(FOTO) EuroBasket: Hrvatska u fantastičnoj utakmici ipak izgubila od Španjolske i završila na drugom mjestu

U neizvjesnoj utakmici 4. kola skupine C EuroBasketa hrvatski košarkaši poraženi su od Španjolske sa 73-79 (20-21, 12-17, 22-15, 19-26), što je za našu reprezentaciju bio prvi poraz na ovom prvenstvu, a Španjolci su ostali jedna od dvije neporažene momčadi na turniru.

Hrvatsku su u ovom dvoboju predvodili Dario Šarić sa 18 koševa, 13 skokova i pet asistencija, Bojan Bogdanović koji je svih 15 koševa postigao u drugom poluvremenu te Marko Popović sa 11 i Marko Tomas sa 10 poena. Španjolske strijelce predvodili su Ricky Rubio sa 13 koševa te Sergio Rodriguez i San Emeterio sa po 12 poena svaki.

Nakon četiri kola Španjolska je s učinkom 4-0 osigurala prvo, a Hrvatska s 3-1 drugo mjesto u skupini.

Izbornik Hrvatske Aleksandar Petrović odlučio je utakmicu početi s peterkom u kojoj nije bilo klasičnog centra. Uobičajenim starterima Kruni Simonu, Bojanu Bogdanoviću i Dariju Šariću tako su se pridružili mladi Dragan Bender i iskusni Marko Tomas. Uoči dvoboja bilo je poznato da će Roko Ukić propustiti utakmicu sa Španjolskom zbog bolova u leđima, a u prvom poluvremenu u igru nije ulazio ni Darko Planinić.

No, unatoč skraćenoj rotaciji i ponešto izmjenjenoj postavi Hrvatska je odlično započela dvoboj protiv aktualnih europskih prvaka, čiji izbornik Sergio Scariolo nije kalkulirao. Dobro je funkcionirala hrvatska obrana koja je Španjolce ostavila bez koša iz igre punih pet minuta te su u 6. minuti naši košarkaši imali prednost od 10 koševa (13-3). Ipak, prednost se brzo otopila pa su Španjolci već u u 8. minuti došli na -3 (15-12), a do kraja prve četvrtine uspjeli su ostvariti i prvo vodstvo (20-21).

Zahvaljujući dvjema tricama Marka Popovića naša je reprezentacija držala priključak do 15. minute (28-28). No, tada je uslijedila španjolska serija od 10-0 kojom su poveli 28-38 u 19. minuti. Koševima Simona i Žorića Hrvatska je na poluvrijeme otišla sa šest poena zaostatka (32-38), što i nije bio loš rezultat, ako uzmemo u obzir da je Bojan Bogdanović ostao na samo jednom šutu i bez ijednog koša u prvom dijelu, iako je igrao u punoj minutaži.

No, u trećoj četvrtini raspucao se naš najbolji strijelac, pogodio tri trice i položio na asistenciju raspoloženog Darija Šarića za 11 koševa. Šarićevim košem u 25. minuti Hrvatska je došla do prvog vodstva (44-43) nakon prve četvrtine. S istom je prednošću (54-53) naša reprezentacija dočekala posljednju četvrtinu, unatoč tome što su hrvatski košarkaši i u ovom dvoboju dopustili previše napadačkih skokova suparniku (13 za 30 minuta), a u prvih 30 minuta nisu izveli nijedno slobodno bacanje!

Prva dva bacanja izborio je Šarić u 32. minuti i pogodio jedno za izjednačenje na 58-58. Sve do četiri minute prije isteka osnovnih 40 minuta momčadi su se izmjenjivale u vodstvu, ali tada je uslijedila dvominutna serija Španjolaca 6-0, uz pet poena Sergija Rodrigueza, kojom su poveli 68-63.

Hrvatska se vratila minutu i pol prije kraja, kad je Pau Gasol napravio osobnu pogrešku na Dariju Šariću, zbog žestokih protesta dobio i tehničku, a pridružio mu se i trener Sergio Scariolo. Šarić je hladnokrvno pogodio sva četiri slobodna bacanja i smanjio na 67-68. U sljedećem napadu, nažalost, Kruno Simon i Marko Tomas nisu uspjeli pogoditi pokušaje za tricu, a Tomas je i izgubio loptu u pokušaju prodora. Na drugoj strani Rodriguez je pogodio težak šut preko Popovića za 67-70.

Nakon što je Bogdanović položio za 69-70, naši su košarkaši planirano napravili osobnu pogrešku na Rubiju koji je pogodio oba slobodna bacanja za 69-72. Ponovno je Bogdanović položio za 71-72, ali je San Emeterio na drugoj strani pogodio bacanja. Kad je posljednji Bogdanovićev ulaz blokirao Pau Gasol, a Rubio pogođenim bacanjima odveo Španjolsku na +5 (71-76), povratka za naše više nije bilo.

Hrvatska je još jednom uvjerljivo nadskakana (33-45), a Španjolci su imali čak 20 napadačkih skokova, što je bio jedan od odlučujućih faktora koji je prevagnuo na stranu aktualnih europskih prvaka.

Španjolska je ostala jedina neporažena momčad u skupini C i osigurala prvo mjesto u skupini, dok je Hrvatskoj s učinkom 3-1 zajamčeno drugo mjesto, bez obzira na ishode u posljednjem kolu.

Ranije je u susretu 4. kola ove skupine Crna Gora je svladala Češku sa 88-75 (24-17, 25-17, 21-29, 20-10) došla do druge pobjede, dok je Češka na 1-3. Od 19.30 sati igrat će Rumunjska (0-3) i Mađarska (1-2).

Hrvatska će u posljednjem 5. kolu u četvrtak igrati protiv Češke od 13.30 sati.

HRVATSKA – ŠPANJOLSKA 73-79 (20-21, 12-17, 22-15, 19-26)

HRVATSKA: Krušlin, Popović 11, Simon 9, Šarić 18, Ukić, Žorić 6, Planinić, Bender 4, Buva, Ramljak, Tomas 10, Bogdanović 15

ŠPANJOLSKA: P. Gasol 11, Rodriguez 12, Navarro, Rubio 13, M. Gasol 9, W. Hernangomez 2, Sastre 6, Vives, Oriola 5, San Emeterio 12, Abrines, J. Hernangomez 9

ŠUT: Hrvatska 29-65 (45 %), Španjolska 25-67 (37 %). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 20-36 (56 %), Španjolska 15-43 (35 %). TRICA: Hrvatska 9-29 (31 %), Španjolska 10-24 (42 %). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 6-8 (75 %), Španjolska 19-23 (83 %). SKOK: Hrvatska 33 (22 obrana+11 napad), Španjolska 45 (25+20). ASISTENCIJE: Hrvatska 17, Španjolska 18