Na današnji dan 22. svibnja 1939. godine potpisan je u Rimu tzv. “Čelični pakt” između nacističke Njemačke i fašističke Italije. Nijemci ga nazivaju “Der Stahlpakt”, a Talijani “Patto d’Acciaio”. Taj je pakt obvezivao potpisnice da u slučaju rata smjesta pomognu jedna drugoj. Doista, Drugi svjetski rat započeo je Hitlerovim napadom na Poljsku svega 3 mjeseca i tjedan dana kasnije, pa Mussolinijeva Italija nije imala dovoljno vremena da se uopće pripremi za rat.
“Čelični pakt” potpisao je u ime Njemačke ministar vanjskih poslova Joachim von Ribbentrop (titula “Reichsminister des Auswärtigen”). U ime Italije svoj je potpis stavio grof Galeazzo Ciano (titula “Ministro degli affari esteri”). Zanimljivo je da je činu bio osobno prisutan i Adolf Hitler. Ipak, Hitler nije stavljao svoj potpis, jer je u ime Trećeg Reicha to učinio spomenuti ministar von Ribbentrop.
Pakt je prvobitno planiran da bude tročlani vojni savez Japana, Italije i Njemačke. Međutim, Japan je planirao da pažnja pakta bude usmjerena protiv potencijalnog protivnika – Sovjetskog Saveza, dok su Njemačka i Italija željele da bude usmjeren protiv Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske. Zbog ovog neslaganja, pakt je potpisan bez Japana.
Vrlo brzo nakon ovog potpisa nacistička Njemačka je zajedno sa komunističkim SSSR-om napala, okupirala i podijelila Poljsku uz velike progone i ubijanja Poljaka, Židova i drugih građana Poljske. Godinu dana kasnije u Berlinu je potpisan Trojni pakt, vojni savez Njemačke, Italije i Japana, naci-fašistički savez koji je težio novoj političkoj i ideološkoj podjeli svijeta. Tom savezu je u ožujku 1941. pristupila i Jugoslavija u čijem se sastavu tada nalazila Hrvatska.