-->
Ponedjeljak, 13 siječnja, 2025
2.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Što povezuje Dubrovčane s Armencima?

Podijeli

Postoji jedna snažna poveznica koja povezuje hrvatski grad Dubrovnik i Armeniju – sveti Vlaho.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sveti Vlaho je zaštitnik grada Dubrovnika i vrlo čašćen svetac u tom biseru Mediterana, ali i u cijeloj Hrvatskoj. Tako se jedna od najstarijih zagrebačkih crkava u Donjem gradu naziva upravo po ovom svecu – sveti Blaž.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sveti Vlaho rođen u 3. stoljeću na područje Male Armenije u gradu Sebasti, koji se danas zove Sivas i nalazi se u Turskoj. Upravo je to područje i taj grad bio mjesto protjerivanja i ubijanja kršćanskih Armenaca od strane otomanskih Turaka u razdoblju 1915.-1917 čiji je spomen ovih dana.

Kršćanska tradicija govori da je sveti Vlaho bio vrlo obrazovan čovjek i liječnik koji je kao kršćanin rado pomagao siromasima, bolesnima i nevoljnima. Omiljen među kršćanskim armenskim pukom postao je biskup Sebaste. U vrijeme učestalih progona i ubijanja kršćana od strane rimskih vlasti i sveti Vlaho je prošao strašno mučenje pod pritiskom da se odrekne vjere i Krista. Nije to htio učiniti i odrubljena mu je glava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dubrovnik i Armenac sveti Vlaho

Nakon napada novopridošlih plemena Avara i Slavena u 6. stoljeću stanovnici slavnog grada Epidauruma su prebjegli u druge dijelove zemlje i na otoke. Dio njih nastanio se na hridi Ragusium gdje su počeli stvarati novu zajednicu i grad, kasniji slavni Dubrovnik.

Poznato je da su Venecijanci htjeli staviti istočnu obalu Jadrana pod svoju kontrolu, ponajprije zbog trgovačkih interesa, a tu im je smetala vlast rat hrabrih i ratobornih Hrvata i njihovih knezova, a posebno iz doline Neretve. Tako su na putu za Levant 972. pod izlikom opskrbe hranom namjeravali zauzeti rastući grad Ragusium (Dubrovnik).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vjernim kršćanima Grada ukazao se prema legendi baš sveti Vlaho, i to baš glavaru plebanu Stojku dok je noću molio u crkvi svetog Stjepana. Tako je saznao za namjeru Venecijanaca i pripremio obranu, te na taj način spriječio da ‘biser Jadrana’ padne u ruke neprijatelja.

Nakon tog događaja Dubrovčani su izabrali svetog Vlahu za svog zaštitnika. Prije svetog Vlahe zaštitnik Dubrovnika je bio sveti Srđ, rimski vojnik kršćanin koji je svoj život također položio za Krista. Po njemu je i brdo iznad Dubrovnika dobilo ime.

Na Pločama, istočnom ulazu u povijesnu jezgru Grada, uklesan je na kamenu natpis na latinskom jeziku: “Daleko vam kuća divljaci! Nikoga se ne boji ova tvrđa, koju grije dah svetoga starca (Vlahu)”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fešta svetog Vlaha se od 1. rujna 2009. godine nalazi na UNESCO-voj listi nematerijalne baštine čovječanstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: August Dominus

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci