Mons. Kutleša u posjeti odgojnim ustanovama RINO instituta

Foto: Zagrebačka nadbiskupija

Zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša posjetio je u ponedjeljak 15. travnja odgojne ustanove RINO instituta (Roditeljski institut za odgoj i obrazovanje): Dječji vrtić Ružičnjak – Klinci Rinci, OŠ Ružičnjak i OŠ Lotrščak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadbiskup se susreo s vrtićancima, prvopričesnicima (učenicama i učenicima trećeg razreda) te djelatnicima škola. OŠ Lotrščak pohađaju 224 učenika, OŠ Ružičnjak 177 učenica, dok je u Dječjem vrtiću Ružičnjak – Klinci Rinci 60 djece.

kutleša
Foto: Zagrebačka nadbiskupija

Susret je započeo misnom slavljem u župnoj crkvi bl. Augustina Kažotića na zagrebačkoj Peščenici. Nadbiskup Kutleša u homiliji je istaknuo kako je čovjek stvoren „kao biće potreba i želja. Još od Edenskoga vrta znamo da je imao potrebu za hranom, za društvom, za radom. No, Božja zamisao je bila da nas naše potrebe i žudnje dovode do Boga kao onoga koji ih na najsavršeniji način može ispuniti. Grijeh je poremetio takav poredak stvari, jer su prvi ljudi tu svoju žudnju pokušali utažiti plodovima stabla s kojega im je bilo zabranjeno jesti. Isus sada vraća taj temeljni poredak stvari. Daje važnost potrebama mnoštva za hranom, ne smatra da je dovoljno propovijedati i tumačiti riječ Božju a pustiti ljude da gladuju. No, u isto vrijeme kazuje da je samo Bog onaj koji na ispravan i cjelovit način može zadovoljiti naše potrebe.“

>Kutleša: Crkva se jasno protivi pobačaju, eutanaziji, surogatstvu i rodnoj teoriji

„Isus je Božje znamenje, čudesno umnažanje kruha je Božje znamenje kao i Isusovo koračanje po olujnom moru“, kazao je nadbiskup i dodao kako „mnoštvo zanima samo činjenica da su jeli, da su se nasitili, nahranili kruhom u njegovu materijalnom obliku, ne prepoznajući ni u Isusu ni u umnoženom kruhu Božje znamenje.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa
kutleša
Foto: Zagrebačka nadbiskupija

Trebamo biti oprezni…

Roditeljima i djeci poručio je kako smo okruženi „mnoštvom propadljivih stvari, stvari koje imaju rok trajanja i koje nam služe da zadovoljimo svoje potrebe: za hranom, za odjećom, za statusom, zabavom, igrom… Ako ne budemo oprezni, one nas mogu zarobiti i pokvariti naš okus tako da nećemo osjećati potrebu za Bogom ni za onim zbog čega nas je stvorio, a to je naša vječna sreća u zajedništvu s njime.“

Nadbiskup Kutleša naglasio je da kad Isus „postane naša glavna želja i potreba našeg srca, onda se malo pomalo mijenja cijelo naše biće, naši odnosi, naš pristup ljudima i stvarima. Te su promjene onda spontane i trajne. To su shvaćali svi sveci. Sjetimo se samo Male Terezije, blaženog Carla Acutisa ili Josemaríe Escrive koji kaže da je Božja prisutnost lijek svim našim „nepopravljivim“ djelima.“

Foto: Zagrebačka nadbiskupija

„Završit ću parafrazirajući riječi i misao svetoga Josemaríe. Za nas kršćane hram Božji nije jedino mjesto istinskog kršćanskog života. Da je tako, kršćanstvo bi značilo ići u crkvu, sudjelovati u crkvenim svečanostima i zatvoriti se u jedan izolirani svijet koji predstavlja predvorje Neba, dok onaj vanjski obični svijet slijedi neki svoj put. To bi bila iskrivljena slika kršćanstva. Mjesto na kojemu se nalazimo i djelatnost kojom se bavite, jasno svjedoče da je upravo svakodnevni život istinsko mjesto vašeg kršćanskog postojanja. U vašim bližnjima, u vašoj djeci, u vašem radu i vašoj ljubavi – pravo je mjesto vašeg svakodnevnog susreta s Kristom. I upravo ovdje, okruženi materijalnim, ovozemaljskim stvarima moramo se truditi služeći Bogu i drugim ljudima da i sami postanemo sveti. (Usp. ‘Razgovori s monsignorom Escrivá de Balaguer’).“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebno treba pomoći roditeljima

Na misnom slavlju koncelebrirali su upravitelj Župe bl. Augustina Kažotića fr. Nikola Leopold Noso, OP, duhovnici škola OŠ Lotrščak i OŠ Ružičnjak vlč. Josep Peguera Poch, regionalni vikar Prelature Opus Dei za Hrvatsku i Sloveniju, i vlč. Iñigo Cortes Elorza, preč. Ivica Budinšćak, ravnatelj UZUK-a i vlč. Vanja Ćorković, svećenik nadbiskupije Brazilija.

>Lijepe vijesti: Popovača dobiva Katoličku gimnaziju

Na kraju misnoga slavlja okupljenima je pozdrav uputila predsjednica RINO instituta dr. sc. Lucija Murgić, dr. med., zahvalivši nadbiskupu na dolasku. Kazala je kako u rujnu iduće godine obilježavaju desetu godišnjicu upisa prve generacije učenica u OŠ Ružičnjak. „Svi su se trudili i radili što su najbolje mogli, a Božja je providnost nadoknadila ostalo.“

kutleša
Foto: Zagrebačka nadbiskupija

Istaknula je važnu ulogu roditelja koji „svojim primjerom pokazuju kako se velikodušno živi svoja vjera, ne samo dovozeći djecu sa svih krajeva Zagreba i okolice, nego i aktivno sudjelujući u životu škole i njenim brojnim događanjima.“ Predsjednica RINO instituta dodala je kako „danas pogotovo, roditeljima treba pomoći, ne zamijeniti ih, nego pomoći im obrazovati i odgojiti svoju djecu u katoličkoj vjeri i općeljudskim vrijednostima kako bi izrasli u zrele i odgovorne ljude.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa
kutleša
Foto: Zagrebačka nadbiskupija

Kazala kako „sanjamo kampus gdje ćemo moći ostvariti infrastrukturne temelje za sve naše projekte“.

>Sisačka biskupija osniva prve katoličke škole na tom području: Pogledajte gdje

Nadbiskup Kutleša obišao je prostore Dječjeg vrtića Ružičnjak – Klinci Rinci te prostore OŠ Lotrščak i OŠ Ružičnjak, u pratnji v.d. ravnateljice vrtića Maje Kraljević te ravnatelja školâ Anite Vuković (OŠ Ružičnjak) i Marina Divića (OŠ Lotrščak). Susretu i obilasku prisustvovali su i ravnateljica RINO instituta dr. sc. Lucija Murgić, tajnik Instituta Ángel González de Rábago, školski kapelani vlč. Josep Peguera Poch i vlč. Iñigo Cortes Elorza te povjerenik za katoličke škole i predškolske ustanove na području Zagrebačke nadbiskupije Tomislav Buntak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.