(VIDEO) Liverpool izborio Ligu prvaka, rekord sjajnog Salaha, pogodak Dejana Lovrena, Chelsea ostao bez elitnog natjecanja

Finalist ovogodišnjeg izdanja Lige prvaka Liverpool pobijedio je Brighton 4-0 u susretu posljednjeg, 38. kola engleskog prvenstva, osiguravši plasman u Ligu prvaka i iduće sezone, dok je Chelsea ostao bez vize za elitno natjecanje ‘Starog kontinenta’.

Posljednje kolo engleskog nogometnog prvenstva otkrilo je i ime posljednjeg putnika u niži rang natjecanja, a to je Swansea City.

Velšani su i prije zadnjeg kola imali samo teoretske izglede za spas, a nakon domaćeg poraza 1-2 od također, novog drugoligaša Stoke Cityja, ostali su i bez njih. Swansea Cityju je trebala uvjerljiva pobjeda protiv Stoke Cityja, te uvjerljivi poraz Southamptona protiv prvaka Manchester Cityja. Na koncu se ništa od toga nije dogodilo.

Manchester City je pobijedio Southampton sa 1-0 golom Gabriela Jesusa u trećoj minuti utakmice. City je time potvrdio naslov prvaka sa čak 100 osvojenih bodova što nije uspjelo niti jednom klubu u elitnom razredu ‘otočkog’ nogometa.

Rekord je oborio i sjajni napadač Liverpoola Mohamed Salah koji je u pobjedi protiv Brighton and Hove Albiona 4-0 postigao svoj 32. pogodak u prvenstvu ove sezone što je novi rekord lige. Salah je do sada dijelio rekord zajedno sa Luisom Suarezom, Alanom Shearerom i Cristianom Ronaldom, no sada je sam na vrhu.

Shearer je 31 gol zabio u sezoni 1995/96. u dresu Newcastle Uniteda, Ronaldo u dresu Manchester Uniteda u sezoni 2007/08., dok je Suarez 31 gol zabio za Liverpool u sezoni 2013/14. godine. Salah je ove sezone u svim natjecanjima zabio 44 gola, što je tri gola manje od rekorda Liverpoola u jednoj sezoni koji je 1984. godine postavio Ian Rush.

Egipatski reprezentativac je postigao vodeći pogodak na utakmici u 26. minuti. Na 2-0 je povisio hrvatski reprezentativac Dejan Lovren u 40. minuti. Roberston je ubacio s lijeve strane, a Lovren sjajno skočio i s pet metara zabio glavom za drugi gol na utakmici. Dominic Solanke je u 53. minuti zabio za 3-0, a pobjedu ‘Redsa’ potvrdio je Robertson u 85. minuti.

Dodajmo, kako je Salah dobio i nagradu za igrača godine u Premiershipu, a nedavno je proglašen i za najboljeg nogometaša engleskog prvenstva u izboru udruženja engleskih sportskih novinara.

U ‘najluđoj’ utakmici kola Tottenham je pobijedio Leicester City sa 5-4. Gosti su vodili 3-1, no Tottenham je okrenuo rezultat u vodstvo 4-3. Gosti su potom izjednačili, a Harry Kane u 77. zabio za konačnih 5-4. Strijelci za londonski sastav bili su Kane (7, 77), Lamela (49, 61) i Fucks (54-ag), dok su golove za goste zabili Vardy (4, 74), Mahrez (16), Iheanacho (47).

Newcastle United je pobijedio Chelsea 3-0 i ‘Bluesi’ su završili sezonu na petom mjestu bez plasmana u Ligu prvaka, Bez ‘Champions league’ je ponovo ostao i Arsenal koji je na koncu šesti.

Iz lige ispadaju Stoke City, WBA i Swanse City.

REZULTATI:
Tottenham – Leicester 5-4 (Kane 7, 76, Lamela 49, 60, Fuchs 53-ag / Vardy 4, 73, Mahrez 16, Iheanacho 47)
Burnley – Bournemouth 1-2 (Woods 40 / King 74, Wilson 90+3)
Huddersfield – Arsenal 0-1 (Aubameyang 38)
Liverpool – Brighton 4-0 (Salah 26, LOVREN 40, Solanke 53, Robertson 85)
Manchester United – Watford 1-0 (Rashford 34)
Newcastle – Chelsea 3-0 (Gayle 23, Ayoze Perez 59, 63)
Southampton – Manchester City 0-1 (Gabriel Jesus 90+3)
West Ham – Everton 3-1 (Lanzini (39, 82, Arnautovic 63 / Niasse 74)
Swansea – Stooke 1-2 (King 14 / Ndiaye 31, Crouch 41)