Hrvatski audiovizualni centar osnovan je 1. siječnja 2008. godine temeljem Zakona o audiovizualnim djelatnostima (NN 76/07). Osnovala ga je Vlada Republike Hrvatske u svrhu sustavnog promicanja audiovizualnog stvaralaštva u Republici Hrvatskoj, piše na službenim stranicama HAVC-a.
Radom Hrvatskog audiovizualnog centra upravljaju tri autonomna i ravnopravna tijela: Upravni odbor, Ravnatelj i Hrvatsko audiovizualno vijeće. Upravni odbor upravlja radom Centra i odgovoran je da se njegove aktivnosti provode u skladu s financijskim mogućnostima i unutar zakonskog okvira. Ravnatelj zastupa Centar te organizira i vodi njegov rad i poslovanje, a Hrvatsko audiovizualno vijeće odgovorno je za programsku djelatnost – ono raspisuje Javni poziv i usvaja prijedloge za sufinanciranje audiovizualne proizvodnje i komplementarnih djelatnosti.
Ravnatelj HAVC-a, kako se dalje, navodi, “je voditelj Centra: on predstavlja i zastupa Centar, organizira i vodi njegov rad i odgovoran je za zakonitost njegova poslovanja.”
Oglasio se i Hribar koji je “zapanjen neznanjem revizije”
Upravni odbor upravlja radom Centra – nadzire programe rada i razvoja te brine da se isti izvršavaju unutar okvira predviđenih Zakonom o audiovizualnim djelatnostima. Upravni odbor ima pet članova. Predsjednika i tri člana imenuje Ministarstvo kulture iz redova istaknutih umjetnika i kulturnih djelatnika, koje predlažu udruge na temelju javnog poziva koji objavljuje Centar. Jednoga člana biraju radnici Centra iz svojih redova. Mandat članova Upravnog odbora je četiri godine.
Članovi UO HAVC-a, za koje je koordinacija braniteljskih udruga za mandata Zlatka Hasanbegovića tražila razrješenja, u 2015. godini su bili: Nina Obuljen Koržinek, Stjepan Ćosić, Romana Matanovac Vučković, Hrvoje Turković i Jadranka Hrga.
Među ostalim zaduženjima, Upravni odbor donosi Statut Centra uz suglasnost Ministarstva kulture, odlučuje o financijskom planu i godišnjem obračunu Centra, donosi programe rada i razvoja Centra i nadzire njihovo izvršavanje i imenuje i razrješava ravnatelja Centra.
Kao što su upozoravale braniteljske udruge: Nepovoljno mišljenje revizije o poslovanju HAVC-a
U izvješću Državne revizije za 2015. godinu stoji kako financijski izvještaji HAVC-a često ne iskazuju objektivno i istinito rezultate poslovanja te stanje imovine i obveza. U izvješću o obavljenom popisu imovine i obveza navedena je vrijednost nefinancijske imovine od 867.641 kn, a u Bilanci i poslovnim knjigama u iznosu od 563.868 kuna ili 303.773 manje. Nepravilnosti su zamijećene i pri isplati autorskih honorara. Autorski honorari isplaćivani su dijelom i za poslove koji po svojoj prirodi nisu autorska djela.
Što o HAVC-u kaže Nina Obuljen i zašto se ne dovodi u pitanje njezina osobna odgovornost?
Neopravdano su se davali i službeni mobiteli osobama koje na njih nisu imale pravo. Tijekom 2015. za 15 korisnika mobilnih telefona koji nisu zaposlenici Centra (vanjski suradnici) evidentirani su rashodi od 46.527 kuna.
HAVC nema službenih vozila, ali je 12.000 kuna davao za parkirališno mjesto u vlasništvu privatne osobe u susjednom trgovačkom centru. Pet je rukovoditelja dobivalo uvećane plaće. Rukovoditeljici Odjela MEDIA desk Hrvatske obračunavana je plaća od 2008. prema koeficijentu složenosti poslova 2,473, umjesto prema propisanom koeficijentu 1,940.
Sporan je financijski izvještaj za 2015., HAVC je u problemima s naplatom dugovanja, nema plana nabave za 2015., nema nacionalnog programa. Nisu osigurani pokazatelji na temelju kojih je moguće dati ocjenu mogu li i na koji način odabrani projekti i programi u 2015. na temelju javnih poziva pridonijeti razvoju hrvatske kulture, stoji, među ostalim u izvješću.
Tekst se nastavlja ispod oglasa