Magnezij je vrlo važan za ljudski organizam jer je uključen u više od 300 vitalnih metaboličkih procesa u tijelu. On je osmi najčešći mineral na Zemlji i treći najčešći mineral u morskoj vodi, nakon natrija i klora. Za nas je najvažnija činjenica da je to četvrti najčešći mineral u ljudskom tijelu. Najviše ga ima u kostima i zubima, oko 60, odnosno 65 posto, ostatak je u mišićnom tkivu i stanicama, a 1 posto u krvi, prenosi N1.
> Pet esencijalnih minerala bez kojih organizam ne može funkcionirati
Uloga magnezija u ljudskom tijelu
Magnezij pomaže u stimuliranju metaboličkih procesa, uključujući oslobađanje energije iz hrane i njen prijenos kroz tijelo, a sudjeluje i u formiranju proteina. Bez toga, metabolizam ugljikohidrata, proteina i masti ne bi bio moguć.
Osim toga, magnezij pomaže u procesima koji kontroliraju funkcioniranje mišića i živaca, održava zdrave kosti, zdravo srce i normalnu razinu šećera u krvi i igra važnu ulogu u povećanju energije.
Jedna studija koja je provedena na uzorku od 12.340 muškaraca i žena koji su praćeni 19 godina otkrila je da je 30 posto manje umrlih od kardiovaskularnih bolesti prijavljeno kod pacijenata s visokom razinom magnezija u krvi (iz knjige Minerali – dr. Ulrich Strunz i Andreas Jopp).
Dakle, svakoj stanici u ljudskom tijelu potrebna je adekvatna količina magnezija. U suprotnom – njena funkcija je narušena. No, ono što je važno naglasiti jest da magnezij “radi” zajedno s kalcijem i na taj način zajedno reguliraju električne impulse u stanicama.
Ipak, koncentracija magnezija u zdravim stanicama je mnogo veća od koncentracije kalcija, a njihov odnos je jako važan. Njihova međusobna ravnoteža i funkcija važne su za sprečavanje akumulacije kalcija u stanicama jer u suprotnom može doći do razdražljivosti, kalcifikacije, poremećene funkcije stanica ili stanične smrti, piše Aktivni.si.
Znakovi nedostatka magnezija u organizmu
Pošto tijelo nadoknađuje nedostatak magnezija izvlačeći ga iz kostiju, produženi periodi nedostatka ovog minerala su opasni. Ovo su neki od glavnih simptoma nedostatka magnezija u organizmu:
- glavobolje
- migrena
- umor
- vrtoglavica
- pospanost
- nervoza
- vrtoglavica
- bolovi i grčevi u mišićima
Zašto se javlja nedostatak magnezija?
Razlozi mogu biti brojni: Previše stresa, često konzumiranje alkohola, česta konzumacija fosfatnih (gaziranih) pića, loš san, visok krvni tlak, trudnoća, uzimanje kontracepcijskih pilula, dijareja, problemi s crijevima ili bubrezima.
Uzimajte dovoljno magnezija
Tijelo ne može samostalno proizvesti magnezij pa ga je potrebno svakodnevno unositi putem hrane i pića.
Preporučeni dnevni unos je između 300 i 400 miligrama. Ženama je obično potrebno nešto manje nego muškarcima. Odrasloj ženi je potrebno oko 310 miligrama, a nekon 30. godine oko 320 miligrama dnevno. Odraslom muškarcu je potrebno oko 400 miligrama magnezija dnevno. Djeci do 8 godina potrebno je između 30 i 170 miligrama, ovisno od starosti i spola (o tome se obvezno konzultirajte s liječnikom).
Da bi se zadovoljila preporučena dnevna doza magnezija u organizmu, odrasle osobe trebale bi svakog dana popiti 3-4 dcl prirodne mineralne vode koja sadrži magnezij. Potreba za ovim mineralom je neznatno povećana tijekom trudnoće, laktacije i tijekom perioda intenzivnog rasta.
Hrana koja je dobar izvor magnezija
Osim putem prirodne mineralne vode, magnezij možete unijeti i putem hrane, a ovo su neke od namirnica koje su najbogatije ovim mineralom:
- špinat i drugo tamnozeleno lisnato povrće
- bademi
- sjemenke bundeve i suncokreta
- sjeme lana
- papirka
- grah
- avokado
- tamna čokolada
U slučaju ekstremnog manjka magnezija u organizmu, stručnjaci preporučuju i dijetetske suplemente. I sportaši koji vole uživati u sportskim napicima bi trebali biti oprezni ni u kojem slučaju ne bi trebali piti gazirana pića nakon treninga jer fosfati u njima izbacuju magnezij i kalcij iz tijela.
*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Izvor: narod.hr/ N1
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.