9. listopada 2009. Barack Obama – zašto je njegova Nobelova nagrada za mir kontroverzna?

Foto: Fah

Na današnji je dan 2009. godine predsjednik SAD-a Barack Obama dobio Nobelovu nagradu za mir i to “za izvanredne napore u jačanju međunarodne diplomacije i suradnje među narodima” (citat službenog navoda Nobelovog odbora).  Bilo je to svega nekoliko mjeseci nakon što je postao predsjednikom SAD-a, tako da je dodjela nagrade bila gotovo unaprijedna. Ipak, njegovih osam godina vlasti bilo je obilježeno neprekidnim ratovanjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od Obame koji je bio miljenik medija usprkos neprekidnom ratovanju i kaosu koji je nastao na sjeveru Afrike i Bliskom Istoku, njegov nasljednik Donald Trump je već prije izbora imao vrlo loš tretman medija, gotovo uvijek na rubu klevete, izmišljanja, etiketiranja i ruganja. Zašto je tome tako, može se vrlo lako zaključiti iz političkih ideja koje zastupa Obama, kao i onih koje zastupa sadašnji predsjednik Trump.

Barack Obama četvrti je američki predsjednik koji je dobio Nobelovu nagradu (iza Theodorea Roosevelta, Woodrowa Wilsona i Jimmyja Cartera).

Svojedobno su bili potaknuti i apeli da se Obami Nobelova nagrada za mir oduzme, zbog američkih vojnih angažmana u svijetu. Naime, on je jedini predsjednik u povijesti SAD-a koji je kompletna dva mandata bio u ratu svaki dan svoga mandata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši predsjednik Obama je smanjio broj američkih vojnika koji su bili prisutni u Afganistanu i Iraku, ali je značajno proširio ratove i specijalne operacije širom svijeta. Tako  u 2016. američke operativne službe bile su prisutne u 70% zemalja svijeta (138 država), što je 130% više od Busheve administracije.

Osvrnuvši se na ostavštinu predsjednika Obame, predsjednik Vijeća za međunarodne odnose (CFR) Micah Zenko dao je podatke o zračnim napadima uz zapanjujuća otkrića: samo u 2016. godini Obamina administracija bacila je najmanje 26,171 bombe ili projektila. Iako je većina tih zračnih napada bila u Siriji i Iraku, američke bombe padale su na ljude i u Afganistanu, Libiji, Jemenu, Somaliji i Pakistanu.

No, koji su rezultati koje pokazala Obamina administracija u osam godina neprekidnog ratovanja i otvaranje tolikih fronti? Terorizam se proširio do nedavno neslućenih granica, pobjednika nema u nijednom ratu i Bliski istok je bio sve više u kaosu, podjelama i ratovima nego ikada prije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga mnogi i danas se pitaju čime je to Barack Obama zaslužio Nobelovu nagradu za mir i to svega nekoliko mjeseci nakon što je postao predsjednik SAD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.