Jedna bojna te slavne brigade bila je smještena u Vukovaru i dala je nemjerljiv doprinos obrani grada heroja. Njeni pripadnici srušili su prva tri zrakoplova u Domovinskom ratu, od kojih dva još 24. kolovoza 1991. u gradu Vukovaru.
“Kune” su sudjelovale u obrani najtežih dijelova bojišnice ratne 1991. godine prema Srbiji kao: Osijek, Nuštar, Bijelo Brdo, Ivanovac, Erdut, Sarvaš, Dalj, Laslovo, Tenja i dr.
Na današnji dan 29. travnja 1991. ustrojena je poznata elitna postrojba Zbora narodne garde – 3. gardijska brigada, poznatija kao „Kune“.
Photo: wikimedia.commons.org
Brigada slavi upravo na današnji dan 28. godina svoje velike povijesti i poziva sve Osječane, Slavonce i Hrvate da se pridruže spomenu na poginule hrvatske mladiće i te slavne dane naše Domovine.
Početkom velikosrpske pobune 3. brigada u suradnji sa snagama MUP-a, nastoji uspostaviti red i zakonitost na području Slavonije i Baranje. Tijekom 1991. na području grada Osijeka brigada je uključena u mnoge akcije u cilju obrane suvereniteta Republike Hrvatske.
Većinom sastavljena od mladića iz Slavonije, ova postrojba dala je nemjerljiv doprinos obrani grada Vukovara, kao i Bogdanovaca i okolnih mjesta grada-heroja.
Slavna 4. bojna 3. gardijske brigade iz Vukovara imala je 306 pripadnika, a poginulo je 84 hrvatska mladića. Oko 200 mladića iz te bojne je ranjeno ili završilo u koncentracijskim logorima u Srbiji. Do rujna mjeseca bila je praktički zapovjedna brigada u Vukovaru. Njeni pripadnici su srušili tri prva zrakoplova JNA u Hrvatskoj.
„Kune“ su sudjelovale u obrani i drugih najtežih dijelova bojišnice 1991.: Osijek, Nuštar, Bijelo Brdo, Ivanovac, Erdut, Sarvaš, Dalj, Laslovo, Tenja i dr.
U najkritičnijem trenutku tijekom operacije “Maslenica” u siječnju 1993. godine, nakon protuudara neprijatelja, po zapovijedi nadređenog zapovjedništva u bojna djelovanja na području zadarskog zaleđa uključena je taktička skupina 3. gbr snage jedne ojačane bojne gdje je u borbi prsa o prsa, uspjela obraniti Kašić od protuudara najelitnijih srpskih postrojbi.
Kroz brigadu je prošlo oko 10.000 pripadnika: njih 369 je poginulo, 1088 ih je ranjeno, a 17 ih se još uvijek smatra nestalima
3. gradijska brigada Kune i nepoznate ratne fotografije uz glazbu Prljavog Kazališta i “Lupi petama, reci evo sve za Hrvatsku”
Tekst se nastavlja ispod oglasa