Vrhovni sud u američkoj državi Alabami presudio je u korist medicinske činjenice da je embrij dijete i da život počinje začećem. Sud je u svojoj presudi potvrdio da su zamrznuti embriji djeca i da se osoba može smatrati odgovornom za njihovo slučajno uništenje. Do ove presude je došlo nakon što su 3 para tužila bolnicu koja je ”izgubila” njihove zamrznute embrije 2020. godine. Najveća bolnica u Alabami za in vitro oplodnju pauzirala je zatim svoje usluge IVF-a zbog straha da bi ih to moglo izložiti kaznenom progonu. Podijeljena su mišljenja stručnjaka oko ove teme, ovisno jesu li zagovaratelji ili protivnici života. Za lijevo-liberalne medicinske stručnjake i političare ova odluka je katastrofalna, a smatraju je čak i poražavajućom za demografsku sliku. Dok je za većinu zagovaratelja života ova odluka, baš kao i ona protiv pobačaja, ”pobjeda za život”.
Možda će vas zanimati
Vrhovni sud u Alabami: Zamrznuti embrij je dijete, a život počinje začećem
Sud je presudio da se zamrznuti embriji smatraju djecom, te da se osoba može smatrati odgovornom za njihovo slučajno uništenje.
Liberali smatraju da će odluka suda imati katastrofalne posljedice
Presuda Vrhovnog suda Alabame ne zabranjuje niti ograničava IVF. No odluka bi mogla izazvati zabunu o tome jesu li neki aspekti IVF-a legalni prema zakonu Alabame, kažu stručnjaci. Ako je sud potvrdio da je embrij osoba, to bi moglo pokrenuti pitanja o tome kako ga klinike smiju koristiti i pohranjivati.
Elisabeth Smith, liberalna direktorica državne politike u Centru za reproduktivna prava, izjavila je u svojoj objavi za BBC da bi presuda mogla imati “katastrofalne posljedice za one koji na ovaj način žele dobiti djecu”. Liječnička udruga države Alabame izjavila je kako će se ova odluka “negativno odraziti na demografsku sliku Alabame”. Ne uzimajući u obzir da postoje drugi, moralniji načini kako bi se došlo do potomstva.
>Užas: Paris Hilton kaže da je zamrznula 20 dječaka in vitro oplodnjom jer želi djevojčicu
Ogromna pobjeda za život
Protivnici pobačaja također pozorno prate ovu presudu. Pitanje kada se embrij ili fetus zakonski smatra osobom faktor je u mnogim državnim ograničenjima pobačaja.
Savez za obranu slobode, konzervativna kršćanska pravna skupina, opisala je presudu u Alabami kao “ogromnu pobjedu za život”. “Bez obzira na okolnosti, svaki ljudski život vrijedan je od trenutka začeća”, rekla je glasnogovornica Denise Burke u izjavi za BBC. “Zahvalni smo što je Sud ispravno utvrdio da zakon Alabame priznaje ovu temeljnu istinu.”
>Poljski biskupi bune se protiv novog zakona: Katolici ne mogu koristiti in vitro metodu
Za neke pro-life aktiviste IVF nije izričito nemoralna
Drugi aktivisti protiv pobačaja rekli su da IVF u njihovim očima nije tako jasno etičko pitanje u usporedbi s prekidom trudnoće.
“Zajednica koja se zalaže za život rekla bi da je oplođenim jajnim stanicama potrebna zaštita”, rekao je Eric Johnston, odvjetnik koji je pomogao u izradi nacrta ustavnog jezika Alabame o pobačaju 2018. No priznao je da postoje parovi protiv pobačaja koji su koristili IVF da bi dobili djecu i rekao je da ih nikada ne bi osudio. ”To je dilema, a dilema je nešto na što nemate zadovoljavajući odgovor”, dodao je.
Što bi se moglo dogoditi u drugim državama?
Iako se presuda iz Alabame primjenjuje samo unutar države, stručnjaci kažu da bi druge države mogle donijeti slične zakone prema načelu kopiranja. No, rekli su da se čini malo vjerojatnim da će ovaj slučaj završiti na Vrhovnom sudu SAD-a. Kao što je slučaj s pobačajem, jer je presuda u Alabami donesena na državnom sudu i tiče se tumačenja državnog, a ne federalnog zakona.
Prema Centru za kontrolu bolesti, 97.128 beba rođeno je u SAD-u kao rezultat IVF tretmana u 2021. godini.
>Teksas: Broj pobačaja pao za čak 97% nakon poništenja presude Roe protiv Wadea
Kako je to povezano s raspravom o pobačaju u SAD-u?
Kada je Vrhovni sud SAD-a 2022. ukinuo „ustavno pravo“ na pobačaj (koje nije imalo osnove u američkom Ustavu) u cijeloj zemlji, to je otvorilo vrata državama da donesu vlastite zakone o tom pitanju.
Nakon odluke, države pod kontrolom demokrata proširile su pristup na pobačaj, dok su ga države pod kontrolom republikanaca ograničile. Alabama već ima potpunu zabranu pobačaja, u svim fazama trudnoće. Bidenova administracija je presudu u Alabami nazvala ”kaosom, jednakim onom kada je Vrhovni sud poništio Roe protiv Wadea”.
Kako bi ova presuda mogla utjecati na američku politiku?
Pobačaj je u fokusu svih pitanja za demokrate otkako je Vrhovni sud SAD-a poništio Roe protiv Wadea.
Nakon presude u Alabami, demokratski kandidati mogli bi u svojoj kampanji iskoristiti pitanje liječenja neplodnosti diljem SAD-a. Dok s druge strane republikanci, čija politika je uglavnom pro-life usmjerena bi mogli podržati odluku suda u Alabami.
Tako je postupila republikanska predsjednička kandidatkinja Nikki Haley koja je u četvrtak podržala odluku Vrhovnog suda Alabame. “Za mene su embriji bebe”, rekla je. “Kada govorite o embriju, za mene je to život!”