15. travnja sveti Damjan de Veuster – moderni svetac i hrabri svećenik koji je brinuo za ljude zaražene gubom

Foto: Snimka zaslona

Otac Damjan izabran je među dobrovoljcima, katoličkim svećenicima, da preuzme duhovnu brigu za gubavce koji su padali u beznađe i moralnu bijedu. Kao pravi duhovnik pun Božje ljubavi, nije se plašio zarazne bolesti gube, već je brinuo za one koji su bolesni, prezreni i odbačeni, sve do svoje smrti, znajući da ga čeka vječni život sa Kristom kome je vjerno služio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sveti Belgijac bio je uzor vjere koje je još tada bilo u Zapadnoj Europi. U izboru belgijske televizije Canvas  još 2005. godine, proglašen je za najvećeg Belgijca svih vremena, a na njegov sprovod 1889, došlo je gotovo milijun ljudi.

Josip (Jozef) de Veuster rođen je u flamanskoj obitelji 3. siječnja 1840. u Tremelu, u Belgiji. Bio je sedmo od osmero djece u obitelji u kojoj se četvero djece odazvalo duhovnom pozivu.

Josip je krenuo stopama jednog od svoje braće u Družbu Srca Isusova i Marijina i pritom uzeo redovničko ime Damjan (Damiaan). Posebno je gajio pobožnosti klanjanja Presvetom Oltarskom Sakramentu te ljubav prema Blaženoj Djevici Mariji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potaknut željom za odlazak u misije, obratio se vrhovnom poglavaru Družbe kako bi dobio dozvolu da, umjesto svojega bolesnog brata, pođe u novoosnovanu misiju na Havajske otoke. Krenuo je prije svećeničkog ređenja, koje će primiti kasnije u Honoluluu.

Tadašnja vlast na Havajima sakupila je sve gubavce u arhipelagu i premjestila ih na otok Molokai. Otac Damjan izabran je među dobrovoljcima da preuzme duhovnu brigu za gubavce koji su padali u beznađe i moralnu bijedu. On je za gubavce ostavljene na rubu društva organizirao vjerski i društveni život. Toliko se je solidarizirao s gubavcima da je često i rado govorio “mi gubavci”. Unatoč svim mjerama opreza i sam je na kraju dobio gubu. No nije to doživio kao neku kaznu i veliki problem, nego se uvijek predavao Srcu Isusovu i Srcu Marijinu.

Na dan svoje smrti rekao je: “Kako je lijepo umrijeti kao dijete Presvetog Srca!” Molio je Gospodina da premine na Uskrs. No umro je ipak malo ranije, na Veliki ponedjeljak, 15. travnja 1889.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osobito mu je na srcu bila izgradnja pravednijeg svijeta u solidarnosti s najsiromašnijima. Mnogi ga smatraju najvećim Belgijcem svih vremena, a mnoge ankete su to i potvrdile. Prigodom kanonizacije papa Benedikt XVI. u svojoj je propovijedi istaknuo sljedeće: “Otac Damjan je napustio svoj rodni kraj kako bi navijestio evanđelje na Havajskim otocima i posvetio dio svog života gubavcima na otoku Molokaju, postavši sam gubavac. (…) Crkva u Belgiji je ujedinjena u zahvalnosti Bogu za svoga sina priznatog kao istinskog slugu Božjeg. Pred takvom plemenitom dušom nanovo se prisjetimo da ljubav izgrađuje jedinstvo: ona ga rađa i čini poželjnim… Ljubav nas poziva da otvorimo oči i primijetimo gubu koja izobličuju čovještvo naše braće te nas i danas poziva na djelotvornu ljubav.”

Te riječi pape Benedikta o sv. Damjanu vode nas današnjem papi, koji poziva vjernike da idu na periferiju, tj. prema onima koji su napušteni, na rubu društva, odbačeni. Sv. Damjan je to već shvatio po uzoru svoga Spasitelja time što je predao svoj život za službu gubavcima.

No više nego za tjelesnu gubu, danas smo pozvani po primjeru sv. Damjana otvoriti oči prema suvremenim oblicima gube, koje su više duhovne i moralne naravi – a najprije je to nedostatka vjere u Boga, njegova obećanja i vječni život koji nam je darovao u Kristu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.