Željko Sakić: Neokomunističke strukture i dalje imaju veliki utjecaj u hrvatskom društvu

Kako se zahuhtava utrka za novog predsjednika SDP-a, u stranci se sve više bave borbom za glasove vlastitog članstva. U tu se borbu uključio i HRT, ugosćujući Zlatka Komadinu u emisiji „Nedjeljom u 2“, Aleksandra Stankovića. Prema logici stvari, u sljedećoj bi emisiji trebao gostovati Zoran Milanović, iako će 10. ožujka biti donesen novi proračun, što je apsolutno najvažnija politička tema, ne samo ovoga tjedna. Tako se na državnoj televiziji i nadalje više bave unutarstranačkim borbama u SDP-u, nego radom aktualne Vlade. HNiP-u je u svom priopćenju ustvrdio da je smijenjeni ravnatelj Goran Radman „potpisao dodatno povećanje ionako velikih plaća djelatnicima HRT-a bliskim bivšoj vlasti, kao i svome legendarnom kumu.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, kako se bliži trenutak izbora u SDP-u, na vidjelo izlaze mnoge neugodne stvari, od kojih bi neke, u svakoj normalnoj državi zainteresirale i DORH.

Vožnja Davora Bernardića, s 0,94 promila alkohola u krvi, nije osobito uzbunila novinare, ali jest podjeljeni SDP. Tako se Erik Fabijanić na Facebook profilu zapitao; „Kako je priča u roku od 10 sati došla do Gordana Marasa“, koji ju je prenio novinarima.

Tim više što se sjećam kako se tadašnji ministar kulture Berislav Šipuš vozio pijan u službenom automobilu u noći, 4. na 5. srpnja 2015., a vijest o tome tajila se od javnosti, da bi „procurila“ tek 18. srpnja 2015. U PU zagrebačkoj tada su se pozvali na Pravilnik o tajnosti službenih podataka MUP-a kao i na Zakon o zaštiti osobnih podataka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pa tko je onda ekspresno prekršio spomenuti Pravilnika i Zakon, te podatke brzinom svjetlosti dostavio Marasu?

Zanimaju li USKOK izjave poslovnog direktora SDP-a Dinka Sutona?

Naime, nakon što je Maras obavjestio javnost o Bernardićevim promilima u središnjici SDP-a na Iblerovom trgu održana je sjednica Glavnog odbora. Financijsko izvješće, podnio je poslovni direktor stranke Dinko Suton. Spomenuo je kako je za veliki predizborni skup u Domu sportova, potrošeno više od milijun kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sutona su optužili da nije dao potpuno pisano izvješće te da nije moguće o njemu raspravljati. Suton je uzvratio da neće dati daljnju razradu izvješća „jer time štiti stranku“. Zatim se postavilo i pitanje donacija, koje također nisu u financijskom izvješću.

A onda je Dinko Suton izjavio; „Ako vi donesete odluku da vam dostavim sve troškove, dostavit ću, ali onda će nam iscuriti van ono što ne smije iscuriti van.“

Pa što to ne smije iscuriti Van?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjećate li se tvrdnji Bože Petrova da je prisluškivan i praćen. Uskok se tada u priopćenju pozvao i na medijske napise o spomenutim tvrdnjama. Jesu li medijski napisi i izjave Dinka Sutona dovoljni da se i sada provedu izvidi, ili će spomenuti i dalje uspješno „štititi stranku“?

Slučaji nepotizma u SDP-u normalna su stvar

Nakon što je dr. Sanja Musić Milanović licenca istekla 19. prosinca 2008. godine, sedam godina radila je bez važeće licence. Zahtjev za produljenje podnijela je tek u prosincu 2015. Za produljenje licence, dr. Musić Milanović morala je ponovno polagati stručni ispit, jer je prošlo više od godine dana od prestanka valjanosti licence. HZJZ je dr Musić refundirao 4 000 kuna koliko je koštalo polaganje stručnog ispita, iako je do propusta došlo njezinom pogreškom.

Ni Mirando Mrsić, bivši ministar rada i mirovinskog sustava nije se držao zakona. Zahtjev za obnovom licence koja je istekla u prosincu 2014., tvrdi, slali su mu na krivu adresu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je bez licence radilo ukupno 305 liječnika, hoće li i njima ustanove u kojima rade platiti možebitno polaganje stručnog ispita? To bi u slučaju da se svima plati spomenuti trošak, iznosilo 1 220 000 kuna, što je za zdravstveni sustav koji je u financijskom kolapsu doista značajan novčani iznos.

Napokon je ono o čemu se godinama, gotovo uopće nije pričalo u medijima, slučaj poslovanja Krešimira Milanovića postalo poznato. Pokretanjem predstečajne nagodbe dokumentacija je postala javno dostupna. Jedan od dva direktora Modestusa je Krešimir Milanović. Modestus banci duguje 32,7 milijuna kuna, a ostalim vjerovnicima 8,3 milijuna kuna, ukupno 41 milijun kuna. Prema “Planu financijskog i operativnog restrukturiranja”, u Modestusu, žele otpis 15 milijuna kuna duga. RačunModestusa blokiran je neprekidno od travnja 2011. zbog nepodmirenih obveza prema dobavljačima, i poreznoj upravi. Kako je takvo stanje Porezna uprava tolerirala, a poduzeće poslovalo s blokiranim računom godinama, trebalo bi pitati odgovorne, koji obične građane nemilosrdno ovršuju, blokiraju im račune,zaračunavaju najnepovoljnije kamate, te desetak obitelji dnevno bude deložirano iz njihovih domova.

Samo dva mjeseca nakon što je Milanović postao premijer, tvrtka tadašnje Krešine supruge „Miglu Autopraone“ dobila je 250 tisuća eura kredita od HBOR-a za gradnju samoposlužne autopraonice u Sesvetama. Tvrtka je dobila novac iz programa za mikro, male, i srednje poduzetnike putem natječaja Ministarstva poduzetništva i obrta na čijem je čelu bio Gordan Maras. Kredit je realiziran putem Centar banke, ali je posao propao i ta tvrtka sada je u postupku predstečajne nagodbe. Prijavljeni su dugovi veći od četiri milijuna kuna. Bivša supruga Krešimira Milanovića napustila je poduzeće 2012.g, dugovi su ostali njezinoj poslovnoj partnerici, i naravno državi.

Navedeni slučajevi tiču se novinarstva, policije, pravosuđa, i financija, koje uz visoko obrazovanje i dalje kontrolira mreža neokomunističkih elita. Time se ideja o Hrvatskoj, zemlji jednakih mogućnosti i obveza za sve, čini tek pukom floskulom, bez imalo podloge u ovdašnjoj društvenoj zbilji.

* Željko Sakić rođen je 30. rujna 1970. u Rijeci. Sudionik je Domovinskog rata od 1991., umirovljeni časnik HV-a. Sakićev roman “Olovni pokrivač” iz 1997. uvršten je u Leksikon hrvatskih pisaca, u izboru akademika Krešimira Nemeca Zagreb, 2000. Također i 2002. u zbirci kritika Grozdane Cvitan Od čizama to petka, kao i knjizi kritika Seada Begovića, Književna otkrivanja, Stajer Graf, Zagreb, 1998. Na riječkom Radio Trsatu radio je godinu dana kao urednik informativnog programa. Godine 2015. objavio je povijesni roman Zentropa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.