Ovih se dana zapadna politička elita sastaje u švicarskom planinskom mjestu Davos na jednom od svojih godišnjih ritualnih okupljanja. Ideja takvih okupljanja je, po pretpostavci, da se u planinskoj idili i miru, daleko od očiju javnosti, pretresu aktualna svjetska pitanja. Netko bi, pak, mogao reći da to sve izgleda kao bijeg globalističke elite u oblake, visoko iznad stvarnih problema koji muče realan svijet, piše Borislav Ristić u kolumni za Večernji list.
No, tu je idilu u ove godine sasvim poremetio američki predsjednik Donald Trump. On je tamo, umjesto praznih riječi i dosadnih govora, došao s jednim jedinim, vrlo konkretnim zahtjevom – Amerika želi Grenland po svaku cijenu, i imat će ga. Taj je zahtjev djelovao kao prodor najgrublje realnosti u meke oblake u kojima obitava elita. Panika ovladala političarima u Davosu, koji muku muče kako se postaviti prema novonastaloj situaciji.
Sve potpuno odgovara prepoznatljivom Trumpovom hodogramu pregovaranja: ispostavi svoje zahtjeve maksimalistički, tako da pritom šokiraš i paraliziraš protivnika, a onda, kada tako postaviš svoj okvir, polako popuštaj i traži kompromis, ali tako da se suprotna stana približava tebi. Čini se kako je prva faza uspješno okončana, jer ide vijest kako se Trump odriče nasilnog rješenja, budući da je pronađen zajednički okvir.
>Ristić: Težeći velikom, temeljne smo stvari proglasili malima i nevažnima
Za razliku od prijašnjih slučajeva, kada se Trump skupu u Davosu obraćao putem video poruke, ovoga puta je došao u Davos u punom sastavu. Gotovo je patetično gledati sve te europske oligarhe, koji se bore za pet minuta pažnje ili samo za zajedničku sliku s Trumpom, kao da im je to garancija kako Trump neće tek tako odbaciti Europu. Usput se, naravno, nadajući kako će laskanjem odgovoriti Trumpa od namjera oko Greenlanda.
Uz tu sliku treba dodati i kako je Trump učinio sve kako bi do kraja ponizio europske lidere. Tu, prije svega, mislim na objavu privatne prepiske s francuskim predsjednikom Macronom i norveškim premijerom Støreom. Cilj tih objava, ma koliko nediplomatski i neukusno bilo, sasvim je jasan – otvoreno pokazati koliko nisko poštovanje američki predsjednik gaji prema europskim liderima. Poruka je: Europa za Ameriku nema poseban značaj.
O tome nešto govori i okolnost da, unatoč svekolikom zgražanju medija, ispred Bijele kuće ne vidimo mase prosvjednika, koji bi tražili promjenu Trumpova neokolonijalnog stava prema Greenlandu. Očito je kako oko Europe i pitanja Greenlanda postoji konsenzus među američkom elitom. Za Amerikance, Europa očito više nije predziđe Zapada, kakvim se do jučer smatralo, već najslabija karika. Predziđe Zapada, viđeno očima američke oligarhije, odsad je Greenland i arktički pojas. Europa je postala suvišan teret.
>Ristić: Odesa je sljedeća
Zanimljivo je vidjeti i tko nije došao u Davos. Prije svega, nema danske premijerke Frederiksen. Ona se izgleda odlučila za strategiju ljutnje. Trumpova ideja s Greenlandom nije od jučer, pa čovjeku dođe da priupita što su čekali od 2019. i nisu poduzeli nešto – recimo, održali referendum na Greenlandu? Sada bi lijepo imali s čime izaći pred Trumpa. Ali, to je čuvena nonšalancija i kratkovidost europske oligarhije.
Pored nje, za sada nije jasno ni hoće li u Davos doći dojučerašnja zvijezda svih globalističkih okupljanja – ukrajinski predsjednik Zelenski. Premda neki mediji najavljuju kako bi se, ipak, mogao pojaviti, poruka je već poslana – Trump je otkazao susret s njim jer Zelenski ne pokazuje volju za postizanje mirovnog sporazuma. On se drži europskih oligarha, koji očito neće imati nikakvu ulogu kada mir jednom dođe na stol.
Koliko je to pametno, ako znamo kako Europa neće imati nikakvu ulogu pri postizanju mira, dok će Ukrajini sve ovisiti o Americi i njenim garancijama. I koliko je pametno za Europu ulaziti u sukob s Amerikom u sjeni budućih pregovora s Rusijom? U ovom slijedu pitanja, nekako prirodno izranja još jedno – ako je Europi iole stalo do Ukrajine, zašto ne ponude Trumpu taj bezvezni otok, u zamjenu za ozbiljne garancije za Ukrajinu?
* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.
**Kolumna napisana prije završetka WEF-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr



Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.