Iz američkog bombardera B-52 “Stratosferska tvrđava” ispale su nuklearne hidrogenske bombe snage 70 kilotona (svaka snage kao 5 bačenih na Hirošimu) i pale na španjolsko tlo, pokraj gradića Palomaresa u južnoj Španjolskoj.
Iako i hidrogenska i atomska bomba spadaju u nuklearno oružje, atomska bomba koristi nuklearni fisiju, koja veći atom dijeli na dva manja kako bi stvorila energiju. Hidrogenska bomba pak koristi fuziju, odnosno dva ili više manjih atoma spaja u jedan veliki. Hidrogenska bomba također u sebi ima i fisiono oružje koje služi da pokrene oslobađanje energije i fuziju.
Boeing B-52 Stratofortress
Photo: sco.wikipedia.org
Na današnji dan 1966. dogodio je jedan od najopasnijih nuklearnih incidenata u svjetskoj povijesti. Naime, iz američkog bombardera B-52 “Stratosferska tvrđava” ispale su 4 nuklearne hidrogenske bombe snage 70 kilotona (svaka snage kao 5 bačenih na Hirošimu). Od toga, tri su bombe pale na španjolsko tlo, pokraj gradića Palomaresa u južnoj Španjolskoj, a jedna je pala u Sredozemno more.
Srećom, nijedna bomba nije proizvela nuklearnu eksploziju, ali kod dvije koje su pale na tlo aktivirao se eksploziv koji inače služi za detoniranje nuklearnog dijela. Taj je eksploziv raspršio radioaktivni plutonij po području od 200 hektara. Treća bomba koja je pala na tlo uspjela je ostati neoštećena, a četvrtu su iz mora izvadili nakon duge potrage od dva i pol mjeseca, također u neoštećenom stanju.
Nesreća se dogodila kad se bombarder punio gorivom u zraku. Naime, na visini od 9,145 metara, upravo kad su zrakoplovna cisterna KC-135 i bombarder bili u kontaktu, zrakoplovna je cisterna eksplodirala, a uništila je i bombarder, iz kojega su zatim ispale navedene četiri bombe.