Zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša posjetio je u ponedjeljak 15. travnja odgojne ustanove RINO instituta (Roditeljski institut za odgoj i obrazovanje): Dječji vrtić Ružičnjak – Klinci Rinci, OŠ Ružičnjak i OŠ Lotrščak.
Nadbiskup se susreo s vrtićancima, prvopričesnicima (učenicama i učenicima trećeg razreda) te djelatnicima škola. OŠ Lotrščak pohađaju 224 učenika, OŠ Ružičnjak 177 učenica, dok je u Dječjem vrtiću Ružičnjak – Klinci Rinci 60 djece.
Susret je započeo misnom slavljem u župnoj crkvi bl. Augustina Kažotića na zagrebačkoj Peščenici. Nadbiskup Kutleša u homiliji je istaknuo kako je čovjek stvoren „kao biće potreba i želja. Još od Edenskoga vrta znamo da je imao potrebu za hranom, za društvom, za radom. No, Božja zamisao je bila da nas naše potrebe i žudnje dovode do Boga kao onoga koji ih na najsavršeniji način može ispuniti. Grijeh je poremetio takav poredak stvari, jer su prvi ljudi tu svoju žudnju pokušali utažiti plodovima stabla s kojega im je bilo zabranjeno jesti. Isus sada vraća taj temeljni poredak stvari. Daje važnost potrebama mnoštva za hranom, ne smatra da je dovoljno propovijedati i tumačiti riječ Božju a pustiti ljude da gladuju. No, u isto vrijeme kazuje da je samo Bog onaj koji na ispravan i cjelovit način može zadovoljiti naše potrebe.“
>Kutleša: Crkva se jasno protivi pobačaju, eutanaziji, surogatstvu i rodnoj teoriji
„Isus je Božje znamenje, čudesno umnažanje kruha je Božje znamenje kao i Isusovo koračanje po olujnom moru“, kazao je nadbiskup i dodao kako „mnoštvo zanima samo činjenica da su jeli, da su se nasitili, nahranili kruhom u njegovu materijalnom obliku, ne prepoznajući ni u Isusu ni u umnoženom kruhu Božje znamenje.“
Trebamo biti oprezni…
Roditeljima i djeci poručio je kako smo okruženi „mnoštvom propadljivih stvari, stvari koje imaju rok trajanja i koje nam služe da zadovoljimo svoje potrebe: za hranom, za odjećom, za statusom, zabavom, igrom… Ako ne budemo oprezni, one nas mogu zarobiti i pokvariti naš okus tako da nećemo osjećati potrebu za Bogom ni za onim zbog čega nas je stvorio, a to je naša vječna sreća u zajedništvu s njime.“
Nadbiskup Kutleša naglasio je da kad Isus „postane naša glavna želja i potreba našeg srca, onda se malo pomalo mijenja cijelo naše biće, naši odnosi, naš pristup ljudima i stvarima. Te su promjene onda spontane i trajne. To su shvaćali svi sveci. Sjetimo se samo Male Terezije, blaženog Carla Acutisa ili Josemaríe Escrive koji kaže da je Božja prisutnost lijek svim našim „nepopravljivim“ djelima.“
„Završit ću parafrazirajući riječi i misao svetoga Josemaríe. Za nas kršćane hram Božji nije jedino mjesto istinskog kršćanskog života. Da je tako, kršćanstvo bi značilo ići u crkvu, sudjelovati u crkvenim svečanostima i zatvoriti se u jedan izolirani svijet koji predstavlja predvorje Neba, dok onaj vanjski obični svijet slijedi neki svoj put. To bi bila iskrivljena slika kršćanstva. Mjesto na kojemu se nalazimo i djelatnost kojom se bavite, jasno svjedoče da je upravo svakodnevni život istinsko mjesto vašeg kršćanskog postojanja. U vašim bližnjima, u vašoj djeci, u vašem radu i vašoj ljubavi – pravo je mjesto vašeg svakodnevnog susreta s Kristom. I upravo ovdje, okruženi materijalnim, ovozemaljskim stvarima moramo se truditi služeći Bogu i drugim ljudima da i sami postanemo sveti. (Usp. ‘Razgovori s monsignorom Escrivá de Balaguer’).“
Posebno treba pomoći roditeljima
Na misnom slavlju koncelebrirali su upravitelj Župe bl. Augustina Kažotića fr. Nikola Leopold Noso, OP, duhovnici škola OŠ Lotrščak i OŠ Ružičnjak vlč. Josep Peguera Poch, regionalni vikar Prelature Opus Dei za Hrvatsku i Sloveniju, i vlč. Iñigo Cortes Elorza, preč. Ivica Budinšćak, ravnatelj UZUK-a i vlč. Vanja Ćorković, svećenik nadbiskupije Brazilija.
>Lijepe vijesti: Popovača dobiva Katoličku gimnaziju
Na kraju misnoga slavlja okupljenima je pozdrav uputila predsjednica RINO instituta dr. sc. Lucija Murgić, dr. med., zahvalivši nadbiskupu na dolasku. Kazala je kako u rujnu iduće godine obilježavaju desetu godišnjicu upisa prve generacije učenica u OŠ Ružičnjak. „Svi su se trudili i radili što su najbolje mogli, a Božja je providnost nadoknadila ostalo.“
Istaknula je važnu ulogu roditelja koji „svojim primjerom pokazuju kako se velikodušno živi svoja vjera, ne samo dovozeći djecu sa svih krajeva Zagreba i okolice, nego i aktivno sudjelujući u životu škole i njenim brojnim događanjima.“ Predsjednica RINO instituta dodala je kako „danas pogotovo, roditeljima treba pomoći, ne zamijeniti ih, nego pomoći im obrazovati i odgojiti svoju djecu u katoličkoj vjeri i općeljudskim vrijednostima kako bi izrasli u zrele i odgovorne ljude.“
Kazala kako „sanjamo kampus gdje ćemo moći ostvariti infrastrukturne temelje za sve naše projekte“.
>Sisačka biskupija osniva prve katoličke škole na tom području: Pogledajte gdje
Nadbiskup Kutleša obišao je prostore Dječjeg vrtića Ružičnjak – Klinci Rinci te prostore OŠ Lotrščak i OŠ Ružičnjak, u pratnji v.d. ravnateljice vrtića Maje Kraljević te ravnatelja školâ Anite Vuković (OŠ Ružičnjak) i Marina Divića (OŠ Lotrščak). Susretu i obilasku prisustvovali su i ravnateljica RINO instituta dr. sc. Lucija Murgić, tajnik Instituta Ángel González de Rábago, školski kapelani vlč. Josep Peguera Poch i vlč. Iñigo Cortes Elorza te povjerenik za katoličke škole i predškolske ustanove na području Zagrebačke nadbiskupije Tomislav Buntak.
Tekst se nastavlja ispod oglasa