Referendum koji je održan na današnji dan 1994. u Švedskoj imao je vrlo tijesan ishod. Naime, za pristupanje EU glasalo je 52.3% glasača, a protiv 46.8%. Odaziv birača bio je razmjerno velik – čak 83.3%.
Zanimljivo je da je u Republici Hrvatskoj odaziv na referendumu oko istog pitanja – ulaska u EU – bio oko 43,5%. Hrvatska je stari i restriktivni Zakon o referendumu (izlaznost je morala biti 50%) promijenila samo zbog toga da bi mogao proći ulazak u EU. Jer da nije promijnjen, ne bi prošao referendum o ulasku u EU i ne bi bili članica EU.
A sada se govori o ponovnom nametanju restriktivnog Zakona o referendumu, koji su sami izmijenili da bi ušli u EU!
Švedska tamna prošlost – suradnja s nacistima i rasno-socijalni inženjering
Kao tamnu mrlju na švedskoj prošlosti navodi se njena intenzivna gospodarska suradnja s nacističkom Njemačkom tijekom Drugog svjetskog rada. Naime, Švedska je Hitlerovu Njemačku opskrbljivala željeznom rudačom, čelikom i dijelovima za strojeve, što su bile strateški važne sirovine i proizvodi u ratnim uvjetima.
Također, na svjetlo dana je nedavno izišao rasno-socijalni inženjering u Švedskoj što su ga je provodila u vrijeme vladavine socijaldemokratska stranke još od 1920-ih godina pa sve do 1970-ih. Rasno-socijalni inženjering provođen je prisilnom sterilizacijom ne samo Roma nego i beskućnika, samohranih majki, mentalno zaostalih i osoba s poremećajem u razvoju.
Sramotni rasizam išao je dotle da je pod nadzorom države (u vrijeme vladavine socijaldemokrata!) stvoren sustavan program kako Švedsku očistiti od rasa koje su se miješale s nordijskim arijevcima, najčistijim Germanima kako su sebe nazivali, te kako spriječiti novo useljavanja nižih rasa, poglavito Židova. Čelnici su te stranke jedno – doduše relativno kratko vrijeme – tražili da se granice Švedske po svaku cijenu zatvore za Židove. Kako bi postigli rasnu čistoću, posezali su i za okrutnom metodom prisilne sterilizacije Roma i drugih genetski nepoželjnih osoba.
Referendum o ulasku u EU- odustajanje od politike neutralnosti
A na današnji dan 1994. godine u Švedskoj je održan referendum o pristupanju Europskoj uniji. Pitanje ulaska u EU za Švedsku je bilo naročito bitno, jer je zapravo značilo odustajanje od dugogodišnje politike neutralnosti. Naime, Švedska je jedna od rijetkih zemalja u Europi koja nije ušla niti u jedan ratni sukob još od 1812. godine (navršeno je već punih 200 godina!).
Pitanje ulaska u EU za Švedsku je bilo naročito bitno, jer je zapravo značilo odustajanje od dugogodišnje politike neutralnosti. Naime, Švedska je jedna od rijetkih zemalja u Europi koja nije ušla niti u jedan ratni sukob još od 1812. godine. Švedska neutralnost doista je zadivljujuća, kad se uzme u obzir broj ratova koji su zadesili Europu u proteklih 200 godina. Dakako, Švedska je cijelo to vrijeme održavala vojnu silu, pa čak i sudjelovala u mirotvornim operacijama sa svojom vojskom, ali nije ulazila u ratove.
Referendum koji je održan na današnji dan imao je vrlo tijesan ishod. Naime, za pristupanje EU glasalo je 52.3% glasača, a protiv 46.8%. Odaziv birača bio je razmjerno velik – čak 83.3%. Zanimljivo je da je u Republici Hrvatskoj odaziv na referendumu oko istog pitanja – ulaska u EU – bio samo oko 43,5%, a da je Zakon o referendumu promijenjen samo zbog toga da bi mogao proći jer je po starom Zakonu izlaznost morala biti 50% posto.