Akrap: ‘Izlaskom iz sporazuma o žitu i besplatnim žitaricama za Afriku Rusi pokušavaju Ukrajinu gospodarski oslabiti’

Gordan Akrap gospodarski
Foto: snimka zaslona

Završetak rata u Ukrajini, gotovo godinu i pol od početka ruske agresije, još se i ne nazire. Stanje na bojištima i posljedice rata na istoku Europe analizirao je gost Dnevnika HRT-a dr. sc. Gordan Akrap, stručnjak za geopolitiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nuklearne prijetnje su rizik i za one koji prijete

Akrap je kazao kako se vidi da je Ukrajina u posljednjih mjesec dana vrlo inteligentno postupala s prostorima koje su pokušavali osloboditi.

– Iako su ruske oružane snage vrlo slabe i vrlo loše organizirane, ne treba smetnuti s uma da je obrana vrlo dobro postavljena, a na ovakvu obranu ipak treba racionalno postupati, a ne emocionalno. Očekujem da će Ukrajina pojačati daljnje aktivnosti, komentirao je Gordan Akrap.

Komentirao je i prijetnje Dmitrija Medvedeva nuklearnim oružjem i kazao da Medvedev jako dobro zna da neće koristiti to oružje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– S druge strane znaju kakav bi im bio odgovor. Uopće im ne vjerujem da će oni to iskoristiti, jer su oni prvenstveno materijalisti i sve što su dosad napravili, koliko su korupcijskim aferama opljačkali državu i stvorili svoju snažnu materijalnu dobit, teško je očekivati da će na takav način riskirati sudbinu sebe i svojih obitelji koje su jako dobro zbrinuli i to prvenstveno na zapadu, rekao je.

>Medvedev predlaže podjelu Ukrajine između Rusije i EU: Ukrajina umiruća država

Povećanje dobne granice za vojsku

Akrap je komentirao i rusko pokretanje usvajanja zakona o povećanju dobne granice za služenje vojnog roka.

– Oni mogu napraviti mobilizaciju, jer teoretski imaju veći mobilizacijski bazen nego Ukrajina. Međutim, u stvarnosti govorimo o bitno manjem mobilizacijskom bazenu, bitno manjoj sklonosti za sudjelovanje u ratu i bitno manjim sposobnostima. Teoretski i da oni uspiju mobilizirati u sljedećih mjesec dana 100 ili 200 tisuća ljudi, nedostaje vrijeme da ih se obuči, da ih se uveže, integrira i razviju njihove sposobnosti, komentirao je Akrap.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao posebno zanimljivo istaknuo je da Rusija nema posebnu tehnologiju da ih opremi i obuči, a nema ni resursa i hrane da ih pošalje na teren.

Besplatne žitarice

Na pitanje što je u pozadini ruskih poteza uvođenja besplatnih žitarica afričkim državama, rekao je da ruske snage sada raktetiraju poljoprivrednu industriju Ukrajine da bi je gospodarski oslabili.

– Računaju da će smanjiti izvoz, politički utjecaj Ukrajine u svijetu, mogućnost izvoza i zamijeniti Ukrajinu u kontaktu u suradnji s afričkim zemljama kojima je ta pomoć namijenjena, istaknuo je Akrap.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Rusija i afričke zemlje zajedno protiv neokolonijalizma, Putin u Africi traži saveznike

Wagnerovci

Dio ruske plaćeničke vojske Wagner nalazi se u Bjelorusiji. Komentirao je što se od njih može očekivati i koliko su oni bitan faktor u nastavku rata. Kazao je da je odlazak tih postrojba u Bjelorusiju više u funkciji osposobljavanja posebnih struktura oružanih snaga Bjelorusije koje su u funkciji osobne zaštite bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka.

Osvrnuo se i na izjave Lukašenka “da Wagnerovci jedva čekaju otići na ekskurziju u Poljsku”. Kazao je da bi to bila vrlo vjerojatno jednostrana ekskurzija i kupovanje “karte bez povratka”.

– Naime poljske oružane snage izuzetno dobro opremljene, organizirane i uvježbane. Spremne su odgovoriti na svaku provokaciju, kazao je Akrap i istaknuo da su Poljska, baltičke zemlje i NATO savez jako dobro zatvorili svoje granice te će se zaštititi od bjeloruskih i wagnerovskih provokacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.