Nije dokazano da maske smanjuju rizik zaraze za 53%: Index izvukao tvrdnju iz konteksta

Foto: fah

Prije nešto više od tjedan dan portal Index objavio je članak pod naslovom “Velika analiza otkrila koliko su učinkoviti maske, pranje ruku i distanca” u kojem navodi da je nova studija pokazala kako “nošenje maski smanjuje prijenos virusa za 53%”. Index je, međutim, manjkavo i ne u potpunosti točno prenio tvrdnje iz studije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrdnju da nošenje zaštitnih maski smanjuje rizik od Covid-19 za 53% bili su iznijeli i strani mediji, ali ih je većina naknadno ispravila članke.

Tvrdnju su iznijeli The Guardian, New Scientist, Forbes, The Times i Metro, prenosi fullfact.org.

To nije ono što studija kaže. Studija, dostupna na internetu – ovdje, kaže da je nošenje maski bilo “povezano sa” smanjenjem rizika, ali je, zbog ograničenja istraživanja, “našem pregledu bilo teško izvući […] uzročno-posljedični zaključak”. Međutim, to nije spomenuto ni u jednom od ovih članaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ugledni mediji Guardian, The Times i Metro sada su ispravili svoje članke.

No, netočan članak i dalje se može pročitati na Index.hr-u.

Što kaže studija?

Studija je meta-analiza, gdje se mnoge studije na istu temu objedinjuju i analiziraju zajedno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživači su ustanovili osam studija koje su smatrali prikladnima za analizu odnosa između pranja ruku, nošenja maski i društvenog distanciranja te rizika od zaraze Covid-19.

Sve ove intervencije bile su povezane s manjim rizikom, ali u slučaju pranja ruku rezultat nije bio statistički značajan.

Analiza radova koji su proučavali nošenje maski pokazala je da je ono povezano s 53% smanjenim rizikom od infekcije Covid-19.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr Baptiste Leurent, docent za medicinsku statistiku, London School of Hygiene and Tropical Medicine rekao je za Znanstveni medijski centar: “Ovo je bio dobro proveden osvrt i vjerojatno najbolji dokaz o učinkovitosti mjera javnog zdravlja za smanjenje SARS-CoV-2 prijenose do sada.

“Glavno ograničenje je to što gotovo svi dokazi potječu iz opservacijskih studija, gdje je teško biti siguran da je uočena razlika posljedica intervencije.”

Što može biti zbunjujuće?

Također je upozorio da je “potreban oprez” kada se pokušava staviti jedan broj na učinkovitost stvari poput nošenja maski.

Uvodnik u British Medical Journalu, koji je objavio istraživanje, kaže: “Učinci uočeni u promatračkim studijama nošenja maski bit će zbunjujući u odnosu na druga zaštitna ponašanja koja nisu uzeta u obzir tijekom prilagodbe”, što znanstvenici priznaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbunjujuće je gdje treći čimbenik može utjecati, u ovom slučaju, i na vjerojatnost nošenja maske i na vjerojatnost zaraze Covid-19.

Na primjer, ako ljudi koji nose maske jednostavno više nisu skloni riziku, ta nesklonost riziku može biti ono što pokreće smanjenje infekcija Covid-19, za razliku od specifičnog nošenja maski.

Ipak, širi dokazi podržavaju tvrdnju da maske donekle smanjuju rizik od zaraze Covid-19.

Nature izvješćuje da studije pokazuju da maske mogu smanjiti virusnu dozu koju netko može primiti i može pomoći u zaštiti drugih smanjenjem količine virusa koji se izdahne ako je nositelj infekcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.