“Vatreni” upisali prvi poraz od Mađarske u dosadašnjih osam međusobnih susreta

Hrvatska nogometna reprezentacija upisala je prvi poraz od Mađara u dosadašnjih osam međusobnih susreta.

Do večerašnjeg ogleda na Groupama Areni imali smo tri pobjede i četiri remija.

Bila je ovo tek treća službena utakmica ovih dviju reprezentacija, a prve dvije smo odigrali u kvalifikacijama za svjetsko prvenstvo 2006. u Njemačkoj.

U prvom susretu igranom 4. rujna u Zagrebu ‘Vatreni’ su slavili 3-0 golovima Dade Prše (31), Ivana Klasnića (54) i Gabora Gyepesa (80-ag). Put do pobjede olakšalo nam je isključenje Szabolcsa Hustija u 11. minuti

Uzvrat u Budimpešti 12. listopada 2005. završio je bez golova. Hrvatska je osvojila prvo mjesto u skupini plasiravši se na World Cup u Njemačkoj, dok je Mađarska bila četvrta.

Prvu prijateljsku utakmicu nakon proglašenja hrvatske neovisnosti igrali smo 18. svibnja 1994. u Gyoru, a susret je završio 2-2. Oba gola za domaćine zabio je Andras Kereszturi (51, 73), a za Hrvatsku Mladen Mladenović (52, 62).

Dvije godine kasnije Hrvatska i Mađarska su odmjerile snage u prijateljskom susretu u Osijeku, a odabranici Miroslava Blaževića su slavili 4-1. Elvis Brajković (6), Davor Šuker (23), Igor Pamić (65) i Mario Stanić (75) zabili su za pobjednički sastav, dok je za goste strijelac bio Norbert Nagy (39).

Uslijedile su tri prijateljske utakmice u Mađarskoj, u prvoj smo slavili 2-0, a druge dvije su završile 1-1.

U svibnju 2002. igralo se u Pečuhu, a ‘Vatreni’ predvođeni Mirkom Jozićem pobijedili su 2-0. Pal Dardai je u 12. minuti zatresao mrežu vlastitog vratara Gabora Kiralyja, a na 2-0 je povisio Niko Kovač u 24. minuti.

Šest godina kasnije Mađari su nas ugostili u Budimpešti, a susret je završio 1-1. Niko Kovač je zabio u 24. minuti za naše vodstvo, a 20 minuta kasnije izjednačio je Tamaš Vasko.

Posljednji put snage smo odmjerili 26. ožujka 2016. na Groupama Areni gdje ćemo igrati i u nedjelju. Bila je to pripremna utakmica za oba sastava za EURO u Francuskoj, a na koncu je završilo 1-1.

Prvi gola zabio je Mario Mandžukić u 29. minuti, a izjednačio je Balazs Dzsudzsak iz slobodnog udarca u 79. minuti.

SLUŽBENE UTAKMICE

Kvalifikacije za EP 2020.

Mađarska – Hrvatska 2-1 (Szalai 34, Patkai 76 / Rebić 13 / Budimpešta, 24.3. 2019)

Kvalifikacije za SP 2006.

Hrvatska – Mađarska 3-0 (Pršo 31, Klasnić 54, Gyepes 80-ag / Zagreb, 4.9. 2005)

Mađarska – Hrvatska 0-0 (Budimpešta, 12.10. 2005)

PRIJATELJSKE UTAKMICE

Mađarska – Hrvatska 2-2 (Kereszturi 51, 73 / Mladenović 52, 62 / Gyor 18.5. 1994)

Hrvatska – Mađarska 4-1 (Brajković 6, Šuker 23, Pamić 65, Stanić 75 / Nagy 39 / Osijek 10.4. 1996)

Mađarska – Hrvatska 0-2 (Dardai 12-ag, N.Kovač 24 / Pečuh, 8.5. 2002)

Mađarska – Hrvatska 1-1 (Vasko 44 / N.Kovač 24, Budimpešta, 31.5. 2008)

Mađarska – Hrvatska 1-1 (Dzsudzsak 79 / Mandžukić 29 / Budimpešta, 26.3. 2016)