurat će se i posebno poticati učenje talijanskog jezika kao jezika društvene sredine.“

Radinov antifašizam samo do slovenske granice

Radinove posljednje izjave također su vrlo neobične. „Pojavljivanje stranačkih crnokošuljaša… zorno upućuje na stanje u hrvatskom društvu. Također, retorika u suprotstavljenim koalicijama je previše nacionalno obojena, u nekim trenucima i nacionalistička, rekao je Radin.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pripadnik talijanske nacionalne manjine dobro zna kako su Camicie Nere stvorene u krilu Mussolinijeva fašizma koji je nastao upravo u Italiji. To ga kao što ćemo uskoro vidjeti niti malo ne zabrinjava.

Kada je u svibnju ove godine najveća i najmoćnija talijanska fašistička organizacija Casa Pound organizirala marševe Gorizijom, gdje živi veliki broj Hrvata i Slovenaca, nismo čuli izraze zabrinutosti Furia Radina. Još manje kada je povodom Dana sjećanja koji se u Italiji obilježava 10. veljače u spomen na fojbe i egzodus Talijana iz Istre, Rijeke i Dalmacije nakon Drugog svjetskog rata, talijanska vlada odlikovala i 300 fašista zloglasne Salske republike.

Slovensko ministarstvo vanjskih poslova povodom sramotne odluke o odlikovanjima fašistima od talijanske vlade zatražila je objašnjenje, pozvavši na razgovor talijansku veleposlanicu u Ljubljani. Naše MVP na čelu s Vesnom Pusić nije uopće reagiralo, a nije niti Furio Radin, to je ipak unutarnja stvar Italije, a on se mora obračunati s ovdašnjim crnokošuljašima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.