6. lipnja 1984. – Stvorena najpopularnija računalna igrica svih vremena Tetris

Na današnji dan 6. lipnja 1984. Mladi ruski znanstvenik Aleksej Pajitnov napravio je prvu verziju najpopularnije računalne igrice u povijesti – Tetris.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako ste u životu igrali samo jednu jedinu računalnu ili video igricu, velika je vjerojatnost da je to bio upravoTetris. Bilo da se radi o verziji za računalo, smartphone, gameboy, neku prastaru konzolu ili neku od milijun raznih fejk ručnih igraćih uređaja, nema tko nije slagao raznobojne kvadratiće/kockice i pokušao pogoditi ono savršeno četverostruko čišćenje.

Tetris je iznimno jednostavna i zarazna igra, koja se od svog nastanka prije 30 godina nije promijenila gotovo nimalo. Istina, grafika, zvukovi i fluidnost su nemjerljivo poboljšani, ali koncept je ostao isti, te i dalje privlači nove igrače, dok će se oni stari svako malo vraćati tim hipnotizirajućim blokićima. No, kako je Tetris uopće nastao?

BBC je snimio vrlo dobar jednosatni dokumentarac, koji rekonstruira događaje neposredno prije njegova nastanka, kao i nekoliko godina nakon što je Tetris postao hit. Sve je započelo 1984. godine u sobama ruske Akademije znanosti i njihova odjela za računalne tehnologije, gdje je mladi znanstvenik Alexey Pajitnov iz hobija napravio prvu verziju ove igre. Ona se uskoro proširila po primitivnim osobnim računalima u Moskvi, zatim na cijeli SSSR, a potom je sramežljivo prešla Željeznu zavjesu, te preko Mađarske našla put do Velike Britanije, a onda i ostatka svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se ovaj dokumentarac bavi pričom postanka, ipak je u vrlo velikoj mjeri usmjeren na događaje oko nabavljanja prava za distribuciju Tetrisa diljem svijeta, pravne bitke, birokratsku manipulaciju Sovjeta, želju za zaradom kapitalista, spletke, prijevare, prijetnje i sve drugo što prati svijet biznisa!

BBC-ev dokumnetarac o Tetrisu možete pogledati na:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.