Football Leaks: Modrić osvanuo na naslovnicama zbog navodne utaje poreza, Kovačić je bio samo 50% Dinamov?

Foto: Instagram

Nogometni svijet prati “Football Leaks”, otkriva kako su se navodno milijunski iznosi okretali u nogometu. Talijanska Gazzetta dello Sport dala je opširniji pregled igrača koji su upleteni, a otkriva ih Football Leaks.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slučaj Matea Kovačića

Prilikom 11 milijuna eura vrijednog prelaska hrvatskog reprezentativca Matea Kovačića iz zagrebačkog Dinama u milanski Inter 50 posto prava na odštetu igrača imao je fond iz Hong Konga nepoznatih vlasnika, pišu u utorak talijanske novine L’Espresso, jedan od 12 europskih medija udruženih u istraživački konzorcij.

Hrvatski veznjak prešao je u Inter u rujnu 2013. uz odštetu od 11 milijuna eura. Profoot International Limited, osnovan u Hong Kongu, imao je pravo na 50 posto tog iznosa, pišu te novine pozivajući se na dokumente do kojih je došao portal Football Leaks.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je u svibnju 2015. krovna nogometna organizacija FIFA zabranila tzv. ‘third party ownership’ investicijske fondove (TPO) u posredovanju, taj 50 postotni udio prešao je na jedan fond sličnog imena Profoot International Ltd registriran u Ujedinjenom Kraljevstvu za simboličan jedan euro.

Hrvatski nogometni prvak Dinamo odbio je u utorak komentirati navode prema kojima je 5,5 milijuna eura od prelaska Matea Kovačića u Inter otišlo fondu nepoznatih vlasnika registriranom u Hong Kongu.

“GNK Dinamo nema komentara na medijske napise”, rekao je Alen Lesički, glasnogovornik Dinama. “Modri” u Torinu u srijedu igraju utakmicu Lige prvaka s Juventusom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Talijani navode kako su u redovima Intera mislili da Kovačić u cijelosti pripada Dinamu. L’Espresso piše kako u vrijeme transfera Dinamo vodio Zdravko Mamić protiv kojeg je Optužno vijeće osječkog Županijskog suda potvrdilo Uskokovu optužnicu, a tereti ga se da je s bratom Zoranom, bivšim direktorom Dinama Damirom Vrbanovićem te poreznikom Milanom Pernarom oštetiop Dinamo za gotovo116 milijuna kuna, a državni proračun za 12,2 milijuna kuna.

Kovačić je u ljeto 2015. prešao u Real Madrid. Nogometaš u utorak nije bio dostupan za komentar, a glasnogovornik Intera Robert Faulkner i glasnogovornik Real Madrida Carlos Carbajosa nisu odgovorili na upit.


Slučaj Luke Modrića

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od kada je došao u Real Madrid u kolovozu 2012. Modrić je zajedno sa suprugom Vanjom koristio kompaniju osnovanu u Luksemburgu preko koje je naplaćivao snimanje reklama i druge sponzorske aktivnosti.

Poduzeću su dali ime Ivano, po svom šestogodišnjem sinu. Ta je kompanija počela raditi četiri mjeseca nakon što je bivši nogometaš Dinama i londonskog Tottenhama stigao u Madrid. U Luksemburgu porez na dobit iznosi 1 posto, dok bi u Španjolskoj gdje živi i radi morao platiti oko 30 posto.

Porezna uprava u Madridu pokrenula je istragu 18. siječnja nakon što su joj je bile sumnjive Modrićeve porezne prijave za 2012.,2013. i 2014. godinu. U njima nije bilo dobiti od reklama, odnosno sponzora poput proizvođača sportske opreme Nike ili kozmetike Nivea.

Sponzori su uplaćivali novac tvrtki Ivano SARL, osnovanoj 20. prosinca 2012. u Luksemburgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je potpisao ugovor s Real Madridom još nije imao sponzorske ugovore o prodaji vlastitog imidža. Počeo se sa suprugom Vanjom raspitivati kod različitih europskih kompanija, specijaliziranih za poreze, o financijskim mogućnostima, piše “El Mundo” .

Na kraju su prihvatili savjet tvrtke Atoz Tax Advisers iz Luksemburga. Tako je nastao obiteljski biznis u kojem je Vanja “menadžer kategorije A”, dok je “menadžer kategorije B” belgijski državljanin Gaul Cristophe.

On se na društvenoj mreži Linkedin predstavlja kao direktor i upravitelj Headstarta, druge tvrtke iz Luksemburga koja “nudi široki spektar usluga”.

Ugovor o osnutku tvrtke Ivano SARL pokazuje kako je Luka Modrić jedini dioničar. a kompanija je počela raditi s kapitalom od 3,6 milijuna eura. Na kraju 2013. imala je 4,5 milijuna eura, a krajem 2014. došla je do 6 milijuna eura.

Taj novac uplaćivali su sponzori, među kojima Nike, čiju robu i kopačke nosi Modrić, kao i sam Real Madrid. Klub mu je,naime, također kasnije uplaćivao svake godine 1,5 milijuna eura na osnovu prava od vlastitog imidža.

Španjolska, pogođena teškom gospodarskom krizom, nije dobila porez na te iznose premda Modrić živi i zarađuje u toj zemlji.

Za 2013. i 2014. nije prijavio nikakav dohodak od imidža poreznoj upravi. Za postojanje tvrtke Ivano poreznici su doznali na temelju isprave o imovini gdje je nogometaš naveo da se u sklopu njegovog vlasništva u iznosu od 14 milijuna eura nalazi i tvrtka Ivano.

Istražitelji su odbili reći je li istraga, započeta prije 11 mjeseci završena. Modrić u utorak nije bio dostupan za komentar. Glasnogovornik Real Madrida također nije odgovorio na upit.

Španjolska sa stopom nezaposlenosti od 19 posto druga je iza Grčke po broju ljudi bez posla u EU te još uvijek osjeća posljedice gospodarske krize započete 2008. Mjere štednje u javnom sektoru dodatno su povećale nejednakosti između bogatih i siromašnih.

Novine “El Mundo” dio su istraživačkog konzorcija od 12 europskih medija koji su zajedno s portalom Football Leaks prokazali ovaj tjedan brojne nogometaše i trenere koji igraju ili su igrali u Španjolskoj. Zbog izbjegavanja plaćanja poreza osumnjičeni su i Cristiano Ronaldo, Jose Mourinho, Fabio Coentrao te još neki.

“El Mundo” je uz opis Modrićevog slučaja objavio dokument španjolske porezne uprave u kojem ona 18. siječnja ove godine u 10 sati ujutro obavještava da je porezni obveznik Luka Modrić pod istragom.

Modrić je imao problema s poreznom upravom i u Ujedinjenom Kraljevstvu kada je igrao za Tottenham. U rujnu 2015. morao je platiti oko 500.000 eura zbog neplaćenog poreza 2009. i 2010., navodi medijski konzorcij (EIC).

U Zagrebu ga je pak ispitivao hrvatski antikorupcijski ured USKOK u slučaju porezne utaje i izvlačenja novca iz Dinama. Policija sumnja da je preko njegovog računa nezakonito isplaćivan klupski novac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.