3. listopada 1991. Zločini srpske agresorske vojske (Glinsko Novo Selo) – najmlađa žrtva djevojčica od 15 godina

Foto: Braniteljski portal

Glinsko Novo Selo je mjesto jednog od najbestijalnijih zločina počinjenih u ime Velike Srbije, za kojom danas žali Aleksandar Vulin što nije napravljena u vrijeme “dok se moglo u Jugoslaviji”. Tri i pol godine kasnije u obližnju Glinu dolazi Šešeljeva desna ruka Aleksandar Vučić, danas predsjednik Srbije. Huška mjesne Srbe na Hrvate, vičući da je Glina i sve oko nje ‘srpsko i da je oduvijek bilo srpsko’, a ‘Glina nikada neće biti Hrvatska’, poručio je Vučić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Te riječi danas u Srbiji 2020. jednake aktualne novom velikosrpskom projektu ‘srpski svijet’, a zločinac i ratni huškač Aleksandar Vučić je već godina na čelu Srbije kao izbor građana te države.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Glinskom Novom Selu počinjena su dva velika zločina u svega par dana: prvi na današnji dan 1991. godine, a par dana kasnije i drugi.

> Suđenje za ratni zločin protiv civila u Glini: ‘Pet rebara su mi slomili, sedam smrvili’

Zločin u Glinskom Novom Selu je jedan od najbestijalnijih na području Banovine. Teritorijalci su u selu prvo 3. listopada 1991. ubili devet civila, a 16. listopada iste godine vratili se, okupili svo preostalo stanovništvo i pobili ih. Muškarce su strijeljali, a žene zatvorili u stari drveni objekt na koji su ispalili raketu iz ručnog bacača. Tijela ubijenih iz ovog drugog masakra još uvijek nisu pronađena.

Nesretne mještane, mahom starije ljude, istjerali su iz kća i okupili u središtu mjesta. Odvojili su muškarce, a žene zatvorili u drvenu kuću na koju je, prema optužnici, Bogdan Jednak, ispalio hitac iz raketnog bacača M-80, poznatijeg kao “zolja”. Kuća se zapalila i sve žene koje su bile u njoj su stradale. U muškarce i tada 15-godišnju Katicu Šimatović ostali srpski vojnici pucali su iz osobnog naoružanja, piše net.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ovoj likvidaciji živote je izgubila 31 osoba hrvatske nacionalnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.