Troknjižje “Hrvatska u Brazilu – iseljeničke priče i priče o useljenju”, “Hrvatska u Brazilu do 1918: prva faza useljavanja” i “Hrvatska u Brazilu između 1918. i 1945.: druga faza useljavanja, koje je priredio Milan Puh predstavljena je u Hrvatskoj matici iseljenika (HMI) u Zagrebu.
Knjige su predstavili priređivač Milan Puh, ravnatelj Hrvatskoga instituta za povijest za povijest Gordan Ravančić i povjesničar Darjan Godić.
Ravančić je napomenuo kako izvan Hrvatske živo više od 4 milijuna Hrvata te dodao kako je povijest hrvatske zajednice u Brazilu slabo poznata. Knjige obrađuju, istaknuo je, sadašnje stanje hrvatske zajednice u toj južnoameričkoj zemlji. Prva se bavi sociološko-etnografskim opisom brazilskih Hrvata, rekao je dodavši kako je Puh u drugoj obradio prvi val hrvatskih dolazaka u Brazil, a u trećoj drugi, poratni val hrvatske emigracije u Brazilu.
Po Godićevim riječima, Puhove knjige bave se fenomenom migracija te socijalnim, gospodarskim i političkim problemima kroz prošlost i sadašnjost hrvatske zajednice u Brazilu.
Podsjetio je i na to da hrvatska zajednica u Brazilu danas ima između šezdeset i osamdeset tisuća ljudi.
Milan Puh je profesor hrvatskog jezika i povijesti u Croatiji Sacri Paulistani i u Društvu prijatelja Dalmacije u Sao Paulu, gdje živi većina brazilskih Hrvata. Znanstveni je suradnik Centra za Slavenske studije Sveučilišta savezne brazilske države Parana na znanstvenom projektu “Kartografija slavenskih studija u Brazilu: znanstveno-istraživački rad i njegova internacionalizacija”. Voditelj istraživačkog projekta “Povijest Hrvata i hrvatskog useljeništva u Brazil” od 2015.
Priređivač je knjiga “Hrvatska u Brazilu – iseljeničke priče i priče o useljenju”, “Hrvatska u Brazilu do 1918: prva faza useljavanja” i “Hrvatska u Brazilu između 1918. i 1945.: druga faza useljavanja”. Projekt se realizira uz novčanu potporu Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
Izvor: narod.hr/hina