(FOTO) Biskup Bogović u Sisku o Stepincu i blajburškim žrtvama: ‘Mučeni se najviše približe Kristu mučeniku’

Foto: Sisačka biskupija

Blagdan sv. Kvirina, zaštitnika Sisačke biskupije, Grada Siska i istoimene sisačke župe, svečano je proslavljen u utorak 4. lipnja, misnim slavljem u bazilici sv. Kvirina koje je predvodio gospićko-senjski biskup u miru Mile Bogović u zajedništvu s domaćim biskupom Vladom Košićem, bjelovarsko-križevačkim biskupom Vjekoslavom Huzjakom, vojnim ordinarijem u miru Jurajem Jezerincem, križevačkim vladikom u miru Nikolom Kekićem, zagrebačkim pomoćnim biskupima Mijom Gorskim i Ivanom Šaškom, rektorom bazilike mons. Zdravkom Novakom i šezdesetak svećenika.
Misnom slavlju prethodila je svečana procesija od sisačke katedrale Uzvišenja svetog Križa, ulicama grada do bazilike Sv. Kvirina u kojoj su sudjelovali predstavnici župa, mladih, krizmanika i prvopričesnika, policajaca i vojnika, udruga proizašlih iz Domovinskog rata, članova KUD-ova, vatrogasaca. Slavlju su prisustvovali i predstavnici županijskih, gradskih i općinskih vlasti s područja biskupije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na početku je sve okupljene pozdravio biskup Košić istaknuvši kako su vremena u kojima živimo danas, slična onom vremenu u kojem je sv. Kvirin djelovao i širio Kristovo evanđelje. „Neprestana borba za istinu, za dobro i vjeru u Boga i čovjeka, pogibli od mnogih zlonamjernika, ljudi lukavih i željnih ugušiti Istinu i Dobro. Međutim, mi znamo da je to nemoguće, jer naš je Gospodin Isus Krist pobijedio svako zlo, te i nas uključio u svoju pobjedu, ako čvrsto uza nj prianjamo, ako ga ljubimo i u njemu i zbog njega sve ljude, našu braću i sestre, kao sami sebe, pa bili to i oni koji nam ne žele dobro. Sveti Kvirin je podnio mučeništvo i on je naš zagovornik, da bismo i mi mogli strpljivo podnositi progone, blago i s čistom savješću“.

Govoreći o zaštitniku Sisačke biskupije, svecu koji je umro početkom 4. stoljeća mučeničkom smrću, biskup Bogović je rekao kako je to bilo vrijeme kada su rimski carevi smatrali kršćanstvo opasnom organizacijom i često su osuđivali na smrt one za koje se otkrilo da su kršćani. „Biti vjeran do kraja krsnom obećanju kad si svoju sudbinu vezao uz Krista, to je bio najjasniji znak da si i s Kristom pobijedio tu smrt i da si uz njega u vječnosti. Doista nema veće vjernosti od one koja se životom posvjedoči. Na prvom mjestu uvijek je mučeništvo, tek onda dolazi sve drugo. Najviša vrijednost je mučeništvo, visoki standard koji je Krist ostavio, ali zanimljivo je da se ono može postići u svakoj dobi i struci. Nedugo nakon Kvirinove smrti car Konstantin je dao slobodu kršćanima. Ne bi to učinio da nije osjetio da su kršćani najzdravije tkivo u državi. Do toga uvjerenja svakako ga je dovelo i promatranje kako žive i kako umiru. Bila je to zadivljujuća snaga i hrabrost koje su se očitovale“.

Biskup Bogović je ustvrdio i kako je te snage i moći mučenika bio svjestan i veliki sveti papa Ivan Pavao II. „On je uočio probleme razjedinjenog svijeta bolje od ikoga drugog i želio je učiniti taj svijet podnošljivim i lijepim. Uvjeren da Crkva može najviše učiniti za izgradnju zajedništva u svijetu koje je postao globalno posvađano selo, on je pozvao sav kršćanski svijet da ga upravo to poveže, da popišu svoje mučenike i da ih časte. To što je davalo snagu prvoj kršćanskoj zajednici to je moglo dati i snagu posvađanom svijetu koji se oslanja na kriva polazišta. Oslanja se na snagu svojega znanja i oružja, a najviše se treba osloniti na one koji su u stanju ne druge svojoj snagom nadjačati, nego se predati za druge. Papa je gledao na svijet Isusovim očima i to onim očima nakon što ga je Juda odlučio izdati, molio se poput Isusa u Getsemanskom vrtu, na njegovom križnom putu i njegovoj kalvariji. Patio je sa svijetom i zato ga je najbolje razumio. I što je papa na pragu novog stoljeća i tisućljeća poručio svijetu, a u prvom redu Crkvi: popišite svoje mučenike i štujte ih, to je put i garancija bolje budućnosti“, rekao je biskup Bogović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju se propovjednik spomenuo i hrvatskih mučenika iz novijeg vremena, bl. Alojzija Stepinca i blajburških žrtava. „Mučeni se najviše približe Kristu mučeniku jer i oni poput Krista predaju svoje tijelo i prolijevaju svoju krv za spasenje svih. U mučeništvu najjače sjaji istina o našem spasenju i o vječnom životu. Ono je najjači dokaz neugasive vjere da je Isus put, istina i život, da je onaj Duh koji je Njega vodio na svim putovima, ona božanska navigacija koja će kršćane voditi katkada i do njihove kalvarije, ali ih ni tada neće svladati napast da posumnjaju u ispravnost toga puta i pomisli da ih je Bog zaboravio. Ta božanska navigacija nikad ne vodi u krivi smjer. Ona vodi do našeg krajnjeg odredišta koje nam je zabilježeno već na krštenju, a to je Presveto Trojstvo: Otac, Sin i Duh Sveti. Ondje su naši stanovi“, zaključio je biskup Bogović.

Slavlje je animirao katedralni zbor pod vodstvom prof. Jelene Blašković i orguljašku pratnju mo. vlč. Roberta Jakice.

Proslavi je prethodila devetnica posvećena Duhu Svetom kojom su se Siščani i hodočasnici u bazilici duhovno pripravljali za proslavu svoga zaštitnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.