28. kolovoza 1784. umro Junipero Serra – franjevac koji je osnovao gradove Kalifornije

javno vlasništvo

Naselja američke savezne države Kalifornije osnovali su španjolski katolički misionari franjevci. Zbog toga većina kalifornijskih gradova nosi imena katoličkih svetaca. Kalifornija je bila dio nezavisnog Meksika, a SAD su je osvojile u američko-meksičkom ratu 1846-1848.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 28. kolovoza 1784. godine umro je katolički blaženik koji svakako pripada najvažnijim ljudima u povijesti Kalifornije. To je bio blaženi Junípero Serra, franjevac i misionar, koji je osnovao čak devet prvih misija u Kaliforniji. Te misije imale su neobično veliko značenje za nastanak Kalifornije, jer je većina današnjih kalifornijskih radova utemeljena u obliku takvih katoličkih misija. To je očigledno i iz imena tih gradova, koji su većinom uzeti po svecima Katoličke crkve.

Kasnije, Kaliforniju je u američko-meksičkom ratu 1846-1848. osvojila SAD. U tom ratu SAD su pripojile još Teksas, Arizonu i New Mexico.

Bl. Junípero Serra došao je na područje današnje Kalifornije 1769. godine. Prvu franjevačku misiju osnovao je u San Diegu, a nazvana je po španjolskom franjevcu i svecu – San Diego de Alcali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poznata misija San Francisco de Asís (sveti Franjo Asiški) osnovana je 1776. godine na području današnjeg velegrada San Francisca. Misija Santa Clara (sveta Klara) osnovana je sljedeće godine na području današnjeg istoimenog kalifornijskog grada.

Nakon dugogodišnjeg djelovanja u Kaliforniji, Junípero Serra umro je na današnji dan u jednoj od misija – San Carlos Borroméo del río Carmelo. Iz te je misije nastao današnji kalifornijski grad Carmel-by-the-Sea, poznat po tome što mu je gradonačelnik jedno vrijeme bio Clint Eastwood.

Važno je naglasiti da je fra Junípera Serru papa Ivan Pavao II. proglasio blaženikom Katoličke crkve 1988. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bl. Junípera Serru smatra se zaslužnim, između ostaloga, za donošenje u Kaliforniju prehrambenih kultura koje su postale osnova poljoprivredne proizvodnje u tim krajevima – naranči, maslina, limuna, grožđa, te ovaca, koza, goveda i konja.

Inače, prve sadnice smokava je u Kaliforniju donio hrvatski iseljenik iz Dalmacije Stjepan Mitrović 1883. godine, koji je iz rodnog kraja naručio dostavu tisuću sadnica smokava. Dokazano je da i čuveno kalifornijsko vino zinfandel potječe od loze gotovo zaboravljenog kaštelanskog crljenka, autohtone hrvatske sorte koju su u Kaliforniju donijeli hrvatski iseljenici iz okolice Splita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.