Australian Open: Ispali Konjuh i Ćorić

Ana Konjuh i Borna Ćorić, najmlađi hrvatski predstavnici na prvom ovogodišnjem Grand Slam turniru Australian Openu u Melbourneu, završili su svoj nastup već u 1. kolu porazima od slovačke tenisačice Magdalene Rybarikove, odnosno Francuza Jeremyja Chardyja.

Ana Konjuh, pobjednica juniorskog Australian Opena 2013., čak je pet puta gubila gemove na početnom udarcu protiv 26-godišnje Slovakinje Magdalene Rybarikove, što je 47. tenisačica svijeta znala pretvoriti u pobjedu 6-4, 6-4 nakon 74 minute igre. I u prvom i u drugom setu Rybarikova je povela 4-1, Konjuh se vraćala, ali potom u desetom gemu opet gubila servis. Kad je servirala za produžetak meča, 17-godišnja hrvatska tenisačica je imala i 30-0, ali je izgubila četiri poena zaredom te joj je tako propao pokušaj preokreta.

Za razliku od Konjuh, 18-godišnji hrvatski Davis Cup reprezentativac odlično je počeo meč protiv 31. tenisača svijeta Francuza Jeremyja Chardyja, te s dva breaka za 28 minuta osvojio prvi set sa 6-3. Međutim, u preostala tri seta Ćorić nijednom nije uspio slomiti servis suparnika, pa je Chardyju po jedan break u svakom setu bio dovoljan za pobjedu 3-6, 6-4, 7-5, 6-4 nakon dva sata i 44 minute igre.

Za konačan ishod meča ključnim se pokazao treći set u kojem je Ćorić u četvrtom i šestom gemu propustio po jednu priliku za break. Za razliku od hrvatskog tenisača, Chardy je u 11. gemu iskoristio svoju jedinu priliku i potom realizirao prvu set-loptu. Break u sedmom gemu četvrtog seta usmjerio je Francuza prema drugom kolu. Ćorić je u sljedećem gemu imao priliku za povratak, ali je propustio još jednu break-loptu (realizacija 2/6) i priliku za mogući preokret.

U turniru tenisačica dogodila su se dva prva velika iznenađenja. Češka kvalifikantica, 29-godišnja Lucie Hradecka koja je 142. na WTA ljestvici, izbacila je u tri seta (1-6, 6-3, 6-2) 5. nositeljicu, Srpkinju Anu Ivanović, koja je nekada bila i najbolja tenisačica svijeta te finalistica Australian Opena 2008. Ivanović je odlično počela dvoboj, ali onda neshvatljivo pala u drugom i trećem setu.

“Cijeli se meč nisam osjećala svojom. Bilo mi je teško pronaći ritam. Mislim da je ona u trećem setu podigla razinu svog tenisa, a ja sam bila pomalo izgubljena”, pokušala je objasniti Ivanović šokantno ispadanje u 1. kolu, što joj se na Australian Openu dogodilo još samo jednom, 2011. godine.

Za Hradecku je ovo daleko najveća pobjeda u karijeri kojom je izjednačila svoj dosadašnji najbolji rezultat na Grand Slam turnirima, plasiravši se po sedmi put u karijeri u 2. kolo.

Bez obzira što ni na turnirima uoči dolaska u Melbourne nije pokazivala da je u bajnoj formi, iznenađujuć je i poraz 9. nositeljice, Njemice Angelique Kerber od koje je u tri seta (6-4, 0-6, 6-1) bolja bila Rumunjka Irina Begu.

Rafael Nadal (ŠPA/3) – Mihail Južnij (RUS) 6-3, 6-2, 6-2

Andy Murray (VB/6) – Yuki Bhambri (IND) 6-3, 6-4, 7-6 (3)

Marinko Matošević (AUS) – Aleksander Kudrjavcev (RUS) 6-4, 6-7 (5), 4-6, 7-5, 6-3

Joao Sousa (POR) – Jordan Thompson (AUS) 6-4, 7-6 (5), 6-4

Martin Kližan (SLK/32) – Tatsuma Ito (JAP) 7-6 (6), 6-2, 6-4

David Goffin (BEL/20) – Michael Russell (SAD) 6-3, 6-3, 5-7, 6-0

Marcos Baghdatis (CIP) – Tejmuraz Gabašvili (RUS) 6-2, 6-7 (5), 3-6, 6-4, 6-4

Lukaš Lacko (SLK) – Maximo Gonzalez (ARG) 4-6, 6-2, 7-5, 6-7 (4), 6-1

Grigor Dimitrov (BUG/10) – Dustin Brown (NJEM) 6-2, 6-3, 6-2

Edouard Roger-Vasselin (FRA) – Tommy Robredo (ŠPA/15) 2-3, predaja

Andreas Seppi (ITA) – Denis Istomin (UZB) 5-7, 6-3, 2-6, 6-1, 6-4