Ponedjeljak, 24 veljače, 2025
7.7 C
Zagreb
Pratite nas:
IX. BOJNA

Obrana Škabrnje: general Gotovina pozvao u pomoć HOS

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je priča o junacima bitaka za Maslenicu 1993. godine – o slavnoj IX. bojni HOS-a u junačkoj obrani oslobođene Škabrnje. Iz zahvalnosti Škabrnja je 2020. jednu ulicu nazvala po postrojbi HOS-a. Uz prisutnost generala Ante Gotovine i zapovjednika Marka Skeje.

Otvorenje ulice HOS-a u Škabrnji 2020. godine:

 

Bitka za Maslenicu: 3. osječka, 7. varadžinska i 4. splitska brigada

Bitka za Maslenicu trajala je gotovo dva mjeseca. Nije završila osvajanjem Masleničkog ždrila koje je ponovno povezalo sjever i jug Hrvatske slabašnim pontonskim mostom. Teške borbe nastavljene su i u veljači 1993. godine. Najpoznatija je bitka za Kašić. Tada su pripadnici slavne 3. osječke brigade junačkim naporima obranili selo. I u ožujku 1993. je 7. brigada iz Varaždina, rame uz rame s 4. brigadom iz Splita, s kojom je dvije godine kasnije oslobodila Knin, vodila teške borbe oko sela Drače.

Donedavno je bilo malo poznato da je slavna IX. bojna HOS-a iz Dalmacije čak 43 dana branila osvojenu Škabrnju u potpunom okruženju srpskih snaga.

Obrana Škabrnje 

Nakon pada Škabrnje 1991. srpska je vojska počinila pokolj branitelja i civila. U ubojstvima su sudjelovali i lokalni Srbi iz Dalmacije. Koji su na okupiranom prostoru proglasili SAO Krajinu. U okviru operacije Maslenica, oslobođeno je i selo Škabrnja. Obranu oslobođene Škabrnje otežavao je zemljopisni položaj Škabrnje. Nalazila se duboko u oslobođenom teritoriju i gotovo u potpunom okruženju srpskih snaga.

Škabrnju je bilo vrlo teško ili gotovo nemoguće braniti.

General Gotovina pozvao HOS-ovce u obranu Škabrnje

U ovoj vrlo teškoj situaciji general Ante Gotovina pozvao je s južnog bojišta IX. bojnu HOS-a. Oni su djelovali u sastavu 114. brigade HV-a, braneći od samog početka opkoljeni Dubrovnik.

Važno je istaknuti ono što danas neki osporavaju: HOS je čak i 1993. godine imao svoje znakovlje i svoje ime na uniformama Hrvatske vojske.

Zbog velikih zasluga i hrabrosti je 2020. godine Škabrnja dala ime ulice po postrojbi HOS-a. Zbog junačke obrane. U pristutnosti generala Ante Gotovine i zapovjednika Marka Skeje.

Bitka za opkoljenu Škabrnju 

Nakon strašnog srpskog poraza 1993. u bitkama za Maslenicu i zadarsko zaleđe, Škabrnja je postala ultimativni cilj svih srpskih vojničkih jedinica. I osvajačkih planova. Prodor hrvatskih snaga iz Kašića, obranjenog krvlju Slavonaca iz 3. gardijske, u smjeru Zadra, završio je ostankom Škabrnje u hrvatskim rukama. Branile su je legendarne „Zelene Beretke“ i pripadnici bojne za specijalne namjene „Zrinski“.

A onda su obranu preuzeli vojnici IX. bojne HOS-a pod zapovjedništvom Marinka Skeje. Za njih je bilo poznato da nigdje i nikad ne odstupaju. Selo dugo čak 6 kilometara branila je skupina od samo 80 vojnika. Elitni borci koji ne odstupaju s prve crte. 

Škabrnju su napadale najbolje srpske jedinice

A neprijatelj i njegova sva sila koja se slila prema Škabrnji, to je dobro znao.

Sve najbolje što su Srbi imali poslali su na Škabrnju u ožujku 1993. godine. Trebalo je povratiti moral. Nakon izgubljenih bitaka za Kašić, Islam Grčki i Latinski, Novigrad, Maslenicu, Velebit. Najelitnije srpske vojničke jedinice navaljivale su na Škabrnju. Selo koje je ostalo u okruženju i do kojeg se moglo doći samo putovima kroz žbunje, kamen i kozje staze. Bili su tu na srpskoj strani „Alfe“ zloglasnog Kapetana Dragana, najbolja vojnička jedinica bosanskih Srba. Zatim „Vukovi s Vučjaka“, po zlu poznati „Tigrovi“ ratnog zločinca Arkana i mnogi drugi.

Thomas Crowley „Irac” 

Puno je hrabrih HOS-ovaca branilo Škabrnju, a u najveću legendu svojom hrabrošću i akcijama protiv Srba ušao je zasigurno pokojni Thomas Crowley „Irac”. Irac je sa svojom skupinom uništavao borbeni moral Srba čestim akcijama u njihovom zaleđu, što je srpsku vojsku izluđivalo. Djelovanje HOS-a u takvim akcijama, u kojima se unosio strah i panika neprijateljima u zaleđu, bila je njihova specijalnost.

Situacija je bila paradoksalna. Samo 80 vojnika HOS-a u Škabrnji utjeralo je strah u kosti najelitnijim srbijanskim vojnicima. Kao i njihovoj logistici. Koja je poput vukova čekala opljačkati plijen na mjestu gdje su već jednom okrvavili ruke. I to ne do lakta, nego do ramena: preko 80 Škabrnjana je ubijeno u studenom 1991. godine kada su četnici ušli u ovo pitomo hrvatsko selo i napravili pokolj njegovih stanovnika.

Tako su krajem ožujka pripadnici HOS-a izveli jednu diverzantsku akciju protiv srpskih postrojbi, kojima je zapovijedao četnik Dragan Vasiljković – Kapetan Dragan. Uništili su nekoliko minobacača, topova, i oklopnih transportera oko sela. To je izazvalo takvu jezu i strah u redovima Srba da su izmišljali raznorazne priče da Škabrnju brani preko „1000 krvožednih i nadrogiranih ustaša“.

Radilo se zapravo o 80 junaka HOS-a od kojih danas znamo ime samo zapovjedniku Skeji i slavnom „Ircu“.

IX. bojna HOS-a ratovala je u Škabrnji pod zapovjedništvom 114. brigade Hrvatske vojske iz Kaštela, sa svojim slavnim znakovljem na ramenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci