Ova situacija dovela je do povećanja svijesti koliko nam je domaća proizvodnja bitna u ovakvim izuzetnim situacijama, rekao je Marijan Krpan, predsjednik uprave Agencije za ugljikovodike, u HRT-ovoj emisiji Otvoreno o povijesnom padu cijene nafte.
Koronavirus izazvao je turbulencije i na naftnom tržištu. Iako se barel sirove nafte prodavao po najnižoj cijeni u povijesti, i to za minus 37 dolara, u Hrvatskoj je spremnik benzina poskupio za kunu.
– Jasno nam je da trebamo nastaviti dalje s istraživanjima. U trenutnoj situaciji svaki barel koji ne proizvedemo kod kuće zapravo moramo uvesti izvana, a to je puno lošija situacija nego da je on proizveden kod kuće, rekao je Krpan u Otvorenom na HRT-u:
Naveo je da su poduzeli korake u tom smjeru, da je napravljen natječaj za istraživanje u panonskom bazenu te da neke tvrtke već imaju otkrića.
– Kanadski Vermilion je našao dva ležišta plina, Ina je proglasila komercijalno otkriće također na jednom od polja u Dravi, rekao je Krpan.
Krpan je rekao da je Hrvatska donošenjem nove energetske strategije rekla da treba i otvoriti vrata obnovljivim izvorima energije, a istaknuo je i kako se velike naftne kompanije sve više transformiraju u energetske kompanije i da puno ulažu u razvoj tehnologija vezanih uz obnovljive izvore energije.
Naftni stručnjak Davor Štern rekao je da nije mogao zamisliti i da se ne sjeća da se ovakav nagli pad dogodio u jednom danu. Naglasio je da ovaj pad cijene nafte nije pitanje energetike, nego financijskih tržišta.
– Ali to je bilo vrlo kratkoročno, danas se već vratila na neki nivo 18-19, večeras je završila na 10 dolara po barelu, rekao je Štern.
Naftni stručnjak Igor Dekanić rekao je da se ovo nije moglo predvidjeti.
– Nitko prije dva mjeseca nije mogao predvidjeti da će kriza s koronavirusom dovesti do usporavanja i zaustavljanja praktički većine svjetskog gospodarstva. I to je bio onaj glavni čimbenik, rekao je Dekanić.
Ekonomski i energetski stručnjak Ljubo Jurčić rekao je da su svi kupovali naftu kad je bila 30 dolara jer je bilo nezamislivo da će još padati i jer su očekivali da će se vratiti na 40.
– Američka skladišta su puna nafte, rekao je Jurčić.
Na pitanje hoćemo li zbog pada cijena osjetiti pojeftinjenje naftnih derivata Jurčić je rekao da svjetske cijene ne idu direktno na naše cijene derivata.